Суттєво. Іноді із проханням розтлумачити норми ПКУ до податківців звертаються не лише платники податків, а і місцеві адміністрації. То як же встановлюються пільги для власників забруднених (тобто, замінованих) земельних ділянок?
! Платникам земельного податку
Державна податкова служба України на звернення Адміністрації щодо надання пільг зі сплати місцевих податків та зборів (плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) (далі — Податки), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Адміністрація, посилаючись на норми Кодексу щодо умов для звільнення від сплати місцевих податків у зв’язку з потенційною загрозою забруднення земельних ділянок, у тому числі до моменту обстеження земельних ділянок операторами протимінної діяльності, запитує 1) чи має право Адміністрація надати пільгу зі сплати місцевих податків і зборів з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території та визнавати земельні ділянки потенційно забрудненими та/або забрудненими (замінованими) на підставі звернення платника з підтвердженням замінованості земельних ділянок операторами протимінної діяльності, якщо відомості про обстеження цих земельних ділянок відсутні у Державному земельному кадастрі (далі — Кадастр); 2) як зазначити у рішенні органу місцевого самоврядування період дії пільги, якщо тимчасова окупація, наприклад, м. Балаклія, завершилась — 11.09.2022 та платник податків просить визнати земельні ділянки забрудненими/потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами з 11.09.2022 до дати визнання земельних ділянок придатними для використання?
Відповідно до особливостей справляння Податків, передбачених пп. 69.14, 69.22 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу, за об’єкти оподаткування, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, у 2022 році не нараховуються та не сплачуються Податки за період з 01 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року.
Починаючи з 01 січня 2023 року Податки не нараховуються та не сплачуються за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004 (далі — Перелік).
Згідно з Переліком територія м. Балаклія Балаклійської міської територіальної громади (UA63040010010039074) включена з 24.02.2022 по 11.09.2022 до підрозділу 2 «Території активних бойових дій» розділу І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» Переліку.
Отже, згідно з нормами Кодексу за об’єкти оподаткування, що розташовані на території м. Балаклія Балаклійської міської територіальної громади (UA63040010010039074), у 2022 році Податки не нараховуються та не сплачуються. Починаючи з 01.01.2023 за вказані об’єкти оподаткування Податки справляються на загальних підставах.
Для земельних ділянок, забруднених вибухонебезпечними предметами, встановлений особливий порядок справляння плати за землю згідно з пп. 12.3.7 п. 12.3 ст. 12, пп. 283.1.9 п. 283.1 ст. 283, пп. 283-1.2 та 283-1.3 ст. 283-1, п. 288.8 ст. 288 Кодексу.
Відповідно до пп. 283.1.9 п. 283.1 ст. 283 Кодексу не сплачується податок за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами.
Згідно з абз. першим п. 283-1.2 ст. 283-1 Кодексу підставою для ненарахування земельного податку відповідно до пп. 283.1.9 п. 283.1 ст. 283 Кодексу у частині земельних ділянок, забруднених вибухонебезпечними предметами, є дані Кадастру.
Для земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (у тому числі коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платником плати за землю до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації заяви про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо земельної ділянки, зазначеної у такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання (абз. четвертий п. 283-1.2 ст. 283-1 Кодексу).
Рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами повинні прийматися на кожний календарний рік окремо, за умови наявності відповідних заяв платників податків, та на період не більше ніж до кінця поточного календарного року (абз. третій пп. 12.3.7 п. 12.3 ст. 12 Кодексу).
У період дії воєнного стану на території України згідно з вимогами пп. 69.34 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу Адміністрація має право приймати рішення про надання податкових пільг зі сплати земельного податку протягом бюджетного року і такі рішення набувають чинності з дати їх оприлюднення або з дати, встановленої у рішенні (якщо така дата визначена пізніше, ніж дата оприлюднення).
Адміністрація на підставі поданої заяви платника податків має право приймати у поточному році рішення про встановлення пільг щодо земельної ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами (за періоди, визначені абзацом четвертим п. 283-1.2 ст. 283-1 Кодексу), з обов’язковим зазначенням у таких рішеннях кадастрового номеру земельної ділянки та дати завершення активних бойових дій або тимчасової окупації території, де розташована така земельна ділянка.
Враховуючи зазначене, на території м. Балаклія земельні ділянки визнаються непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою її забруднення вибухонебезпечними предметами з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація, за умови наявності заяви платника податків та рішення Адміністрації, яке може бути прийнято у поточному році. При цьому такі рішення приймаються на кожний календарний рік окремо та на період не більше ніж до кінця поточного календарного року.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу)1.
1 Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.