• Посилання скопійовано

Щодо практичного застосування норм чинного законодавства

Індивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 16.10.2023 №3573/ІПК/99-00-24-03-03-06

Суттєво. Дохід у вигляді винагороди, що виплачується юрособою у зв’язку з успішним проходженням курсу і не пов’язана з надання послуг на користь виконавця, не є базою нарахування ЄСВ і відображається з ознакою «127».

!  СГ, які виплачують винагороди фізособам

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодексу), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що планує укладати з фізичними особами (далі — Замовники) договори про надання послуг з вивчення певного курсу (далі — Договір). Згідно з умовами Договору Товариство (далі — Виконавець) надає Замовнику послугу з вивчення певного курсу за плату. За результатами проходження курсу не видається диплом державного зразка, але за успішне проходження курсу Виконавець одноразово виплачує Замовнику грошову винагороду (стипендію) з урахуванням утриманих податків та інших, передбачених законодавством, обов’язкових платежів і зборів.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи є сума грошової винагороди (стипендії), яка виплачується Замовникам за Договором, базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок)?

2. Якщо сума грошової винагороди (стипендії), яка виплачується Замовникам за Договором, є базою нарахування єдиного внеску, то чи застосовується в цьому випадку правило нарахування єдиного внеску у розмірі 22 відс., але не менше ніж розмір мінімального страхового внеску?

3. Якщо сума грошової винагороди (стипендії), яка виплачується Замовникам, є базою нарахування єдиного внеску, то яким є порядок складання загальнообов’язкової звітності з єдиного внеску:

— як відображаються у звітності «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» такі суми єдиного внеску?;

— який необхідно зазначити код категорії застрахованої особи в Додатку 1 до звітності «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску»?;

— який необхідно зазначити код типу нарахувань в Додатку 1 до звітності «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску»?;

— яка ознака доходу вказується в Додатку 4 до звітності «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску»?;

— чи відображаються суми єдиного внеску з грошової винагороди (стипендії), яка виплачується Замовникам за Договором, у Додатку 5 до звітності «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску»?

Винагорода — це грошова сума, що виплачується у випадках, передбачених законодавством або договорами, за надання різного роду послуг авторам відкриттів, винаходів, раціоналізаторських пропозицій; робітникам і службовцям з фондів матеріального заохочення за підсумками роботи за рік; за роботу на підприємствах, в установах та організаціях, сільськогосподарських організаціях (З практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції).

При цьому стипендія (від лат. stipendium — плата) — це постійна грошова допомога, що виплачується учням, студентам, курсантам, аспірантам, ад’юнктам, клінічним ординаторам, докторантам навчальних закладів, а також постійна допомога, що виплачується видатним діячам науки, освіти, культури, фізичної культури і спорту, найбільш обдарованим молодим митцям, учасникам бойових дій (З практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції).

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон №2464).

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі — Закон №108), та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону №2464).

Ставка єдиного внеску для зазначеної категорій платників становить 22 відс. до бази нарахування єдиного внеску (частина п’ята ст. 8 Закону №2464).

Разом з цим перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України (частина сьома ст. 7 Закону №2464).

Крім того, відповідно до пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані, зокрема, подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу) до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку — фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Порядок) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, із змінами.

Враховуючи викладене, оскільки дохід у вигляді винагороди виплачується юридичною особою (замовником1) у зв’язку з успішним проходженням курсу і не пов’язана з надання послуг на користь виконавця, то сума такої винагороди не є базою нарахування єдиного внеску.

1 Звертаємо увагу, що ДПСУ тут наплутала. Згідно з умовами запитання замовниками за договорами про надання послуг є фізособи, а юрособа (ТОВ) є виконавцем. — Прим. ред.

Відповідно до довідника ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку 2 до Порядку, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу, відображаються податковим агентом під ознакою доходу «127».

Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування доходів фізичних осіб можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

До змісту номеру