• Посилання скопійовано

Зарахування плати за останній місяць оренди до рахунку компенсації шкоди

Орендодавець отримав аванс за оренду за останній місяць (Д-т 311 К-т 69) та нарахував ПЗ з ПДВ. Орендар пошкодив приміщення і визнав перед орендарем зобов'язання, які буде погашено за рахунок сплаченого авансу (передбачено договором). Як відобразити операцію у бухобліку? Чи потрібно сторнувати ПЗ з ПДВ?

Бухгалтерський облік та первинні документи

Відповідно до п. 5 П(С)БО 15, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Як передбачає Iнструкція №291, на субрахунку 715 «Одержані штрафи, пені, неустойки» узагальнюється інформація про штрафи, пені, неустойки та інші санкції за порушення господарських договорів, які визнані боржником або щодо яких одержано рішення суду, арбітражного суду про їх стягнення, а також про суми з відшкодування зазнаних збитків.

Тому орендодавець на дату визнання винною особою завданої шкоди (наприклад, така операція може оформлюватися підписаною та визнаною претензією) відображає в обліку такий бухгалтерський запис: Д-т 374 К-т 715.

Разом з тим, позаяк одночасно сума завданої шкоди погашається за рахунок авансу орендаря за останній місяць, одразу ж робиться бухгалтерський запис щодо взаємозаліку: Д-т 69 К-т 374.

Первинним документом у цьому разі може бути виписана орендодавцем орендарю претензія або інший аналогічний первинний документ, суть якого полягає у визнанні орендарем завданих збитків. Також у цьому документі можна додатково передбачити, що зобов'язання за завданою шкодою погашається за рахунок раніше сплачених коштів згідно з договором.

Податок на додану вартість

Згідно з пп. «а» та «б» п. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

При цьому п. 188.1 ПКУ передбачено, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

Своєю чергою, податківці у ЗIР, підкатегорія 101.07, роз'яснювали, що кошти, які надходять платникові податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно, не включаються до бази оподаткування ПДВ.

Отже, сума завданої шкоди, яка покривається за рахунок сплаченого орендарем авансу, не є базою оподаткування ПДВ.

Згідно з п. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у разі повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника й отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі РК до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для ПН, та зареєстрованого в ЄРПН.

Отже, нараховані орендодавцем зобов'язання з ПДВ при отриманні оплати за останній місяць оренди підлягають коригуванню на дату підписання сторонами претензії щодо завданої шкоди і відповідного зарахування коштів у рахунок компенсації такої шкоди. Орендодавець складає РК й у графі 2.1 «Причина коригування/код причини» такого розрахунку коригування зазначає код причини «102», який відповідає причині коригування «Зміна кількості» на відповідну частину «кількості» оренди, яка відповідає сумі у гривнях, — позаяк лише частина оплати за останній місяць зараховується в рахунок компенсації завданої шкоди.

З огляду на те що сума компенсації не є об'єктом оподаткування ПДВ, складати податкову накладну не потрібно.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру