• Посилання скопійовано

Щодо поширення дії статті 209 ПКУ на виробництво біогумусу (витяг)

Лист Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Дніпропетровській області від 06.08.2013 р. №1640/10/04-36-11-01-45

Щодо поширення дії статті 209 ПКУ на виробництво біогумусу (витяг)

Суттєво. Біогумус не належить до сільгосппродукції, тому не враховується при визначенні частки сільгосптоваровиробництва для реєстрації платником ФСП і не підпадає під спецрежим з ПДВ.

! Тваринникам

<...> Щодо правомірності віднесення до доходу сільськогосподарського товаровиробника — платника ФСП (при обчисленні частки сільськогосподарського товаровиробництва) суми доходу від реалізації біогумусу, виробленого на біогазовій установці, яка належить сільськогосподарському підприємству, з гною свиней, які вирощуються цим підприємством, ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області повідомляє таке.

Пунктом 301.1 статті 301 ПКУ встановлено, що платниками податку з урахуванням обмежень, установлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Пунктом 308.4 статті 308 ПКУ передбачено, що дохід сільськогосподарського товаровиробника, отриманий від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 — 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції, включає доходи, отримані від:

реалізації продукції рослинництва, що вироблена (вирощена) на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому в користування, а також продукції рибництва, виловленої (зібраної), розведеної, вирощеної у внутрішніх водоймах (озерах, ставках і водосховищах), та продуктів її переробки на власних підприємствах або орендованих виробничих потужностях;

реалізації продукції рослинництва на закритому ґрунті та продуктів її переробки на власних підприємствах або орендованих виробничих потужностях;

реалізації продукції тваринництва і птахівництва та продуктів її переробки на власних підприємствах або орендованих виробничих потужностях;

реалізації сільськогосподарської продукції, що вироблена із сировини власного виробництва на давальницьких умовах, незалежно від територіального розміщення переробного підприємства.

Відповідно до вимог підпункту 14.1.234 пункту 14.1 статті 14 ПКУ сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) для цілей глави 2 розділу XIV цього Кодексу — продукція/товари, що підпадають під визначення груп 1 — 24 УКТ ЗЕД, якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах) для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання.

Біогумус або вермикомпост — це органічне добриво, одержане в результаті розкладу гетеротрофними організмами органічних речовин (гною, листя, соломи тощо).

Добрива належать до групи 31 УКТ ЗЕД, добрива тваринного або рослинного походження, у суміші або ні, піддані хімічній обробці або ні; добрива, одержані у результаті змішування або хімічної обробки речовин тваринного або рослинного походження, належать до підгрупи 3101 УКТ ЗЕД.

Враховуючи наведене, віднесення доходу від реалізації біогумусу до доходу від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва при визначенні частки сільськогосподарського товаровиробництва для реєстрації платника фіксованого сільськогосподарського податку є безпідставним.

Щодо включення коду виду діяльності 20.15 до свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ як суб'єкта спеціального режиму оподаткування та відображення операцій з реалізації біогумусу в податковій звітності з ПДВ (скороченій) слід зазначити таке.

Відповідно до положень пункту 209.2 статті 209 ПКУ спеціальний режим оподаткування поширюється на операції з постачання сільськогосподарських товарів/послуг.

Сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені в товарних групах 1 — 24, товарних позиціях 4101, 4102, 4103, 4301 згідно з УКТ ЗЕД, та послуги, отримані в результаті здійснення діяльності, на яку відповідно до пункту 209.17 статті 209 ПКУ поширюється дія спеціального режиму оподаткування у сфері сільського господарства, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються), а послуги надаються безпосередньо платником податку — суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів/послуг у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку — їх виробником.

Як зазначено вище, добрива тваринного походження згідно з Національним класифікатором України КВЕД ДК 009:2005 класифікуються в товарній групі 31 «Добрива» за кодом 3101 00 00 00 «Добрива тваринного або рослинного походження, у суміші або ні, піддані хімічній обробці або ні; добрива, одержані в результаті змішування або хімічної обробки речовин тваринного або рослинного походження».

Відповідно до Національного класифікатора України КВЕД ДК 009:2010 добрива тваринного походження класифікуються в товарній групі 20 «Виробництво хімічних речовин і хімічної продукції» за кодом 20.15 «Виробництво добрив і азотних сполук».

З огляду на зазначене на діяльність з переробки відходів життєдіяльності свиней та подальшої реалізації переробленого з гною біогумусу дія спеціального режиму оподаткування ПДВ, передбаченого статтею 209 ПКУ, не поширюється.

Заступник начальника ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області I. ЛОМАКО

До змісту номеру