• Посилання скопійовано

Чек без округлення: чи можна компенсувати працівнику витрати?

Підзвітна особа подає авансовий звіт з підтвердними документами — фіскальним чеком на суму 500,23 грн (без округлення). Чи відповідає такий чек законодавчим вимогам? Чи є правомірним його відображення в обліку?

Згідно з п. 5 Постанови №251, суб'єкти господарювання сфери торгівлі, громадського харчування та послуг, які здійснюють готівкові розрахунки зі споживачами із застосуванням РРО, під час проведення готівкових розрахунків повинні зазначати в чеках, актах про видачу коштів та інших документах, що оформляються під час повернення коштів у разі повернення товару, загальні суми до округлення та після округлення, використовуючи такі правила:

1) сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, округлюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

2) сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, округлюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

1 Постанова НБУ від 15.03.2018 р. №25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів».

При цьому одним з обов'язкових реквізитів фіскального чека є загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово «СУМА» або «УСЬОГО».

Водночас якщо підзвітна особа витрачала кошти безготівково з картки, то відповідні розрахункові документи можуть бути оформлені без застосування округлень, позаяк така операція є безготівковою (розрахунок працівника карткою).

Своєю чергою, податківці в IПК ДФСУ від 29.11.2018 р. №5012/6/99-99-14-05-01-15/IПК зазначали, що положеннями Постанови №25 не визначено штрафи за її невиконання або несвоєчасне виконання.

Таким чином, вважаємо, що недотримання суб'єктом господарювання вимог щодо округлення готівкових розрахунків у чеку не може бути підставою для визнання такого чека недійсним, а отже, не призведе до оподаткування у разі надання працівнику компенсації за таким чеком.

Авансовий звіт при цьому повинен бути складений на фактичну загальну суму, що зазначена у підтвердних документах (тобто 500,23 грн). Проте якщо виплата працівнику відбуватиметься готівкою, то підприємство повинне здійснити таку виплату із застосуванням округлення (наприклад, 500,20 грн). Про округлення розрахунків з підзвітними особами ми писали у «ДК» №44/2019.

При безготівкових розрахунках правила округлення копійок не застосовуються.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру