• Посилання скопійовано

Коментар до ІПК ДПСУ від 24.10.2024 №4940/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

ФОП робить внесок у СК: що з ПДВ?

ФОП на загальній системі оподаткування хоче внести вантажні автомобілі до статутного капіталу ТОВ. Як це правильно зробити, читаємо у свіжому роз’ясненні податківців.

ФОП на загальній системі оподаткування, платник ПДВ придбав вантажні автомобілі для використання у підприємницькій діяльності. З цієї причини авто були оплачені з його підприємницького рахунку з ПДВ, і ФОП отримав податковий кредит з ПДВ на підставі зареєстрованої податкової накладної. Тепер він хоче внести ці авто до статутного капіталу ТОВ, через що у нього виникли запитання:

1. Яку вартість авто потрібно взяти для передачі їх до статутного капіталу: залишкову чи ринкову?

2. Чи має право ТОВ відшкодовувати податковий кредит з цих авто?

Податківці відповіли на них у ІПК ДПСУ від 24.10.2024 № 4940/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК (див. «ДК» №47/2024).

За якою вартістю передавати автомобілі до статутного капіталу ТОВ?

Хоча це запитання не належить до сфери оподаткування, податківці відповіли на нього. Формування статутного капіталу (далі — СК) ТОВ регулюється Законом України від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» зі змінами (далі — Закон №2275) та Законом України від 12.07.2001 №2658-III «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі — Закон про оцінку).

Вклад у негрошовій формі (у цьому випадку — автомобілі) повинен мати грошову оцінку, що затверджується одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь усі учасники товариства. При створенні товариства така оцінка визначається рішенням засновників про створення товариства (частини третя ст. 13 Закону №2275).

Це означає, що вартість негрошового вкладу до СК ТОВ визначається виключно на розсуд учасників ТОВ, якщо всі учасники згодні з цією вартістю.

Чи потрібна незалежна оцінка внеску?

За бажанням учасників ТОВ можна отримати незалежну оцінку автомобілів і на її основі визначити їх вартість як вкладу до СК ТОВ. При цьому дані оцінки лише беруться до відома, й оцінювати вклад до СК ТОВ саме так, як написано у звіті про оцінку, не обов’язково.

Випадки, коли оцінка є обов’язковою, визначено у ст. 7 Закону про оцінку. Внесення вкладу до СК до них не належить.

Чи має право ТОВ на податковий кредит з ПДВ при отриманні авто до СК?

Це запитання виникло через те, що автомобілі були придбані фізособою як ФОПом, який є платником ПДВ, і він включив цей ПДВ до податкового кредиту. Якщо засновником юрособи — платника ПДВ є інша юрособа — платник ПДВ і засновник передає майно до статутного капіталу, це є постачанням товарів і тому це оподатковувана ПДВ операція (пп. «а» п. 185.1, пп. 14.1.191 ПКУ).

Але якщо засновником ТОВ є фізособа, на думку податківців, ця схема не працює!

Податківці у коментованій ІПК доходять такого висновку: якщо засновник-фізособа передає майно як внесок до СК ТОВ, то у нього податкові зобов’язання з ПДВ не виникатимуть, адже фізособи не є платниками ПДВ.

Проте це не означає, що податківці «подарували» такому ФОПу ПК з ПДВ, який він отримав при придбанні цих автомобілів.

На їхню думку, ситуація має такий вигляд:

— фізособа придбала ці авто для використання у госпдіяльності ФОПа, тому вони були придбані з ПДВ;

— далі ці авто вилучаються з госпдіяльності ФОПа для внесення до СК ТОВ;

— тому ФОПу потрібно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ згідно з пп. «г» п. 198.5 ПКУ.

База оподаткування визначається за абз. другим п. 188.1 ПКУ: якщо ФОП нараховував амортизацію та вів облік цих авто, — це буде залишкова вартість авто, якщо ні — то звичайна ціна (на погляд податківців, ринкова ціна).

Автор: Єгорова Юлія

До змісту номеру