• Посилання скопійовано

Штрафи за несвоєчасну сплату податків на держдивіденди не поширюються

Чи може бути накладено на державне підприємство штраф, передбачений Податковим кодексом за несвоєчасну сплату податків, у разі несвоєчасної сплати до бюджету держдивідендів? Чи вважаються держдивіденди податковим платежем?

Після того як у 2011 р. змінами до Закону від 21.09.2006 р. №185-V «Про управління об'єктами державної власності» (ст. 11-1) було передбачено на постійній основі норми щодо сплати держпідприємствами частки прибутку до держбюджету, постановою Кабміну від 23.02.2011 р. №138 було затверджено порядок їх сплати (далі — Порядок №138). Згідно з п. 3 цього порядку, частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до держбюджету, визначається держпідприємствами та їхніми об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої ДПС (наказ ДПАУ від 16.05.2011 р. №285), та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

До прийняття Податкового кодексу України, відповідно до чинного тоді Закону України «Про систему оподаткування», відрахування частини прибутку державних і комунальних підприємств включалися до складу податку на прибуток підприємства, його розмір зазначався в декларації з цього податку як зобов'язання, в адмініструванні цих платежів та контролі за його сплатою брали участь податкові органи.

Після набрання чинності ПКУ відрахування частини прибутку державних і комунальних підприємств не відноситься до податків і зборів, його розмір не визначається в податкових деклараціях. Податкові органи надалі контролюють сплату відрахувань частини прибутку відповідно до згаданого Порядку №138 та Постанови Кабміну від 16.02.2011 р. №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету».

Строки сплати частини прибутку встановлено у п. 2 зазначеного Порядку №138 — вони відповідають строкам сплати податку на прибуток. Крім того, держпідприємства подають податковим органам розрахунок частини прибутку за формою, визначеною згаданим наказом ДПАУ від 16.05.2011 р. №285.

Однак з огляду на те, що частина чистого прибутку не є податком чи збором, відповідальність за їх несплату Податковим кодексом не передбачено. У разі несплати таких платежів не виникає податкова застава на майно, закріплене за підприємством. Щодо їх сум не можуть здійснюватися заходи примусового стягнення боргу, передбачені зазначеним кодексом.

У податковій декларації з податку на прибуток державні підприємства зазначають суму частини прибутку (але лише при її виплаті) разом з усіма іншими юрособами, що виплачують дивіденди. Адже при їх виплаті здійснюється додаткова сплата авансового внеску з податку на прибуток на загальних засадах.

Нагадаємо також, що як Порядок №138, так і обов'язок подавати до податкових органів відповідні розрахунки, передбачені наказом ДПАУ від 16.05.2011 р. №285, не поширюються на комунальні підприємства. Такі підприємства сплачують частину прибутку до бюджету у розмірах, установлених відповідними місцевими радами.

Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., аудитор

До змісту номеру