Відповідно до ст. 11-1 Закону №1851 державні унітарні підприємства повинні відраховувати частину свого чистого прибутку (доходу) до держбюджету.
На виконання цього положення Закону Кабмін затвердив Порядок здійснення відрахувань до держбюджету (далі — Порядок №1382), а ДПАУ своїм наказом від 16.05.2011 р. №2853 затвердила форму Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями.
Відповідно до п. 13 ч. 2 ст. 29 Бюджетного кодексу до доходів загального фонду держбюджету належить, зокрема, «частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність». При цьому згідно зі стандартами бухобліку чистий прибуток (дохід) за звітний період визначається наростаючим підсумком з початку року, і виходячи саме з нього далі розраховується частина прибутку (доходу), яку державні унітарні підприємства та їх об'єднання4 перераховують до держбюджету за відповідний період.
При цьому:
1) 30% сплачують держпідприємства, що є суб'єктами природних монополій, та держпідприємства, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 млн гривень;
2) 15% — інші державні унітарні підприємства.
Але для держпідприємств енергетичної галузі відповідно до ч. 2 ст. 11-1 Закону №1855 з метою здійснення відрахувань до держбюджету їхній чистий прибуток «зменшується на суму цільових коштів (обсяг інвестиційної складової), що надійшли у складі тарифу і спрямовуються на виконання інвестиційних проектів, рішення щодо яких приймаються Кабінетом Міністрів України, та на обсяг повернення кредитних коштів (у складі тарифу), запозичених для фінансування капітальних вкладень у будівництво (реконструкцію, модернізацію) об'єктів згідно з відповідними рішеннями Кабінету Міністрів України». При цьому держпідприємства електроенергетичної галузі, фінансування яких здійснюється у межах кошторису, затвердженого НКРЕ України, відраховують частину чистого прибутку (доходу) із суми перевищення фактично отриманих кошторисних доходів над фактично здійсненими кошторисними видатками у звітному періоді. До речі, такий порядок для цих підприємств був і раніше, але з 2011 року його закріплено на рівні закону.
1 Закон України від 21.09.2006 р. №185-V «Про управління об'єктами державної власності».
2 Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затверджений постановою КМУ від 23.02.2011 р. №138.
3 З документом можна ознайомитися в «ДК» №26/2011.
4 Крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» відповідно до Закону України «Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів», а також державних підприємств «Міжнародний державний центр «Артек» і «Український дитячий центр «Молода гвардія».
5 Ця стаття запроваджена Законом України від 23.12.2010 р. №2856-VI і діє з 01.01.2011 р.
Для усіх державних унітарних підприємств відповідно до Порядку №138 передбачено таке:
1) підсумки фінансово-господарської діяльності визначаються за правилами бухобліку щокварталу наростаючим підсумком з початку року;
2) частка чистого прибутку, що підлягає сплаті до держбюджету, також визначається наростаючим підсумком та відображається у Розрахунку, затвердженому Наказом №285;
3) розрахована частина прибутку зазначається у рядку 13 декларації з податку на прибуток за відповідний звітний період;
4) сам Розрахунок подається зазначеними підприємствами до органу ДПС разом із фінансовою звітністю, яка складається відповідно до стандартів бухобліку, у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток;
5) ці відрахування частки чистого прибутку за звітний період здійснюються щокварталу у строк, установлений для сплати податку на прибуток підприємств;
6) державні унітарні підприємства та їх об'єднання подають центральним та місцевим органам виконавчої влади, до сфери управління яких вони належать, інформацію про нарахування та сплату частини чистого прибутку (доходу) відповідно до цього Порядку.
Порівняно з попередньою формою алгоритм визначення чистого прибутку, з якого здійснюються відрахування до держбюджету, не змінився. Сам Розрахунок заповнюється наростаючим підсумком з початку року, при цьому в рядку 8 зазначається сума відрахувань за попередній період поточного року, а в рядку 9 — сума, належна до сплати у звітному кварталі.
Держпідприємства енергетики суму отриманих у складі тарифу цільових коштів (інвестицій) та повернених кредитних коштів, визначених у ч. 2 ст. 11-1 Закону №185 (а також у п. 1 Порядку №138), відображають у рядку 2 Розрахунку. Рядки 03 та 04 цього Розрахунку та друга формула у рядку 05 Розрахунку застосовуються держпідприємствами енергетики, фінансування яких здійснюється у межах кошторису, затвердженого НКРЕ України.
Нова форма Розрахунку, запропонована Наказом №285, діє з 17.06.2011 р. Але погляньмо на неї ближче. Суттєвих відмінностей від чинної наразі форми Розрахунку (затвердженого наказом ДПАУ від 21.05.2009 р. №259) у новій формі немає. Але на відміну від старої форми новий Розрахунок не передбачає здійснення уточнень (виправлення помилок попередніх періодів). Створюється враження, що до нього має бути додатково прийнято форму Уточненого розрахунку. З іншого боку, раніше держдивіденди були у складі податку на прибуток, а зараз (після набрання чинності ПКУ) їх немає у складі податку, тобто це не податковий платіж.
Крім того, нова форма розрахована не тільки на 2011 рік, а є постійно діючою (тобто не потребуватиме щорічного затвердження — і це позитивний момент!).
Це цікаво знати
- Державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління.
- Орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
- Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Стаття 73 ГКУ
Наталія КУЦМІДА, «Дебет-Кредит»