• Посилання скопійовано

Працівник на декретну посаду оформлюється за строковим трудовим договором

Співробітниця готується стати матір'ю, а підприємству потрібен працівник на час її відсутності. Як правильно оформити людину на роботу на «декретну посаду»?

Прийняття працівника на період відсутності штатного працівника, що перебуває у відпустці по догляду за дитиною, — напевне, найпоширеніша підстава для укладення трудового договору на певний строк. Особливістю тут є те, що працівник приймається на роботу на строк, який конкретно не визначено. Це може бути період до закінчення відпустки по догляду за дитиною або раніше, якщо мати чи інша особа вирішить цю відпустку перервати достроково. Фактично трудові відносини можуть тривати і довше — коли відпустка по догляду за дитиною продовжується після досягнення дитиною трирічного віку, а також в інших випадках (наприклад, при народженні наступної дитини).

У такому разі, справді, важливо правильно оформити трудові відносини з працівником, що приймається для заміщення відсутньої особи, — для того щоб після виходу цієї особи з відпустки підприємство мало змогу забезпечити її роботою. З цією метою слід завчасу подбати про майбутню можливість правильного оформлення припинення трудових відносин з особою, яку планується прийняти на період відсутності постійного працівника.

Насамперед зазначимо, що, всупереч поширеній думці, приймати на роботу працівника за строковим трудовим договором (на період відсутності штатного працівника) можна не лише на час відпустки по догляду за дитиною. Уже під час відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами або навіть щорічної чи іншої відпустки, яку взяла працівниця перед згаданою соціальною відпусткою, підприємство може запросити на заміну працівника за строковим трудовим договором. Порядок укладення трудового договору передбачено у ст. 24 КЗпП. Прийняття на роботу нового працівника для заміщення відсутньої особи здійснюється, як правило, на підставі наказу керівника.

При цьому важливо правильно оформити формулювання трудового договору в частині визначення строку, бо ч. 2 ст. 39-1 КЗпП містить правило, відповідно до якого переукладені один чи декілька разів трудові договори вважаються укладеними на невизначений строк.

Так, оскільки на момент укладення трудового договору (підписання наказу про прийняття) достеменно не відомо, скільки відпусток оформлятиме вагітна працівниця, яку треба замінити, при укладенні трудового договору рекомендується використовувати або формулювання «на період тимчасової відсутності», або «на період відпустки по вагітності та пологах та наступних (інших) відпусток». При цьому має бути зазначено, яку конкретно працівницю заміняє працівник. Згадані формулювання доцільно використовувати і в заяві, і в наказі про прийняття на роботу (див. зразок).

Зразок

Наведені загальні формулювання дозволяють не продовжувати строковий трудовий договір (у разі коли працівниця продовжує відпустку), що, своєю чергою, скорочує кадровий документообіг на підприємстві.

Нагадаємо, що при виході на роботу працівниці, на період відсутності якої було прийнято на роботу працівника, такий працівник підлягає звільненню у зв'язку із закінченням строку трудового договору (п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП).

Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., аудитор

До змісту номеру