• Посилання скопійовано

Без досудового врегулювання спору покупець не має підставна зменшення витрат

Чи включати до доходу кредиторську заборгованість (минуло три роки) після 01.04.2011 р., якщо кредитор не подавав на нас у суд і не пред'являв нам жодних претензій щодо сплати боргу? А якби продавець все ж таки надіслав нам претензію до 01.04.2011 р., яким був би порядок відображення цієї операції у податковому обліку?

Безнадійною заборгованістю вважається заборгованість, за якою, зокрема, минув строк позовної давності (пп. 14.1.11 ПКУ). Строк позовної давності за загальним правилом визначається тривалістю у три роки (ст. 257 ЦКУ). Аналогічне визначення безнадійної заборгованості було наведене у п. 1.25 Закону про прибуток. Визначення ж сумнівної заборгованості ні Закон про прибуток, ні ПКУ не містять.

Проте у самому механізмі відображення сумнівної заборгованості з 01.04.2011 р. у податковому обліку є зміни.

Відповідно до пп. 159.1.2 ПКУ покупець зобов'язаний зменшити витрати на вартість заборгованості, визнану судом чи за виконавчим написом нотаріуса, у податковому періоді, на який припадає день набрання законної чинності рішенням суду про визнання (стягнення) такої заборгованості (її частини) або вчинення нотаріусом виконавчого напису.

Але зверніть увагу: у випадку погашення заборгованості покупцем до моменту звернення продавця з позовом до суду або до вчинення нотаріусом виконавчого напису зменшувати витрати покупцю не потрібно (див. пп. 159.1.4 ПКУ).

Як бачимо, тепер подання претензії (досудове врегулювання спорів) не є підставою для кваліфікації заборгованості сумнівною і для відображення якихось наслідків у податковому обліку. Головними факторами для зменшення витрат покупцем є виконавчий напис нотаріуса чи судове рішення.

Отже, у разі якщо ваш контрагент не надсилав вам претензію, не звертався до суду або нотаріуса, тобто, по суті, не проводив досудового врегулювання спору, підстав для зменшення своїх витрат на придбання товарів, робіт, послуг немає.

Окремо звертаємо увагу на п. 5 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ, норми якого регламентують незастосування норм п. 159.1 ПКУ у разі, коли заходи щодо стягнення боргів все таки здійснювалися до 01.04.2011 р. У такому випадку, якщо продавець звернеться до суду (з урахуванням строку позовної давності), покупець повинен буде збільшити доходи на суму непогашеної заборгованості (її частини), визнаної у порядку досудового врегулювання спорів або судом чи за виконавчим написом нотаріуса, у податковому періоді, на який припадає перша з подій:

а) або 90-й календарний день з дня граничного строку погашення такої заборгованості (її частини), передбаченого договором, або визнаної претензією;

б) або 30-й календарний день від дня ухвалення рішення судом про визнання (стягнення) такої заборгованості (її частини) або вчинення нотаріусом виконавчого напису.

Як бачимо, перехідні положення є ідентичними з нормами пп. 12.1.5 Закону про прибуток, з єдиним винятком, що надсилання претензії не є з 01.04.2011 р. ключовим фактором у відображенні сумнівної заборгованості у податковому обліку.

Якщо в наступних періодах покупець погасить суму визнаної заборгованості або її частину (самостійно чи за процедурою примусового стягнення), такий покупець у періоді погашення має право на збільшення витрат на суму такої заборгованості (її частини). Але це все лише за умови наявності залишку строку позовної давності. У разі якщо строк позовної давності минув, такі перехідні положення не діятимуть (адже саме строк позовної давності визначає можливість судового врегулювання ситуації із заборгованістю, й абз. 8 п. 5 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ чітко обумовлює: «з урахуванням строку позовної давності») — підстав для зменшення витрат у податковому обліку покупець не має.

Приклад Підприємство «А» не розрахувалося зі своїм постачальником (неплатником ПДВ) на суму 100 тис. грн, щодо яких минув строк позовної давності. Досудове врегулювання спору контрагентом не здійснювалося. Бухгалтерський та податковий облік цієї операції див. у таблиці.

Таблиця

Бухгалтерський та податковий облік безнадійної заборгованості за відсутності досудового врегулювання спору в покупця

№ з/п
Зміст операції
Бухгалтерський облік
Сума, грн
Податковий облік
Д-т
К-т
Доходи (ВД)
Витрати (ВВ)
1.
Оприбутковано товар від постачальника
281
631
100000
100000*
2.
Минуло 3 роки, заборгованість визнано безнадійною, досудове врегулювання спору з боку продавця не здійснювалося
631
717
100000
100000**
717
791
100000
* Така сума затрат у податковому обліку перераховувалася за п. 5.9 Закону про прибуток.
** Безнадійна кредиторська заборгованість за пп. 135.5.4 ПКУ включається до складу інших доходів. На нашу думку, це має відбуватися в періоді, коли заборгованість набуває статусу безнадійної.

Юлія КЛОВСЬКА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру