ДПСУ коментованим листом від 01.02.2012 р. №1959/6/17-1115 (див. «ДК» №15/2012) відповіла на три запитання Федерації профспілок України. Про дещо відповіла сміливіше, про дещо — обережніше.
Запитання перше: про річний перерахунок доходу
Про проблему, створену пп. 169.4.2 ПКУ у частині річного перерахунку ПДФО, який вимагає від працедавця незрозумілим для більшості чином врахувати положення абзацу третього пункту 167.1 ПКУ, ми писали вже не раз. ДПСУ знає про цю проблему, але, оскільки вирішити її можна тільки одним чином — внесенням змін до ПКУ й усуненням цієї вимоги із пп. 169.4.2, нічого вдіяти не може. I цього разу в коментованому листі ДПСУ оминула застосування положень абзацу третього пункту 167.1 ПКУ і розповіла, що річний перерахунок полягає лише в перевірці правильності нарахування ПДФО протягом року за кожен місяць окремо. Для цього доходи платника податку розбиваються на місяці, за які вони були нараховані. Шляхом додавання сум ПДФО за кожний місяць визначається загальна річна (розрахункова) сума податку на доходи фізичних осіб та проводиться її порівняння із сумою ПДФО, яка була фактично утримана за рік. Якщо застосовувати коментоване роз'яснення на практиці, то вийде процедура, наведена у прикладі.
Приклад 31.03.2012 р. звільняється працівник. Бухгалтер, згідно з пп. «в» пп. 169.4.2 ПКУ, має провести перерахунок доходу працівника під час остаточного розрахунку із ним. Оскільки річний перерахунок ПДФО за підсумками 2011 року було проведено, то бухгалтеру потрібно перевірити за кожен місяць з січня 2012 р. до березня 2012 р. правильність нарахування доходу працівника, застосування податкової соціальної пільги та утримання ПДФО. Для спрощення прикладу припустімо, що до зарплати працівника на підставі його заяви протягом 2012 р. застосовувалася податкова соціальна пільга, встановлена пп. 169.1.1 ПКУ (536,50 грн) (див. таблицю).
Таблиця
Перерахунок доходу працівника за 2012 р.
|
|
|
|
|
Січень 2012 р. |
|
|
|
|
Лютий 2012 р. |
|
|
|
|
Березень 2012 р. |
|
|
|
|
Усього |
|
|
|
|
Як бачимо, перерахунок виявив, що у лютому 2012 р. було недоутримано ПДФО на суму (245,82 - 165,35) = 80,47 грн, тому що до доходу працівника була помилково застосована ПСП, а права на неї він у цьому місяці не мав (сума доходу — більша за 1500 грн). Цю суму слід доутримати з нарахованої зарплати працівника за березень 2012 р.
Податківці не роз'яснюють ситуацію з можливою переплатою податку і говорять лише те, що прямо передбачено пп. 169.4.4 ПКУ — про недоплату: «Якщо внаслідок здійсненого перерахунку виникає недоплата утриманого податку, то сума такої недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі недостатності суми такого доходу — за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців, до повного погашення суми такої недоплати». Ситуація з переплаченою сумою ПДФО, яка встановлюється шляхом перерахунку, і надалі залишається не врегульованою чинним законодавством.
Запитання друге: про путівки за рахунок профспілки
I знову нічого неочікуваного, але хоч більше конкретики. Податківці спираються на пп. 165.1.35 ПКУ, яким передбачено, що не включається до оподатковуваного доходу платника податку вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування, у тому числі на реабілітацію інвалідів, на території України платника податку та/або його дітей віком до 18 років, які надаються йому безоплатно або зі знижкою (у розмірі такої знижки) професійною спілкою, до якої зараховуються профспілкові внески платника податку — члена такої професійної спілки, створеної відповідно до законодавства України. Зрозуміло, що путівка, яка надається профспілкою на лікування дітей члена такої профспілки віком від 18 років та більше, оподатковуватиметься на загальних підставах за ставками, встановленими п. 167.1 ПКУ.
Цікаве таке речення: «Сімейна профспілкова путівка, надана платникові податків, до якої включається і вартість оздоровлення члена сім'ї після 18 років, оподатковується у розмірі частини отриманого доходу на оздоровлення такого члена сім'ї». На нашу думку, такий висновок є сміливим, адже пп. 165.1.35 ПКУ прямо не передбачає процедури поділу доходу у вигляді вартості однієї наданої профспілкою сімейної путівки на оподатковувану і неоподатковувану частину. Але якщо це роз'яснення застосувати на практиці, це може допомогти зекономити на ПДФО гроші членам профспілок. Тому, сміливі податкові агенти — профспілки можуть використовувати це роз'яснення у подальшій діяльності, обережні ж дочекаються, доки відповідна норма з'явиться в ПКУ.
Запитання третє: щодо подарунків працівникам та виграшів переможцям змагань
Останнє роз'яснення податківців стосується відображення у звіті за формою №1ДФ1 доходу, наведеного у пп. 165.1.38 ПКУ, а саме: орденів, медалей, знаків, кубків, дипломів, грамот та квітів, якими відзначаються працівники, інші категорії громадян та/або переможці змагань, конкурсів.
1 Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. №1ДФ), затверджений наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. №1020.
Погодьтеся, добре, що такі «доходи» виведено з оподатковуваного доходу фізосіб.
Але про можливість користування цією нормою ПКУ ДПАУ вже нагадувала профспілкам у листі від 16.02.2011 р. №4284/7/17-0717, 3071/6/17-0715, де наводила ще одну норму, яку профспілки можуть вільно використовувати в межах своєї діяльності. Згідно з пп. 165.1.39 ПКУ, вартість подарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року (у 2011 році — 470,5 грн на місяць, у 2012 році — 536,50 грн на місяць), за винятком грошових виплат у будь-якій сумі, також є неоподатковуваним доходом їх одержувачів.
Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку, затвердженого Наказом №1020, вартість орденів, медалей, знаків, кубків, дипломів, грамот та квітів, якими відзначаються працівники, інші категорії громадян та/або переможці змагань, конкурсів, відображається у звіті за формою №1ДФ за ознакою доходу «159». А вартість подарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, — за ознакою доходу «160». Вартість отриманого фізособами від профспілок додаткового блага (оподатковувані путівки від профспілки, вартість подарунків і призів, вартість яких перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, тощо), відображається у звіті за формою №1ДФ з ознакою доходу «126».
Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»