ТОВ сформувало СК внесками юрособи 90% (900 грн) і фізособи — 10%. Прийнято рішення про продаж/дарування 90% частки (в розмірі 900 грн) фізособі. Які податки виникатимуть у ТОВ і фізособи?
Дарування
Докладно це питання розглядалося, приміром, у статті «Фізособі подаровано корпоративні права» у «ДК» №21/2020.
Договір дарування укладається між юрособою — власником 90% частки і фізособою — власником 10% частки. Сторони складають також акт приймання-передачі частки.
Надалі учасник, який отримав частку в дарунок (фізособа), має звернутися до держреєстратора для реєстрації змін у складі часток і учасників ТОВ.
А якщо статут містить перелік учасників і розмір їхніх часток, доведеться вносити зміни до статуту і, крім наведеного вище, проводити процедуру держреєстрації змін до статуту.
При зміні учасників унаслідок дарування частки в бухгалтерському обліку ТОВ потрібно відобразити таку зміну в аналітиці субрахунку 401. Тобто замість двох учасників буде один. На податковий облік ТОВ зазначена зміна не вплине.
Щодо оподаткування доходу фізособи у вигляді безоплатно отриманих КП.
Відповідно до п. 174.6 ПКУ доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юрособою або самозайнятою особою, оподатковуються на загальних підставах, передбачених цим розділом для оподаткування додаткового блага.
Тобто оподатковує такий дохід юрособа, яка подарувала частку.
До доходу у вигляді додаткового блага відносять у тому числі вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначену за правилами звичайної ціни (пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ).
Звичайна ціна — це за загальним правилом договірна ціна (пп. 14.1.71 ПКУ). Таким чином, якщо сторони домовилися про дарування частки за номіналом — 900 грн, — то така ціна і буде звичайною.
А позаяк фізособа отримує дохід не коштами, а у вигляді КП, тобто в негрошовій формі, база оподаткування ПДФО визначається з урахуванням «натурального» коефіцієнта згідно з п. 164.5 ПКУ, який для ставки 18% становить 1,219512.
Виплату зазначеного доходу юрособа відображає в додатку 4ДФ до об'єднаної звітності з ознакою доходу «126».
Позаяк ця виплата оподатковується ПДФО, з неї утримується і ВЗ за ставкою 1,5% (п. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Але на відміну від ПДФО для визначення бази оподаткування ВЗ застосування «натурального» коефіцієнта ПКУ не передбачає. Так само консультує і податкова, приміром, у ЗIР, підкатегорія 126.05, відповідаючи на запитання: «Чи застосовується підвищуючий коефіцієнт до доходів, виплачених у негрошовій формі, для розрахунку військового збору?».
Відповідно до пп. 170.2.2 ПКУ, інвестиційний актив, подарований платнику податку чи успадкований платником податку, вважається придбаним за вартістю, що дорівнює сумі державного мита та податку з доходів фізичних осіб, сплачених у зв'язку з таким даруванням чи успадкуванням. Якщо фізособа надалі продаватиме такі КП, до витрат можна буде включити суму сплаченого мита та ПДФО. Зверніть увагу, що військовий збір при цьому на витрати не відносять.
Продаж
При зміні учасників унаслідок купівлі-продажу частки в бухгалтерському обліку ТОВ потрібно відобразити таку зміну в аналітиці субрахунку 401. Тобто замість двох учасників буде один. На податковий облік ТОВ зазначена зміна не вплине.
Податковий і бухгалтерський облік продажу КП юрособою ми розглядали, приміром, у консультації «Облік продажу корпоративних прав» у «ДК» №33-34/2020.
Для фізособи, яка придбала КП, вартість придбання формуватиме витрати на придбання інвестиційного активу. Тому, якщо надалі фізособа продаватиме такий актив, дохід від продажу з метою оподаткування зменшуватиметься на такі витрати, згідно з нормами п. 170.2 ПКУ.
Позаяк фізособа придбала КП, тобто понесла витрати, а не отримала доходи, то за загальним правилом об'єкта оподаткування ПДФО і ВЗ на етапі придбання не виникає.
Щоправда, об'єкт оподаткування може виникати на суму знижки, якщо КП продано зі знижкою. Утримувати податки має юридична особа, яка продає КП. Докладно це питання ми розглядали, приміром, у консультації «Продаж корпоративних прав за ціною, нижчою за розмір статутного капіталу: що з оподаткуванням?» у «ДК» №48/2020. Хоча стосовно продажу КП незрозуміло, що вважати знижкою. Єдиного розуміння і вирішення цього питання немає. На наш погляд, якщо КП продаватимуться за номіналом (в ситуації, що розглядається, 900 грн), питання зі знижкою виникати не повинно.
Олександр ЗОЛОТУХІН, «Дебет-Кредит»