Законом №4015 передбачено такі новації.
Розмір ставки. Із зарплати працівників утримуватиметься не 19,5%, а вже 23% (18% ПДФО + 5% ВЗ). Проте не лише з працівників: ставка ВЗ у 5% стосуватиметься всіх видів доходів фізосіб, які виплачуються (надаються) податковими агентами.
Тож, аби зберегти поточний рівень виплат «на руки», за фінансової можливості роботодавцям доведеться збільшувати розмір зарплати до нарахування на 4,55 %.
Застосування ставки. Окреме питання щодо початку застосування нової ставки ВЗ.
У Законі №4015 сказано:
«Доходи платників військового збору – осіб, визначених пунктом 162.1 ПКУ, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності цим Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання)».
Якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування такі доходи (їх частина) відносять до відповідних податкових періодів їх нарахування (пп. 169.4.1 ПКУ).
Але чи працює це правило у межах нарахування ВЗ на новою ставкою, – у Законі №4015 не прописано.
Як цю норму тлумачитимуть податківці, наразі невідомо. Тобто тут потрібне роз’яснення ДПСУ та Мінфіну.
На думку редакції, законотворці мали на увазі, що, наприклад, зарплата, нарахована за вересень, має оподатковуватися ще ВЗ за ставкою 1,5% незалежно від її виплати у жовтні. Те саме стосується і виправлення помилок та донарахування зарплати за попередні періоди у майбутньому.
Що ж до жовтневої зарплати, то тут ситуація така.
Нова ставка ВЗ до всіх видів доходів, у т. ч. зарплати, має застосовуватися вже з дати набрання чинності Законом.
У Законі не встановлено, що під час нарахування зарплати за підсумками жовтня потрібно буде робити перерахунок ВЗ за весь місяць. Тому можна вважати, що за новою ставкою ВЗ утримуватиметься тільки за ІІ половину жовтня, якщо Закон набере чинності до 31 жовтня. Але це питання також до Мінфіну та ДПС.
На нашу думку, всі аванси, лікарняні, відпусткові, а також остаточні розрахунки зі звільненими працівниками та інші види доходів фізосіб до цієї дати оподатковуються ВЗ за ставкою 1,5 %, а з дати набрання чинності – за ставкою 5 %.
Зверніть увагу: для резидентів Дія Сіті у Законі №4015 пільгової ставки щодо ВЗ немає. Тож вони, як податкові агенти, під час нарахування доходів фізособам та працівникам повинні будуть утримувати 5%.
Зміни у звітності. У IV кварталі 2024 року змін у звітності не буде. Хоча до бухгалтерських програм доведеться ввести нову ставку ВЗ.
А з 1 січня 2025 року буде запроваджено новий, місячний період для подання єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ податковими агентами. Для цього Мінфін затвердить нову форму звіту та порядок його складання, а ДПСУ забезпечить шаблон звіту для реалізації права подавати його в електронній формі.
Отже, на початку 2025 року виникне цікава колізія: до 10 лютого (включно) треба буде подати звіт за IV квартал 2024 року, а до 20 лютого (включно) – звіт за січень 2025 року. Тобто щодо обох звітів у лютому закінчуватиметься граничний строк подання!