Суттєво. Оновлена форма Типової мирової угоди про припинення провадження в справі про порушення митних правил не дає змоги заповнити її правильно, тому ДМС рекомендувала митницям інший варіант її заповнення.
! Суб’єктам ЗЕД
Згідно з наказом Мінфіну від 28.08.2023 №466 внесено зміни до Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, затвердженого наказом Мінфіну від 15.06.2012 №731 (далі — Порядок №731), серед яких розділ III Порядку доповнено новим пунктом 7 такого змісту:
«У випадку припинення митним органом провадження у справі про порушення митних правил шляхом компромісу у визначеному статтею 521 глави 71 розділу XIV Митного кодексу України порядку витрати за зберігання товарів, транспортних засобів відшкодовуються у разі їх видачі зі складу митного органу відповідно до заявленого митного режиму та обраховуються за весь строк їх зберігання на такому складі».
В свою чергу, наказом Мінфіну від 24.08.2023 №461 внесено зміни до Типової мирової угоди про припинення провадження в справі про порушення митних правил, затвердженої наказом Мінфіну від 28.05.2012 №607 (далі — Типова мирова угода), а саме викладено її в новій редакції.
Форма Типової мирової угоди, серед іншого, передбачає внесення інформації, що підтверджує зобов’язання особи, яка вчинила порушення митних правил, здійснити відшкодування витрат за зберігання товарів, транспортних засобів у разі видачі їх зі складу митного органу. Для цього заповненню підлягають відповідні графи Типової мирової угоди, а саме: реквізити рахунку митного органу, на який має бути здійснено оплату, та суму в гривнях, яка підлягає сплаті.
Слід зазначити, що відповідно до положень пунктів 1 та 2 розділу I Порядку №731 відшкодування витрат за зберігання оформлюється уніфікованою митною квитанцією МД-1 (далі — УМК МД-1), яка заповнюється в порядку, встановленому законодавством. Витрати митного органу відшкодовуються власником товарів, транспортних засобів або вповноваженою ним особою після їх митного оформлення при фактичному отриманні цих товарів, транспортних засобів.
Таким чином, внесена до мирової угоди сума в гривнях, яка має бути відшкодована особою, яка вчинила порушення митних правил, за зберігання товарів, транспортних засобів, є актуальною виключно на дату укладання відповідної мирової угоди та не відповідає сумі, що підлягає відшкодуванню на дату фактичної видачі товарів, транспортних засобів зі складу митного органу.
Враховуючи те, що на дату укладання мирової угоди наперед невідома дата фактичної видачі товарів, транспортних засобів зі складу митного органу, рекомендуємо митницям при заповненні мирової угоди замість внесення суми в гривнях за зберігання вносити інформацію щодо розмірів плати в євро за добу, визначених на підставі Розмірів відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 15.06.2012 №731.
Загалом такий підхід сприятиме попередженню отримання скарг від осіб щодо сум витрат за зберігання, які повинні бути ними відшкодовані, та відповідатиме загальному порядку адміністрування коштів, одержаних як відшкодування витрат за зберігання товарів на складах митних органів (після митного оформлення при фактичній видачі товару шляхом оформлення УМК МД-1).
Заступник голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації О. НІКОЛАЙЧУК