Закон №4015 не встановив окремого порядку сплати ВЗ за перший місяць, коли він набере чинності. Тож треба почекати на роз'яснення податківців. ФОПи-«єдинники» І, ІІ та ІV груп мають сплачувати військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше ніж 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть сплатити військовий збір авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нараховує авансові внески для них ДПС. Уже відкрито нові рахунки для сплати ВЗ. Закон №4015 не встановив окремого порядку сплати ВЗ за перший місяць, коли він набере чинності. Тож треба почекати на роз'яснення податківців.
ФОПи та ЮО – «єдинники» ІІІ групи сплачують ВЗ протягом 10 к. д. після граничного строку подання податкової декларації платника ЄП за звітний квартал. Тобто вперше вони сплачуватимуть ВЗ уже за підсумками звітування за IV квартал 2024 року до 19 лютого 2025 року.
Фізособи-«єдинники», як і юрособи-«єдинники» отримали окремі рахунки для сплати ВЗ. Для ВЗ із зарплати й інших доходів фізосіб у рахунках – змін немає.
«Єдинники» відображають суми військового збору (у тому числі щомісячні авансові внески військового збору) у складі декларації платника єдиного податку.
Отже, чекаємо на оновлення форми декларацій як для ФОПів, так і для ЮО ІІІ групи. До неї мають додати інформацію про ВЗ.
Несплата (неперерахування) або сплата (перерахування) не у повному обсязі ФОПами-«єдинниками» І, ІІ та ІV груп авансових внесків з військового збору тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50% ставки військового збору (тобто 355 грн за місяць для 2024 року).
«Єдинники» ІІІ групи за порушення правил сплати (перерахування) сум військового збору притягуються до відповідальності у вигляді штрафу в розмірах, визначених ст. 124 ПКУ.
Висновки:
Розмір. Для фізосіб-«єдинників» І, ІІ й IV груп планується запровадження ВЗ у розмірі 10% від 1 МЗП у розмірі на 1 січня звітного року (у 2024 році – 710 грн, а у 2025 році, як планується проєктом Закону про держбюджет, – 800 грн), а для ІІІ групи – 1% від суми отриманого доходу.
Порядок сплати. Фізособи-«єдинники» І, ІІ і IV груп мають сплачувати ВЗ шляхом здійснення авансового внеску не пізніше ніж 20 числа (включно) поточного місяця, а ІІІ група – за результатами звітування за квартал, протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу.
Звітування. Суми сплаченого ВЗ потрібно буде відображати у декларації з ЄП для відповідної групи, тобто не йдеться про окремі види звітів з ВЗ для ФОПів.
Правила щодо ВЗ для ФОПів почнуть діяти з 1 жовтня 2024 року. Тобто вперше фізособи-«єдинники» І, ІІ та IV групи повинні будуть сплатити аванс з ВЗ у відповідних розмірах уже за жовтень до 20 жовтня.
Звісно, для сплати ВЗ потрібно буде дізнатися інформацію про реквізити рахунку на сайті ДПС. Ця інформація не буде потрібна лише тим, хто сплачує податки за допомогою єдиного рахунку.
А ще Мінфін має оновити форми декларацій з ЄП для відображення ВЗ усіма ФОПами-«єдинниками». Про що ми також обов'язково повідомимо, а самі форми – докладно проаналізуємо.
Далі наводимо приклади податкового навантаження для І та ІІ груп у IV кварталі 2024 року.
Приклад 1. ФОП І групи ЄП
Підприємець І групи, який вирішив платити ЄСВ у 2024 році, сплачуватиме незалежно від факту отримання доходу з 1 жовтня:
– ЄСВ не менш як 5280 грн (1760 х 3 міс.);
– єдиний податок максимум – 908,40 грн (302,8 грн х 3 міс.);
– військовий збір фіксовано 2130 грн (710 х 3 міс.)
Загальне податкове навантаження за таких умов у ФОПа І групи у IV кварталі 2024 року становитиме 8318,40 грн. До змін ця сума становила 6188,40 грн.
Приклад 2. ФОП ІІ групи ЄП
Підприємець ІІ групи, який вирішив платити ЄСВ у 2024 році, сплачуватиме незалежно від факту отримання доходу з 1 жовтня:
– ЄСВ не менш як 5280 грн (1760 х 3 міс.);
– єдиний податок максимум – 4260 грн (1420 грн х 3 міс.);
– військовий збір фіксовано 2130 грн (710 х 3 міс.)
Загальне податкове навантаження за таких умов у ФОПа ІІ групи у IV кварталі 2024 року становитиме 11670,00 грн. До змін ця сума становила 9540 грн.
Для фізосіб-«загальників» та самозайнятих осіб. Збільшення ставки ВЗ впливатиме й на ФОПів-«загальників» та фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Вони повинні будуть платити ВЗ з чистого доходу в розмірі не 1,5%, як тепер, а вже 5%.