• Посилання скопійовано

Підприємець на загальній системі оподаткування може не сплачувати ЄСВ у разі відсутності доходу

Чи повинен ФОП на загальній системі оподаткування без найманих працівників сплачувати ЄСВ, якщо діяльність та отримання доходу у 2011 році не передбачається?

Справді, відповідно до пп. 4 п. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ1, фізичні особи — підприємці та члени їхніх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, є платниками єдиного внеску. А базою нарахування для таких платників, відповідно до пп. 2 п. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, є сума доходу (прибутку), отриманого від їхньої діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО, а також сума доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб — підприємців, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності. Причому сума єдиного соціального внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, в якому отримано дохід (прибуток).

1 Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страху-вання».

Під мінімальним страховим внеском розуміється сума ЄСВ, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується зарплата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Таким чином, Закон про ЄСВ встановлює вимогу сплати ЄСВ підприємцем на загальній системі оподаткування лише за умови отримання ним у звітному місяці доходу (прибутку) від підприємницької діяльності. У роз'ясненні Пенсійного фонду України від 13.01.2011 р. щодо нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцстрахування також наголошується на цьому моменті. Щоправда, для деяких підприємців незрозумілим залишається питання — то коли усе ж таки сплачувати ЄСВ: коли отримується дохід чи прибуток? Адже це різні поняття. Дохід для підприємця — це грошові та негрошові надходження від підприємницької діяльності, а прибуток — це різниця між доходами та понесеними витратами, підтвердженими документально. Чи потрібно сплачувати ЄСВ, якщо дохід (виручка) є, а прибутку немає, бо витрати звітного періоду були більшими, ніж отримана виручка? Відповідь дає п. 177.2 ПКУ, який зазначає: «об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи — підприємця». А як ми вже згадували, базою нарахування ЄСВ є не просто дохід (прибуток), а лише дохід, що підлягає обкладенню ПДФО.

Таким чином, підприємці на загальній системі оподаткування повинні сплачувати ЄСВ лише за наявності чистого оподатковуваного доходу (прибутку).

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру