• Посилання скопійовано

Коментар

До індивідуальної податкової консультації Головного управління ДПС у м. Києві від 30.04.2021 р. №1805/IПК/26-15-07-07-01-14

Спочатку потрібно визначитися, чи підпадають розрахунки за допомогою платіжних систем LiqPay, Portmone, EasyPay під поняття розрахункової операції, що наведене у ст. 2 Закону про РРО. Виходячи з того, що всі зазначені системи — LiqPay, Portmone, EasyPay — здійснюють платежі з використанням платіжних карток, такі платежі є розрахунковими операціями. Проте є певні особливості.

У жовтні 2020 року ми розглядали принципи роботи інтернет-еквайрингу у статті «РРО та безготівкові платежі» в «ДК» №45/2020, і дійшли висновку, що отримання платежів з допомогою інтернет-еквайрингу є розрахунковою операцією, а отже, потребує застосування РРО.

Далі, з 10 грудня 2020 року ст. 9 Закону про РРО було доповнено новим пунктом 14, згідно з яким РРО не застосовується при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів. Ми писали про ці зміни у статті «Останні зміни щодо РРО за Законом №1017» у «ДК» №51-52/2020. Податківці в коментованій IПК теж про це згадують, посилаючись на цю норму.

А от далі вони намагаються роз'яснити, що таке банківські системи дистанційного обслуговування та сервіси переказу коштів. Автори IПК слушно зауважують, що законодавство України не містить термінів/понять «сервіс переказу коштів» та «банківські системи дистанційного обслуговування», посилаючись на лист Нацбанку від 13.01.2021 р. №57-0010/2314. Ми коментували аналогічний лист Нацбанку від 15.01.2021 р. №57-0010/3184 на цю саму тему — див. «ДК» №8/2021, коментар «ДК».

До «сервісів переказу коштів», на думку Нацбанку, можна віднести сервіси банків (LiqPay тощо) та/або небанківських фінансових установ (Portmone, iPay, WayForPay, EasyPay тощо), які мають ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунків, що надають можливість споживачам здійснити оплату товарів (послуг), зокрема, дистанційно.

Отже, всі згадані в IПК системи можна віднести до сервісів переказу коштів. Тому підприємство може скористатися нормою п. 14 ст. 9 Закону про РРО і не застосовувати РРО у ситуації, що описана в запиті на IПК. Водночас податківці рекомендують підприємству самостійно запитати Нацбанк, чи можна віднести способи оплати, що їх застосовує підприємство, до здійснених з використанням банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Також податківці вкотре нагадали, що при здійсненні розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів замовниками із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку) РРО може не застосовуватись. Тут вони перерахували «класичні» безготівкові операції, які не є розрахунковими операціями для отримувача коштів, — це безготівкові перекази з рахунку на рахунок без застосування платіжних карток та оплата споживачами через каси або термінали банків.

Але наприкінці враження від роз'яснення на користь запитувача зникає: у разі наявності сумнівів щодо того, чи можна скористатися звільненням від РРО згідно з п. 14 ст. 9 Закону про РРО, ДПС рекомендує використовувати РРО! Втім, щодо випадку застосування систем LiqPay, Portmone, EasyPay, про які йшлося в коментованій IПК, можна вважати, що вони якраз поза сумнівом.

Отже, у разі приймання дистанційної оплати через системи LiqPay, Portmone, EasyPay за послуги, РРО можна не застосовувати. До речі, цей висновок стосується не тільки підприємств, а й ФОПів.

Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру