Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1229
Коментованою постановою КМУ викладено в новій редакції Порядок здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів.
Порядок контролю за правильністю визначення митної вартості товарів під час проведення операцій їх митного контролю і митного оформлення майже не змінився. А от на контролі за правильністю визначення митної вартості товарів після завершення операцій їх митного контролю, митного оформлення та пропуску через митний кордон України варто зупинитися докладніше.
Нагадаємо, що за попередньою редакцією такий контроль здійснювався шляхом:
1) перевірки відомостей, заявлених у декларації митної вартості товарів, камеральної перевірки та перевірки згідно з Порядком проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України (постанова Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 р. №1730 («Офіційний вісник України», 2004 р., №51, ст. 3363);
2) надсилання запитів до митних органів іноземних держав та державних органів, установ та організацій для встановлення автентичності документів, поданих під час митного оформлення, та достовірності відомостей, що в них містяться;
3) вжиття інших передбачених Митним кодексом України та законами з питань митної справи заходів.
Тепер з прийняттям Податкового кодексу митна вартість перевірятиметься шляхом проведення перевірок, у тому числі невиїзних документальних, системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України.
Причому під час здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів після завершення операцій їх митного контролю, митного оформлення та пропуску через митний кордон України митний орган може звернутися до декларанта з обґрунтованим запитом стосовно надання в письмовій формі додаткової інформації, необхідної для підтвердження заявленої митної вартості таких товарів. У запиті наводяться запитання, на які декларантові пропонується надати обґрунтовану відповідь.
Коментований документ не передбачає наслідків відмови надання відповіді або надання відповіді без підтвердження зазначеної у ній інформації.
Проте відповідно до пп. 54.3.6 Податкового кодексу, якщо результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта обкладання податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.
Таким чином, за результатами проведеного митним органом контролю заявленої митної вартості вже після завершення операцій їх митного контролю, митного оформлення та пропуску через митний кордон України складається акт, у якому відображається визначена митним органом митна вартість.
Звертаємо увагу, що в разі встановлення за результатами зазначеної перевірки випадків заниження митної вартості товарів рішення про визначення митної вартості товарів окремо не оформлюється (п. 9 Порядку №339 у новій редакції).
Після чого платник податку отримає податкове повідомлення-рішення, яке може бути оскаржене в адміністративному порядку або безпосередньо до суду.
Наталія КАНАРЬОВА, «Дебет-Кредит»