• Посилання скопійовано

Зміни до декларації з акцизного податку — з січня 2025 року

Зміни стосуються понаднормативних втрат сировини і товарів, податкових векселів у разі розливу імпортного алкоголю у споживчу тару, реалізації пального для Міноборони та електронних акцизних марок.

Що змінилося та коли звітуємо за новою формою?

Мінфін наказом від 07.11.2024 №567 затвердив зміни до:

форми декларації з акцизного податку, затвердженої наказом Мінфіну від 23.01.2015 №14 (у редакції наказу Мінфіну від 26.09.2016 №841);

— Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку.

Ці зміни набрали чинності з 27.12.2024, коли Наказ №567 було опубліковано в «Офіційному віснику України» від 27.12.2024.

Але зміни щодо вилучення з декларації додатка 5 (про втрачені паперові акцизні марки) набирають чинності з 1 січня 2026 року. З цієї дати почнеться використання електронної акцизної марки для маркування підакцизних товарів, тому цей додаток втратить актуальність.

Зміни до декларації стосуються тих платників, які проводять операції зі спиртом, алкогольними напоями, тютюновою сировиною та тютюновими виробами, а також виробляють чи ввозять важкі дистиляти та біодизель на замовлення Міноборони — змінилися розділи декларації А (алкоголь), Б (тютюн), В (пальне). Зміни зводяться до такого:

1) декларацію доповнено рядками за кодами операцій у частині відображення понаднормативних втрат спирту, алкогольних напоїв, тютюнової сировини, тютюнових виробів;

2) у новій редакції викладено додатки 1, 2, 3 до декларації, яка враховує оподаткування понаднормативних втрат підакцизної сировини та готової продукції, а також враховує механізм сплати акцизу за сформовані унікальні ідентифікатори, відповідно до електронних марок, які нанесені на товар (цей механізм запрацює з 1 січня 2026 року);

3) враховано особливості використання податкового векселя при ввезенні алкогольних напоїв на митну територію України для подальшого їх розливу в споживчу тару — для цього додаток 3 розділено на два розділи.

Нові форми декларацій (розрахунків) застосовують для складання звітності за податковий період, наступний за податковим періодом, в якому відбулося їх оприлюднення (п. 46.6 ПКУ). Тому починаючи зі звітного періоду — січень 2025 року — звітуємо за новою формою декларації, яка подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника акцизного податку не пізніше ніж 20 лютого 2025 року. Таку позицію ДПС викладено в «ЗІР».

За якою формою звітуємо за грудень 2024?

Для звітування за грудень 2024 року застосовуємо ще стару форму декларації, що має ідентифікатор F/J0209510. На дату підготовки цієї статті в розділі «Введення звітності» приватної частини Кабінету платника податків є тільки стара форма, нової форми ще немає. У розділі «Бланки звітності» відкритої частини Кабінету нова форма декларації вже є і має код F/J0209511.

Зміни у розділі А декларації, додатка 1 та додатка 3

Ці зміни стосуються тих платників, які здійснюють операції зі спиртом етиловим та іншими спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, пивом та продуктами із вмістом спирту етилового 8,5% об’ємних одиниць та більше. Почнемо з додатків, а потім подивимося, як ці зміни у додатках змінили розділ А декларації.

Додаток 1, понаднормативні втрати у графах 8 — 11. До заголовка граф 8 — 11 додано обсяги понаднормативних втрат та/або відходів / понаднормативних витрат / незабезпечення нормативного виходу. Такі обсяги оподатковуються відповідно до нової редакції п. 214.6 ПКУ, яка значно розширена Законом №3603. Тепер вони знайдуть своє відображення у графах 8 — 11 додатка 1 до декларації.

Додаток 1, електронні акцизні марки. Графа 15 додатка 1 включала тільки суми акцизу, не сплачені через отримання пільг. Тепер її розділили на три графи:

— графа 15.1 — тут і надалі показуємо суми акцизу, не сплачені через отримання пільг, які раніше показували у графі 15 попередньої редакції додатка 1;

— графа 15.2 — тут показуємо суму акцизу за операціями, які є об’єктом оподаткування. Ця сума раніше відображалася у графі 16 попередньої редакції додатка 1;

— графа 15.2.1 — тут з 1 січня 2026 року відображатимемо суму акцизу, сплаченого за сформовані унікальні ідентифікатори, відповідно до електронних марок акцизного податку, які нанесені на товар (продукцію), що є об’єктом оподаткування.

— графа 16 нової редакції додатка 1 включає суму, яка підлягає сплаті до бюджету, і ця назва повністю збігається зі старою редакцією графи 16, але розрахунок її показника тепер буде інший: від значення графи 15.2 треба відняти значення графи 15.2.1 (акциз, сплачений за електронні акцизні марки).

Увага, додаток 1!

Хоча ці зміни у формі декларації вже є, новий механізм заповнення граф 15.2, 15.2.1 та 16 запрацює лише в декларації за січень 2026 року.

До 1 січня 2026 року графу 15.2.1 не заповнюємо, а значення графи 16 дорівнюватиме значенню графи 15.2.

Нагадаємо, що з 1 січня 2026 року запроваджується електронна простежуваність обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, згідно із Законом від 29.06.2023 №3173-IX, та електронні акцизні марки.

