Суттєво. При розрахунку загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, для визначення необхідності обов’язкової реєстрації платником ПДВ сума акцизного податку, який нараховується відповідно до пп. 213.1.9 ПКУ, не враховується.
! СГ роздрібної торгівлі
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), розглянула звернення фізичної особи — підприємця <…>), щодо роз’яснення норм податкового законодавства і в межах консультації повідомляє.
Платник податків у зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи враховується сума акцизного податку, нарахована при здійсненні операцій з роздрібної торгівлі підакцизними товарами, при визначенні загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей обов’язкової реєстрації особи як платника податку на додану вартість (далі — ПДВ)?
2. Чи зобов’язана фізична особа — підприємець зареєструватись як платник ПДВ у разі, якщо за даними реєстраторів розрахункових операцій сума розрахункових операцій за останні 12 календарних місяців складає більше 1 млн грн (з врахуванням акцизного податку) та менше 1 млн грн (без врахування акцизного податку)?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX «Перехідні положення ПКУ».
Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180 — 183 розділу V ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130.
Для цілей оподаткування ПДВ платниками ПДВ є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І та пунктом 180.1 статті 180 розділу V ПКУ.
До переліку осіб, які можуть бути зареєстровані платниками ПДВ, відноситься будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку (підпункт 2 пункту 180.1 статті 180 розділу V ПКУ).
Статтями 181 та 182 розділу V ПКУ визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватися як в обов’язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.
Згідно з пунктом 181.1 статті 181 розділу V ПКУ у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 розділу V ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої — третьої групи.
До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, для цілей реєстрації платником ПДВ включається обсяг безпосередньо здійснених операцій, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставками: 0 відс., 7 відс., 14 відс. та 20 відс., а також обсяг операцій, що звільняються від оподаткування ПДВ. Обсяг операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу оподатковуваних операцій не враховується.
Згідно з пунктами 183.1 і 183.2 статті 183 розділу V ПКУ будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.
У разі обов’язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 розділу V ПКУ.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками — суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо.
Щодо питання першого
Сума акцизного податку, яка нарахована при реалізації підакцизних товарів відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, до бази оподаткування ПДВ, яка визначена відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ, не включається.
Таким чином, при розрахунку фізичною особою — підприємцем загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ згідно з розділом V ПКУ, нарахована (сплачена) протягом останніх 12 календарних місяців для визначення необхідності обов’язкової реєстрації платником ПДВ сума акцизного податку, який нараховується, зокрема, відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, не враховується.
Щодо питання другого
Якщо загальна сума від здійснених фізичною особою — підприємцем оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг з вирахуванням суми нарахованого відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ акцизного податку https://ips.ligazakon.net/document/view/t211914?ed=2021_11_30&an=360 протягом останніх 12 календарних місяців менша ніж 1 млн грн, то обов’язку щодо реєстрації платником ПДВ у цьому випадку у фізичної особи — підприємця не виникає.
У разі, якщо загальна сума від здійснених фізичною особою — підприємцем оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, з вирахуванням суми нарахованого відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ акцизного податку, https://ips.ligazakon.net/document/view/t211914?ed=2021_11_30&an=360 протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн грн, то згідно з вимогами ПКУ фізична особа — підприємець повинна не пізніше 10 числа наступного календарного місяця за місяцем, в якому вперше досягнуто такий обсяг оподатковуваних операцій, подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням реєстраційну заяву і, відповідно, зареєструватись як платник ПДВ в обов’язковому порядку.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.