• Посилання скопійовано

Коментар

Лист ДПАУ від 04.03.2011 р. №6326/7/17-0717

Оподаткування допомоги по вагітності та пологах

Згідно зі ст. 38 Закону від 18.01.2001 р. №2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі — Закон № 2240), застрахованим особам надається допомога по вагітності та пологах. Така державна допомога є матеріальним забезпеченням, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Надається така допомога у 2011 р., як і раніше, за рахунок коштів ФСС з ТВП.

Відповідно до п. 1 ст. 50 Закону № 2240 допомога по вагітності та пологах надається як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.1 Для того щоб отримати допомогу за основним місцем роботи, працівниця подає заяву про виплату допомоги і листок непрацездатності із діагнозом, оформлений відповідно до вимог чинного законодавства.

1 Законодавство про працю не дає чіткого визначення, що таке основна робота. Натомість у п. 1.1 Iнструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін'юсту та Мінсоцзахисту України від 29.07.93 р. №58, установлено, що трудові книжки ведуться тільки за місцем основної роботи. Отже, основне місце роботи — це те місце роботи, де перебуває трудова книжка працівника (лист Мінпраці від 01.11.2006 р. №682/020/99-06).

Щоб отримати таку допомогу за сумісництвом, працівниці слід подати заяву, копію листка непрацездатності, згідно з яким надається допомога, завірену підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи, а також довідку про середню заробітну плату за основним місцем роботи. Якщо застрахована особа працює на кількох роботах за сумісництвом, для призначення допомоги по вагітності та пологах працівниця подає довідки про середню зарплату за всіма місцями роботи за сумісництвом.

Сумарний розмір зарплати, з якої обчислюється допомога, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за сумісництвом не може перевищувати розмір максимальної величини місячної заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески із загальнообов'язкового державного соціального страхування.

До 31.12.2010 р. допомога по вагітності та пологах не включалася до оподатковуваного доходу застрахованої фізособи. Це було прямо передбачено пп. 4.3.1 Закону про доходи: «До складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи (що не підлягають відображенню в його річній податковій декларації): …сума державної матеріальної та соціальної допомоги у вигляді адресних виплат коштів та надання соціальних послуг відповідно до закону, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи допомогу по вагітності та пологах), винагород та страхових виплат, які отримуються платником податку відповідно з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування згідно із законом…».

Пп. 165.1.1 ПКУ передбачено, що «до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: ...сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат та надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи грошові компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів при реалізації індивідуальних програм реабілітації інвалідів), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги інвалідам з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом...». Отже, у ПКУ, а саме у розділі IV, звільнення від оподаткування допомоги по вагітності та пологах прямо не передбачено. А оскільки допомога по вагітності та пологах так само, як і допомога з тимчасової втрати працездатності (лікарняні), компенсує втрату заробітної плати (доходу), а лікарняні тим самим пп. 165.1.1 ПКУ включено до оподатковуваного доходу фізосіб, то в податкових агентів виникло природне запитання: чи утримувати з допомоги по вагітності та пологах ПДФО?

У коментованих листах1 два державні органи надають роз'яснення з цього приводу. Точніше, Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики наводить свою точку зору, а ДПАУ доводить цю точку зору до підвідомчих податкових органів і нас, платників податку.

Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики вважає, що, як і раніше, допомогу по вагітності і пологах до складу оподатковуваного доходу фізособи включати не треба. Свою точку зору він обґрунтовує тим, що вичерпний перелік страхових випадків, за якими застрахованій особі надаються лікарняні, встановлено ст. 35 Закону №2240. Випадку вагітності та пологів у цьому переліку немає.

Таблиця

Бухгалтерський та податковий облік виплати допомоги по вагітності та пологах

№ з/п
Найменування операції
Бухгалтерський облік
Сума, грн
Податковий облік
Д-т
К-т
ВВ
ВД
1.
Нараховано допомогу по вагітності та пологах
48 (652)
663
8820,00
2.
Отримано фінансування від ФСС з ТВП
313
48 (652)
8820,00
3.
Виплачено допомогу по вагітності та пологах із каси
663
301
8820,00

Отже, виплата допомоги по вагітності та пологах у працедавців — податкових агентів виглядатиме так:

Приклад Працівниця принесла за основним місцем роботи заяву про виплату допомоги і листок непрацездатності, оформлений згідно з вимогами чинного законодавства, 30.03.2011 р. У листку непрацездатності зазначено період — 126 календарних днів, на які працівниці слід надати відпустку по вагітності та пологах (п. 1 ст. 38 Закону №2240).

Відбулося засідання комісії з соціальних питань, на якому було оформлено протокол із рішенням надати працівниці цю допомогу у розмірі 100% від середньої заробітної плати.

Бухгалтерія, отримавши протокол і листок непрацездатності, обчислила середню заробітну плату працівниці згідно з Постановою КМУ від 26.09.2001 р. №1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням». Середньоденна зарплата працівниці становить 70,00 грн. Отже, сума допомоги по вагітності та пологах, яка належиться працівниці, становитиме 70,00 х 126 = 8820,00 грн.

Відповідно до ст. 21 Закону №2240 і Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, який затверджено постановою правління ФСС з ТВП від 22.12.2010 р. №26 (далі — Порядок №26), виплата допомоги по вагітності та пологах відбувається тільки після отримання коштів на спецрахунок працедавця. Кошти на спецрахунок ФСС з ТВП перераховує на підставі заяви-розрахунку2, що містить інформацію про нараховані страхувальником застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника останній зобов'язаний виплатити допомогу по вагітності та пологах у строки, визначені у ст. 52 Закону №22403, а саме: у найближчий строк, установлений для виплати заробітної плати.

1 Листи Комітету ВРУ від 23.02.2011 р. №04-27/108 та ДПАУ від 04.03.2011 р. №6326/7/17-0717.

2 Типова форма заяви-розрахунку затверджена додатком до Порядку №26.

3 Пункт 9 Порядку №26.

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру