Лист Міністерства доходів і зборів України від 20.09.2013 р. №18803/7/99-99-19-04-02-17
Щодо включення передоплати за сільгосппродукцію до податкової декларації з позначкою «0121»/«0122»/«0123»
Суттєво. Якщо суб'єкт спецрежиму отримує попередню оплату за свою сільгосппродукцію, то на дату отримання попередньої оплати він визначає ПЗ з ПДВ і виписує ПН у загальному порядку.
! Сільгосппідприємствам — суб'єктам спеціального режиму оподаткування
Міністерство доходів і зборів України розглянуло лист <...> щодо відображення сільськогосподарським підприємством — суб'єктом спеціального режиму оподаткування податку на додану вартість операцій попередньої оплати (авансових платежів) за постачання сільськогосподарської продукції з майбутнього врожаю та повідомляє.
Для підприємств сільськогосподарської галузі статтею 209 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) визначено пільговий режим оподаткування в частині податку на додану вартість, що застосовується такими суб'єктами господарювання при відповідності встановленим критеріям.
Основним критерієм для віднесення підприємств до категорії сільськогосподарських є виробництво у відповідних обсягах сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах.
Згідно із зазначеним режимом оподаткування сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг власного виробництва, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування податку за придбані товари/послуги, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку — для інших виробничих цілей.
Операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування, установленого статтею 209 Кодексу, включаються до податкової декларації з позначкою «0121»/«0122»/«0123», яка є невід'ємною частиною звітності платника за відповідний звітний період.
Таким чином, спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість для сільськогосподарських товаровиробників не визначає окремих правил оподаткування податком на додану вартість, а лише встановлює окремий облік таких операцій та порядок використання сум податку на додану вартість, що нараховуються сільськогосподарським товаровиробником — суб'єктом спеціального режиму оподаткування під час здійснення ним операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг власного виробництва.
Визначення податкових зобов'язань, формування податкового кредиту, оформлення, виписка та реєстрація в ЄРПН податкових накладних, а також подання звітності з податку на додану вартість суб'єктами спеціального режиму оподаткування за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг власного виробництва здійснюються у загальновстановленому порядку, передбаченому розділом V Кодексу.
Так, відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, або дата відвантаження товарів.
Частиною 1 статті 67 Господарського кодексу України визначено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Відповідно до статті 180 Господарського кодексу України при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. У договорі повинні визначатися найменування (номенклатура, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості.
Таким чином, якщо сільськогосподарський товаровиробник — суб'єкт спеціального режиму оподаткування відповідно до умов укладеного договору отримує попередню оплату за сільськогосподарську продукцію власного виробництва, то на дату отримання попередньої оплати за таку продукцію власного виробництва (перша подія) сільськогосподарський товаровиробник визначає податкові зобов'язання за операцією з постачання таких товарів/послуг та виписує податкову накладну покупцю за такою операцією у загальновстановленому порядку.
У подальшому така операція підлягає відображенню суб'єктом спеціального режиму оподаткування в податковій декларації з податку на додану вартість з позначкою «0121»/«0122»/«0123», яка надається за результатами відповідного звітного періоду, в якому отримано попередню оплату за сільськогосподарську продукцію.
Заступник міністра А. IГНАТОВ