Суттєво. СГ в 2025 році підписав договір оренди земельної ділянки комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Чи зарахується сплачена орендна плата за перший рік користування у зменшення мінімального податкового зобов’язання за 2025 рік?
! Користувачам с/г земельних ділянок
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула звернення фізичної особи <…> щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків зазначила, що в 2025 році підписала договір оренди земельної ділянки комунальної власності на право користування земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Орендна плата була сплачена в січні 2025 року в повному обсязі.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи зарахується сплачена орендна плата за перший рік користування у зменшення мінімального податкового зобов’язання за 2025 рік?
2. Які податки виникають у платника податків при передачі цієї земельної ділянки в суборенду юридичній особі(платнику єдиного податку четвертої групи)?
Відповідно до пп. 14.1.114-2 п. 14.1 ст. 14 Кодексу мінімальне податкове зобов’язання (далі — МПЗ) — це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі — підприємцю, є загальним МПЗ.
МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік (пп. 38-1.1.4 п. 38-1.1 ст. 38-1 Кодексу).
Відповідно до пп. 162.1.1-1 п. 162.1 ст. 162 Кодексу платником у частині МПЗ є резидент, який володіє та/або користується (орендує (суборендує), на умовах емфітевзису, постійно користується) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.
Особливості визначення загального МПЗ платників податку — власників, орендарів, користувачів на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь визначено п. 170.14 ст. 170 Кодексу.
Так, згідно з пп. 170.14.1 п. 170.14 ст. 170 Кодексу для платників податку — власників, орендарів, користувачів на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, не переданих такими особами в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування на підставі договорів, укладених та зареєстрованих відповідно до законодавства, загальне МПЗ визначається контролюючим органом.
Відповідно до пп. 170.14.3 п. 170.14 ст. 170 Кодексу визначення загального МПЗ фізичним особам здійснюється контролюючими органами за податковою адресою таких осіб.
МПЗ обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та/або на підставі оригіналів чи належним чином засвідчених копій відповідних документів платника податків, зокрема документів, що підтверджують право власності/користування.
Розрахункова сума МПЗ визначається за формулами, встановленими ст. 38-1 Кодексу, в залежності від наявної (проведеної) нормативно грошової оцінки відповідної земельної ділянки (пп. 38-1.1.1 п. 38-1.1 ст. 38-1 Кодексу) або не проведеної нормативно грошової оцінки 1 гектара ріллі (пп. 38-1.1.2 п. 38-1.1 ст. 38-1 Кодексу).
При обчисленні МПЗ нормативна грошова оцінка земельних ділянок застосовується контролюючими органами з урахуванням вимог, встановлених п. 271.2 ст. 271 Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку про сплату річного податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, на суму позитивного значення різниці між сумою загального МПЗ та сумою сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, надсилається (вручається) платнику податку у порядку, визначеному ст. 42 Кодексу, до 1 липня року, наступного за звітним.
Підпунктом 170.14.5 п. 170.14 ст. 170 Кодексу визначено, що до загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів для платника податку включаються:
податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції;
земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь.
У сумі сплачених податків, зборів, платежів не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів.
Враховуючи зазначене, оскільки фізична особа є орендарем земельної ділянки комунальної власності, яка віднесена до сільськогосподарських угідь, і така земельна ділянка не передана такою особою в суборенду, емфітевзис або інше користування на підставі договору, укладеного та зареєстрованого відповідно до законодавства, то така особа є платником загального МПЗ, яке визначається контролюючим органом.
При цьому до загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів для платника податку включається виключно земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, тобто положеннями п. 170.14 ст. 170 Кодексу не передбачено врахування сплаченої Вами орендної плати за вказану земельну ділянку.
Крім того, відповідно до пп. 170.14.6 п. 170.14 ст. 170 Кодексу у разі згоди платника податку з визначеним контролюючим органом загальним МПЗ та/або розрахованою сумою річного податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб такий платник податку зобов’язаний сплатити зазначену у відповідному податковому повідомленні-рішенні суму податку протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
У разі незгоди платника податку з визначеним контролюючим органом загальним МПЗ та/або розрахованою у відповідному податковому повідомленні-рішенні сумою річного податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб такий платник податку має право у порядку, встановленому ст. 42 Кодексу, протягом 30 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення звернутися до контролюючого органу для проведення звірки даних, використаних для розрахунку суми податку на доходи фізичних осіб, з наданням підтвердних документів, зокрема щодо:
земельних ділянок, що знаходяться у платника податку у власності та/або постійному користуванні або в оренді (суборенді, емфітевзисі), їх нормативної грошової оцінки та площі;
суми доходу, отриманого від реалізації власної сільськогосподарської продукції;
суми сплачених податків, зборів, платежів.
У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельні ділянки або договорів про передачу в оренду, емфітевзис або інше користування земельних ділянок, укладених та зареєстрованих відповідно до законодавства, відомості про які відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, обчислення МПЗ здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації від відповідних органів про власність/користування або перехід права власності/користування на такі земельні ділянки.
Якщо за результатами звірки виявлено розбіжності між даними контролюючого органу та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, контролюючий орган протягом 10 днів, наступних за днем завершення звірки, зобов’язаний скасувати (відкликати) таке податкове повідомлення-рішення та у разі потреби надіслати (вручити) платнику податку нове податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку, складене з урахуванням результатів проведеної звірки.
Водночас, відповідно до пп. 38-1.1.4 п. 38-1.1 ст. 38-1 Кодексу МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік.
Згідно з п. 38-1.3 ст. 38-1 Кодексу у разі передачі земельних ділянок в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування МПЗ визначається для орендарів, користувачів на інших умовах таких земельних ділянок у порядку, визначеному Кодексом.
При цьому нормами пп. 38-1.4 ст. 38-1 Кодексу визначено, що у разі переходу права власності або права користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди, на земельну ділянку, віднесену до сільськогосподарських угідь, від одного власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) до іншого власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) протягом календарного року та за умови державної реєстрації такого права відповідно до законодавства, МПЗ щодо такої земельної ділянки визначається для попереднього власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) за період з 1 січня такого календарного року до початку місяця, в якому припинилося право власності на таку земельну ділянку, або в якому така земельна ділянка передана в користування (оренду, суборенду, емфітевзис), а для нового власника, орендаря або користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) — починаючи з місяця, в якому він набув право власності або право користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди на таку земельну ділянку, та враховується у складі загального МПЗ кожного з таких власників або користувачів.
Отже, у разі якщо зазначена земельна ділянка буде передана в суборенду суб’єкту господарювання на підставі договору суборенди, який укладений та зареєстрований відповідно до законодавства, то обов’язок щодо сплати МПЗ виникає у такого суборендаря.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.