• Посилання скопійовано

Під час документальної перевірки можуть перевірятися всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки

На нашому підприємстві здійснюється комплексна перевірка (відділ касового контролю). Чи має право ця структура перевіряти талони на дизпаливо? Чи повинні бути чеки з АЗС?

Відповідно до пп. 75.1.2 ПКУ, предметом документальної перевірки є:

1) своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених ПКУ податків та зборів;

2) дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

3) дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Така перевірка проводиться на підставі:

1) податкових декларацій (розрахунків);

2) фінансової, статистичної та іншої звітності;

3) регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом;

4) первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів;

5) отриманих в установленому законодавством порядку органом ДПС документів та податкової інформації, у т. ч. за результатами перевірок інших платників податків.

Таким чином, податківці під час документальної перевірки мають право перевіряти всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки відповідно до п. 85.2 ПКУ, а саме — документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку підприємства, зокрема талони на пальне.

Щодо необхідності мати чеки, які свідчать про придбання палива, зазначимо таке. З метою придбання палива з постачальником нафтопродуктів укладається договір, в якому зазначаються марка, вид палива, його вартість, перелік АЗС тощо. Постачальник на підтвердження свого обов'язку, що випливає з укладеного договору, як варіант може видавати покупцеві талони на всю кількість оплачених ПММ (якщо покупець та постачальник дійшли такої згоди). Отримані підприємством-покупцем талони на пальне передаються водіям, які потім обмінюють їх на відповідну кількість ПММ на будь-якій з АЗС, зазначених у договорі з постачальником нафтопродуктів. За результатами місяця до бухгалтерії підприємства надходить видаткова накладна від постачальника, сформована на кількість і вартість палива, вибраного покупцем. Оскільки розрахунки між підприємствами є безготівковими, то чеки АЗС не є необхідними. Вони можуть лише додатково свідчити про кількість вибраного палива. Тобто в описаній ситуації чеків АЗС може і не бути.

Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру