• Посилання скопійовано

При продажу майна через повіреного ПДФО платить сам власник майна

Хто є платником ПДФО у разі продажу повіреною особою рухомого майна (автомобіля)?

Згідно зі ст. 1000 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року №435-IV за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя.

Відповідно до п. 173.4 ст. 173 ПКУ під час проведення операцій з відчуження об'єктів рухомого майна:

1) нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого рухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору. Нотаріус також щокварталу подає до органу ДПС за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір, включаючи інформацію про його вартість та суму сплаченого податку, в порядку, встановленому р. IV ПКУ для податкового розрахунку;

2) суб'єкт господарювання, який надає послуги з укладення біржових угод або бере участь у їх укладенні за наявності оціночної вартості такого рухомого майна та документа про сплату податку сторонами договору, щокварталу подає до органу ДПС інформацію про такі угоди, включаючи інформацію про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку, в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку.

З метою цього пункту платник податку самостійно визначає суму податку та сплачує його до бюджету через банківські установи.

Представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов'язаних зі сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником податків — фізособою на представництво його інтересів та ведення справ, пов'язаних зі сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства (п. 19.2 ст. 19 ПКУ).

Враховуючи, що повірена особа не може здійснити відчуження рухомого майна без підтвердного документа про сплату ПДФО, вона повинна повідомити фізособу-довірителя про факт продажу рухомого майна, яка зобов'язана самостійно визначити і сплатити суму податку до здійснення операції з відчуження рухомого майна.

Повірений може визначити і сплатити суму податку від імені та за рахунок довірителя до здійснення операції з відчуження рухомого майна, у разі якщо таке право передбачено договором доручення.

Єдина база податкових знань ДПС України
ДПС у Львівській області

До змісту номеру