• Посилання скопійовано

Коментар до листа ПФУ від 04.05.2023 №17595-20802/У-03/8-2800/23

Оплата лікарняних у резидентів «Дія Сіті»

В якому розмірі отримують допомогу по вагітності працівники резидента «Дія Сіті»? На яку суму допомоги по вагітності може розраховувати сумісниця, якщо не отримає допомогу за основним місцем роботи?

ПФУ видав листа від 04.05.2023 №17595‑20802/У-03/8-2800/23 (див. «ДК» №23/2023), присвяченого проблемі оплати листків непрацездатності. Цей лист цікавий тим, що в ньому розглянуто такі питання:

1) оплата листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами резидентом «Дія Сіті»;

2) отримання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за сумісництвом;

3) мінімальний розмір допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Оплата листків непрацездатності в резидентів «Дія Сіті»: що особливого?

Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в розмірі суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка є працівником або гіг-спеціалістом резидента «Дія Сіті», з якої фактично сплачено страхові внески, незалежно від страхового стажу (п. 1 ст. 17 Закону №1105).

Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності з розрахунку на місяць, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів «Дія Сіті», не має перевищувати розмір заробітної плати (доходу) таких осіб, з якого фактично сплачено страхові внески (п. 3 ст. 17 Закону №1105).

І про допомогу по вагітності та пологах наголошено, що вона надається застрахованій особі, яка є працівником або гіг-спеціалістом резидента «Дія Сіті», у розмірі заробітної плати (доходу) такої особи, з якого фактично сплачено страхові внески, незалежно від страхового стажу (частина 1 ст. 19 Закону №1105).

Нюанси сплати ЄСВ резидентами «Дія Сіті»

Чому про резидентів «Дія Сіті» згадано окремо? Річ у тім, що у цих страхувальників є особливість щодо сплати ЄСВ за застрахованих осіб (найманих працівників та гіг-спеціалістів).

Згідно з п. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону №1667, резидентом «Дія Сіті» може бути юрособа, зареєстрована на території України в установленому законодавством України порядку, незалежно від її місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності, яка відповідає, зокрема, таким вимогам:

1) розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статусу резидента «Дія Сіті», кожного календарного місяця становить не менше ніж еквівалент 1 200 євро за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим Національним банком України станом на перше число відповідного календарного місяця;

2) середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів юрособи (у разі залучення) за підсумками кожного календарного місяця починаючи з наступного за календарним місяцем, в якому юрособа набула статусу резидента «Дія Сіті», становить не менше ніж 9 осіб.

Відповідно до частини 14 прим. 1 ст. 8 Закону про ЄСВ, для резидента «Дія Сіті», який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону №1667, ЄСВ встановлюється:

а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, — у розмірі мінімального страхового внеску (у 2023 році — 1 474 грн);

б) на суму винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом №1667, — у розмірі мінімального страхового внеску.

Мінімальний страховий внесок — сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої ст. 1 Закону про ЄСВ). У 2023 році — 1 474 грн.

Отже, якщо резидент «Дія Сіті» дотримується вищезазначених вимог, то незалежно від доходів, що їх він виплачує своїм страхувальникам (хоч 50 000,00 грн, а хоч 200 000,00 грн), ЄСВ сплачується у мінімальному розмірі. Звісно, якщо ж в якомусь із місяців чи періодів не дотримано вищезазначених вимог, то ЄСВ сплачується за загальними правилами.

Увага: навіть в оновленій формі об’єднаного звіту, який застосовуватимемо починаючи з третього кварталу 2023 року, у заголовній частині звіту з’являється позначка про те, що його подає резидент «Дія Сіті» (код рядка звіту 095). Такі роботодавці і раніше мали подавати цей звіт, але тепер про їхній спеціальний статус буде зазначено на початку форми звіту.

Резидентам «Дія Сіті» на замітку!

Якщо в певних місяцях не було дотримано вимог щодо розміру середньомісячної винагороди в еквіваленті 1 200 євро чи середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів була менше ніж 9 осіб, то в таких місяцях ЄСВ слід нараховувати й сплачувати на загальних підставах, тобто нараховувати ЄСВ за ставкою 22% на дохід застрахованої особи. І відповідно, коли рахуватимете допомогу по вагітності і такі місяці потраплятимуть до розрахункового періоду, то вже в тих місяцях, де ЄСВ було сплачено не в мінімальному розмірі, а на фактично нарахований дохід, з мінімальної рахувати не потрібно, рахуйте допомогу по вагітності з фактичного заробітку, на який нараховано ЄСВ.

Розрахунок допомоги по вагітності у резидентів «Дія Сіті»

Середньоденну зарплату (для лікарняних) застрахованої особи, яка є працівником або гіг-спеціалістом резидента «Дія Сіті», обчислюють у розмірі, з якого фактично сплачено страхові внески (п. 3 Порядку 1266).

