Останнє підвищення окладів було у січні 2019 р. Щомісяця є премії за результатами роботи за місяць. У липні 2019 р. працівники мають право на індексацію. Якщо підвищили оклади з липня, чи буде липень базовим місяцем? Які складові зарплати треба порівнювати для визначення базового місяця у місяці підвищення, якщо розмір премії зменшився?
Відповідь на це запитання міститься у п. 5 Порядку №10781.
1 Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078.
У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у п. 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100%.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Це означає, що січень 2019 р., у якому було підвищення окладу за посадою, є базовим місяцем. А якщо у липні 2019 р. підвищено оклади, то уже липень стає базовим, але тут слід звернути увагу на таке.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених в абз. 1 п. 5 Порядку №1078, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Тобто липень 2019 р. у будь-якому разі стає базовим, позаяк є підвищення окладів. Проте слід звернути увагу на розмір підвищення окладу, бо є ризик виникнення так званої фіксованої індексації, про що йдеться у двох попередніх абзацах. