• Посилання скопійовано

Щодо порядку використання електронних ВМД при здійсненні уповноваженими банками контролю за експортними та імпортними операціями резидентів

Лист НБУ від 27.10.2011 р. №28-311/4438-12843

Щодо порядку використання електронних ВМД при здійсненні уповноваженими банками контролю за експортними та імпортними операціями резидентів

Суттєво. Застосування електронного декларування товарів базується на використанні електронних документів, у тому числі ВМД, засвідчених електронними цифровими підписами, без подання паперових екземплярів документів.

! Суб'єктам ЗЕД, які здійснюють електронне декларування

У зв'язку із запровадженням митними органами пілотного проекту з декларування, митного контролю та оформлення товарів із застосуванням електронних вантажних митних декларацій (далі — електронна ВМД, ВМД), а також численними запитами територіальних управлінь Національного банку України, уповноважених банків і юридичних осіб — резидентів України щодо порядку використання електронних ВМД при здійсненні уповноваженими банками контролю за експортними та імпортними операціями резидентів Національний банк України роз'яснює таке.

Порядок здійснення уповноваженими банками контролю за дотриманням резидентами встановлених законодавством України строків розрахунків за експортними, імпортними операціями визначений Iнструкцією про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями1 (далі — Iнструкція).

Відповідно до Iнструкції одним із документів, що використовується уповноваженими банками для здійснення контролю за експортними, імпортними операціями резидентів, є ВМД (або її копія). При цьому відповідно до пункту 4.2 розділу 4 Iнструкції копії документів (у тому числі копія ВМД), які необхідні банку для здійснення контролю за своєчасністю розрахунків за експортними, імпортними операціями його клієнтів, підлягають збереженню у справі клієнта протягом строку, визначеного в Переліку документів, що утворюються в діяльності Національного банку України та банків України, із зазначенням строків зберігання2.

Згідно із пунктом 1.1 розділу 1 Iнструкції ВМД — належним чином оформлена вантажна митна декларація. При цьому порядок оформлення ВМД визначений у Положенні про вантажну митну декларацію3 (далі — Положення №574).

Відповідно до пункту 2 Положення №574 ВМД — письмова заява встановленої форми, що подається митному органу на паперовому носії або як електронний документ (електронна ВМД) і містить відомості про товари та транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України, митний режим, у який вони заявляються, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування та сплати податків, зборів та інших платежів.

Електронна ВМД вважається оформленою за наявності внесеної до декларації за допомогою автоматизованої системи митного оформлення відмітки про завершення митного оформлення, засвідченої електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення. Iнформація про оформлення електронної ВМД надсилається декларанту електронним повідомленням, засвідченим електронним цифровим підписом посадової особи митного органу.

На сьогодні Державною митною службою України (далі — Держмитслужба) реалізується пілотний проект з декларування, митного контролю та оформлення товарів із застосуванням електронних ВМД.

Застосування електронного декларування товарів відповідно до законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронний цифровий підпис», а також Концепції створення багатофункціональної комплексної системи «Електронна митниця»4 (далі — Концепція) базується на використанні електронних документів, у тому числі ВМД, засвідчених електронними цифровими підписами, без подання паперових екземплярів документів.

На виконання Концепції та Положення №574 розроблені Умови електронного декларування5 (далі — Умови електронного декларування).

1 Затверджена постановою Правління Національного банку України від 24.03.99 р. №136 (зі змінами).

2 Затверджений постановою Правління Національного банку України від 08.12.2004 р. №601 (зі змінами).

3 Затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.97 р. №574 (зі змінами).

4 Схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.09.2008 р. №1236-р.

5 Затверджені наказом Держмитслужби від 17.03.2011 р. №216.

При цьому згідно з пунктом 3 розділу I Умов електронного декларування митний орган застосовує електронний цифровий підпис для вчинення правочинів за участю підприємств, унесених до Реєстру підприємств, допущених до електронного декларування (далі — Реєстр підприємств), за наявності у них посилених сертифікатів відкритих ключів та якщо сума податків і зборів (обов'язкових платежів), що підлягають сплаті за електронною ВМД або внесенню як грошова застава під час оформлення документа контролю за переміщенням товарів, не перевищує 1 млн гривень.

Відповідно до пункту 1 розділу II Умов електронного декларування Держмитслужба здійснює включення підприємств до Реєстру підприємств. Перелік підприємств, що були включені до Реєстру підприємств, зазначено у наказах Держмитслужби від 31.05.2011 р. №453 «Про включення підприємств до Реєстру підприємств, допущених до електронного декларування» і від 31.05.2011 р. №454 «Про проведення другої фази пілотного проекту з електронного декларування».

До прийняття Національним банком України змін до Iнструкції в частині здійснення уповноваженими банками контролю за експортними, імпортними операціями, за якими ВМД оформляється в електронному вигляді, відповідні експортні, імпортні операції резидентів можуть бути зняті з контролю у порядку, встановленому положеннями абзацу третього пункту 1.12 розділу 1 Iнструкції, зокрема, на підставі письмового повідомлення податкового органу про відсутність порушень законодавчо встановлених строків розрахунків за імпортною операцією резидента, про які банком надавалась інформація цьому податковому органу згідно з пунктом 5.9 розділу 5 Iнструкції.

Заступник голови Національного банку України I. СОРКIН

До змісту номеру