Додаток 3 — акциз з алкогольних напоїв. Цей додаток зазнав багато правок у шапці таблиці:

— «пляшки» у графах 5 та 6 замінено на «ємності» — для потреб заповнення розділу ІІ додатка 3 (про це буде далі);

— уточнено ставку акцизу в графі 9 — тепер там є ставка у грн за 1 л алкогольних напоїв;

— змінено формулювання графи 10, але на суть показника графи це не вплинуло;

— додано графу 11.1 — зменшення суми акцизу згідно з актом про фактично отриману кількість спирту та розрахунком акцизного податку;

— змінено назву графи 11.2 (колишня графа 11) — тепер це зменшення суми акцизу згідно з розрахунком суми зменшення з урахуванням фактичних втрат у межах норм. Понаднормативні втрати підакцизних товарів оподатковуються акцизом, і цей акциз нараховується у додатку 1;

— правки, що стосуються електронних акцизних марок та електронної простежуваності, — графи 9.2, 12.1 та 12.2, які до 1 січня 2026 року не заповнюємо. А саме: у графі 9.2 будемо відображати зобов’язання з акцизу за сформовані унікальні ідентифікатори, відповідно до електронних марок акцизного податку, які нанесені на товар (продукцію), що реалізовано / ввезено, а у графах 12.1 та 12.2 — суму, що сплачена / зменшена частково за повідомленням про формування унікального ідентифікатора (-) та його деактивацію (+);

— суму акцизу за операціями, які є об’єктом оподаткування, зазначаємо у графі 9.1;

— у підсумковій графі 16, в якій визначається сума акцизу до сплати, додано порядок розрахунку акцизного податку за показниками граф додатка 3, а саме значення графи 9.1 збільшується або зменшується на показники граф 9.2 — 15 і результат заноситься у графу 16.

Вертикальна структура додатка 3 теж зазнала змін — її розділили на два розділи:

— Розділ I. Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI Кодексу);

— Розділ II. Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (пункт 225.5-1 статті 225 розділу VI Кодексу).

У розділі І залишаються всі ті операції, які ми відображали там і раніше, а у розділі ІІ будемо відображати операції з ввезення на митну територію України виробником алкогольних напоїв в ємностях, які не є споживчою тарою, для їх розливу у споживчу тару. Ці операції регулюються п. 225.5-1 ПКУ. А саме: для ввезення на митну територію України виробником алкогольних напоїв у ємностях, які не є споживчою тарою, для їх розливу у споживчу тару такий виробник до ввезення подає контролюючому органу за своїм місцезнаходженням оформлений податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов’язання такого платника у строк до 90 к. д. сплатити суму акцизу, розраховану за ставками для цієї продукції.

Показники графи 16 розділу І та розділу ІІ будемо окремо переносити до деяких рядків розділу А декларації.

Розділ А декларації. Тепер подивимося, як зміни в додатках 1 та 3 вплинули на розділ А декларації. На відміну від додатків, розділ А зазнав тільки двох змін.

По-перше, додано нові рядки для понаднормативних втрат:

— А6.1 — обсяги спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу в разі незабезпечення їх нормативного виходу — значення графи 16 додатка 1;

— А6.2 — обсяги понаднормативних втрат спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу — значення графи 16 додатка 1;

— А6.3— обсяги понаднормативних втрат спирту, виноматеріалів, соків під час виробництва алкогольних напоїв, понаднормативних виробничих втрат алкогольних напоїв — значення графи 16 додатка 1 та графи 16 розділу І і ІІ додатка 3.

По-друге, змінено коди показників додатків у деяких рядках: посилання на графу 16 додатку 3 розділено на два окремі підрядки — для розділу І та для розділу ІІ додатка 3.

Зверніть увагу: якщо раніше у рядку А1 декларації ми наводили два показники — з графи 16 додатка 1 та з графи 16 додатка 3, то тепер будемо наводити три — з графи 16 додатка 1 та з графи 16 розділу І та розділу ІІ додатка 3. Така сама доля й у рядків А1.1, А4, А5, А6, А6.3, А7, А9, А10.1, А11.1, А11.2.

З рядків А10.2, А12.1, А12.2 взагалі вилучено посилання на додаток 3.

У рядках А14 та А15 посилання на графу 15.1 додатка 1 приведено у відповідність із новою нумерацією.

Зміни у розділі Б декларації та додатка 2

Щодо тютюнових виробів правок небагато.

Змінено загальну назву граф 10 та 11 додатка 2 — сюди додано кількість тютюнових виробів, яку можна було б виробити з обсягів перевитраченої тютюнової сировини у штуках та у кілограмах.

Додано нову графу 21.1 — для суми акцизу за сформовані унікальні ідентифікатори відповідно до електронних марок акцизного податку, які нанесені на товар (продукцію), що є об’єктом оподаткування. Так само як і «алкогольні» графи про електронні акцизні марки, цю графу будемо заповнювати тільки з 1 січня 2026 року, а протягом 2025 року заповнюємо тільки графу 21.

Так само як і в розділі А, до розділу Б декларації теж додано нові рядки Б5.1, Б5.2, Б5.3 для понаднормативних втрат:

— понаднормативних сукупних втрат та відходів ферментованої тютюнової сировини або неферментованої тютюнової сировини;

— понаднормативних втрат рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

— понаднормативних витрат ферментованої тютюнової сировини під час виробництва тютюнових виробів.

Зміни у розділі В декларації

У розділі В декларації змінили назви рядків В8 та В19. Ці зміни пов’язані з п. 44 підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ:

— якщо за обсягами важких дистилятів та біодизелю, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України на замовлення Міноборони, підтвердження їх цільового використання немає, їх оподатковують акцизним податком, і акциз з таких обсягів відображають у рядку В8;

— якщо важкі дистиляти та біодизель були вироблені в Україні на замовлення Міноборони і використані за призначенням, то суму пільги з таких обсягів за нульовою ставкою зазначають у рядку В19.

Також зроблено технічні правки у рядку В12: посилання на пп. 229.8.11 ПКУ виправлено на пп. 229.8.12 ПКУ, та у рядку В19 посилання на пп. 229.8.12 замінено на пп. 229.8 ПКУ.

Автор: Єгорова Юлія

До змісту номеру