Також фахівці ПФУ в коментованому листі зауважили, що частиною другою ст. 19 Закону №1105 передбачено: сума по вагітності та пологах з розрахунку на місяць не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений з мінімальної зарплати (у 2023 році — 6 700,00 грн), встановленої на час настання страхового випадку.

І висновок, якого дійшли у ПФУ:

1) допомога по вагітності обчислюється в резидента «Дія Сіті» із нарахованої в розрахунковому періоді заробітної плати такої особи, з якої фактично сплачено ЄСВ;

2) за потреби до суми допомоги по вагітності застосовується обмеження, передбачене абзацом четвертим п. 2 Порядку 1266, а саме: сума допомоги по вагітності та пологах з розрахунку на місяць, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів «Дія Сіті», не має перевищувати розміру заробітної плати (доходу) таких осіб, з якого фактично сплачено страхові внески (єдиний внесок);

3) коли розмір обмеженої допомоги по вагітності та пологах менший за розмір допомоги, обчислений з мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку, остаточний розрахунок допомоги здійснюється з мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.

Як зазначали раніше фахівці ПФУ, сума допомоги по вагітності та пологах з розрахунку на місяць не має перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. У 2023 році максимальний розмір допомоги для жінок, що працюють, становить 100 500 грн на місяць (15 мінімальних заробітних плат), а мінімальний — 6 700 грн на місяць.

Допомога по вагітності та сумісництво

До 2023 року ФСС стверджував, що мінімальні гарантії щодо розміру допомоги по вагітності та пологах за місцем роботи за сумісництвом не застосовуються, хоча ані в нормах Закону №1105, ані в Порядку №1266 про це не зазначалося. ФСС пояснював це тим, що право на допомогу по вагітності працівниці мали за всіма місцями роботи, і здавалося достатнім, якщо ця гарантія буде реалізована за основним місцем роботи працівника.

Та з 2023 року відбулися зміни, і допомога по вагітності та пологах застрахованим особам надається за основним місцем роботи або за місцем роботи за сумісництвом (ст. 22 Закону №1105).

Тож як діяти тепер, якщо за основним місцем роботи жінка не реалізувала право на отримання допомоги по вагітності? Чи має вона право на допомогу за сумісництвом?

Традиційно вже фразу, яку фахівці ПФУ повторюють у кожному листі, коли йдеться про лікарняні сумісникам, зазначили й у цьому коментованому листі: «Страхувальник реалізує право застрахованої особи на страхову виплату за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за сумісництвом лише після надання застрахованою особою вмотивованого рішення страхувальника або уповноважених ним осіб про відмову в призначенні страхової виплати за основним місцем роботи».

Тобто якщо є вмотивоване рішення про відмову в оплаті лікарняного за основним місцем роботи, то жінка, може звернутися до роботодавця, в якого працює за сумісництвом.

Позаяк сума допомоги по вагітності та пологах з розрахунку на місяць не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку, а за основним місцем роботи застрахована особа не реалізувала свого права на отримання допомоги по вагітності та пологах, то реалізація права на допомогу по вагітності та пологах за сумісництвом здійснюється з дотриманням мінімального розміру допомоги по вагітності та пологах. Тобто якщо жінка не отримала допомогу за основним місцем роботи, то за сумісництвом гарантовано отримає в розмірі не менше ніж з розрахунку мінімальної зарплати.

Приклад Жінка працює за основним місцем роботи у резидента «Дія Сіті» й одночасно працевлаштована за місцем роботи за сумісництвом в іншого роботодавця. На порталі ПФУ з’явилась інформація про е-лікарняний, виданий у зв’язку з вагітністю та пологами. За основним місцем роботи жінка вирішила не користуватися правом на відпустку по вагітності, тобто всі 126 днів жінка продовжувала працювати (робота дистанційна). Підтвердження про те, що вона працювала, а не перебувала у відпустці, є в табелі обліку використання робочого часу. Чи може вона отримати допомогу за сумісництвом?

Так, може, якщо буде вмотивоване рішення про відмову в оплаті лікарняного з основного місця роботи. А така відмова, звісно, буде, і її зазначать у протоколі засідання уповноважених осіб із соціального страхування, бо неможливо одночасно і працювати, й отримувати допомогу по вагітності. Отже, жінка реалізує своє право на допомогу по вагітності за сумісництвом у розмірі не менше ніж з мінімальної зарплати на місяць. Звісно, якщо за сумісництвом заробіток за місяць був більший за мінімальний, то допомогу розраховуватимуть з фактичного заробітку в місяцях розрахункового періоду, за які нараховано ЄСВ.

Нормативна база

  • Закон №1105 — Закон України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
  • Закон №1667 — Закон України від 15.07.2021 №1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».
  • Закон про ЄСВ — Закон України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
  • Порядок №1266 — Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 №1266.

Автор: Галина Казначей

До змісту номеру