Постачальник зареєстрував ПН в єдиному реєстрі за №16, а ми помилково — у реєстрі ПН за №18 (механічна помилка). До податкової разом із декларацією з ПДВ подали копію реєстру з неправильним номером. Податкова пропонує, щоб ми самостійно зняли цю суму ПДВ з ПК, бо інакше, якщо знімати буде вона, то штраф буде 25%. Чи правомірні дії податкової?
Згідно з п. 201.6 ПКУ, податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях та реєстрі виданих податкових накладних продавця і реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Пункт 201.15 ПКУ передбачає обов'язок платників податку щомісяця (у терміни, передбачені для подання податкової звітності) подавати органу Державної податкової служби копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді.
Податкові органи на підставі п. 201.6 ПКУ за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника ПДВ про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. I платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій. З огляду на таке, дії податкового органу, що повідомив платника про виявлені розбіжності, є цілком правомірними.
До речі, Порядком ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженим наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. №1002, виправляють помилки у Реєстрі методом «сторно» за правилами, передбаченими для бухгалтерського обліку, у момент виявлення таких помилок (тобто повторюється неправильний запис зі знаком «мінус» (червоним) та здійснюється правильний запис), при цьому коригування помилкових записів у Реєстрі не призводить до потреби формування нових (уточнюючих) реєстрів. Отже, подання уточнюючих реєстрів податкових накладних до податкового органу не передбачене.
З огляду на неврегульованість цього питання вважаємо за потрібне надавати необхідні пояснення у довільній формі вже при наданні письмового запиту податкового органу на адресу підприємства, що може надійти в разі виявлення розбіжностей з даними реєстрів контрагентів.
Водночас згідно з чинним законодавством, саме ПН, а не дані реєстру, є підставою для відображення відповідних операцій у податковому обліку з ПДВ. Згідно з п. 201.10 ПКУ, ПН видається платником ПДВ, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Тому в разі якщо ПН складена з дотриманням встановленого порядку її заповнення, зареєстрована в Єдиному реєстрі ПН, то підстав для зменшення податкового кредиту, на нашу думку, немає (при дотриманні інших передбачених законом вимог щодо формування такого кредиту).
Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., аудитор