Закон України від 17.02.2011 р. №3039-VI
Питання державно-правового регулювання реалізації цукру розглянуто у ст. 3 «Державне регулювання реалізації цукру» Закону №7581.
А ця стаття останнім часом зазнала деяких змін. Спочатку Законом №29752, який набрав чинності 24.02.2011 р., зі ст. 3 Закону №758 було вилучено спеціальні дозволи (ліцензії), на підставі яких мали право реалізовувати цукор на ринках України підприємства оптової торгівлі. Також скасовано й обов'язковість придбання суб'єктами господарювання — роздрібними продавцями цукор під реалізацію виключно в оптовиків, що мають такі спеціальні дозволи (ліцензії).
Тобто з 24.02.2011 року скасовано механізм ліцензування оптової торгівлі цукром, яким регулювалася реалізація цукру на внутрішньому ринку України. У сфері оптової торгівлі цукром у межах квоти «А»3 за заявками підприємств, що займаються оптовою торгівлею цукром, органом, уповноваженим Кабміном, видавалися спеціальні дозволи (ліцензії) на реалізацію цукру на ринку України з урахуванням квартальних і місячних обсягів. I оптова торгівля цукром на внутрішньому ринку України здійснювалася суб'єктами господарювання за наявності таких спеціальних ліцензій. Кількість ліцензій на здійснення оптової торгівлі цукром не обмежувалася.
Далі коментованим Законом №30394, який набирає чинності 16.06.2011 року, Закон №758 доповнено новою ст. 3-1 «Декларування наявності цукру». I з 16.06.2011 року таке декларування буде обов'язковим для всіх суб'єктів господарювання — виробників цукру, а також для тих, хто здійснює його оптову і роздрібну торгівлю на внутрішньому або міжнародному ринку. Порядок такого декларування повинен бути визначений Кабміном.
У зв'язку з введенням нового терміна ст. 1 «Основні терміни і поняття» Закону №758 доповнена поняттям «Декларування наявності цукру» — це «подання суб'єктами підприємницької діяльності, які виробляють цукор і зберігають його для подальшої реалізації, здійснюють оптову чи роздрібну торгівлю цукром, декларації про обсяг цукру, що перебуває у їх власності».
Доповнено також і ч. 3 ст. 9 «Контроль за виконанням цього Закону і відповідальність за його порушення» Закону №758. Тепер у разі неподання (несвоєчасного подання) суб'єктами господарювання декларації про обсяги цукру, що перебуває у їх власності, або наявності в декларації неповних або недостовірних даних з таких суб'єктів стягуватиметься штраф в розмірі від 10 до 200 н. м. д. г. (170 — 3400 грн). Щоправда, не уточнено, за які порушення можна штрафувати на 170 грн, а за які на велику суму, але не більше 3400 грн. Не хотілося б, щоб це рішення залежало лише від «доброї» волі контролюючих органів.
Порядок декларування наявності цукру у суб'єктів господарювання на сьогодні Кабміном ще не затверджено. Тому, в які терміни подавати декларацію, кому й куди, наразі не зрозуміло. Ми, зі свого боку, вас інформуватимемо про будь-які зміни з цього питання.
1 Закон України від 17.06.99 р. №758-XIV «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру».
2 Закон України від 03.02.2011 р. №2975-VI «Про внесення змін до статті 3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру» щодо ліцензування оптової торгівлі цукром».
3 Граничний розмір квоти поставки цукру на внутрішній ринок.
4 Закон України від 17.02.2011 р. №3039-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру» щодо декларування наявності цукру».
Марина ТАРАСОВА, «Дебет-Кредит»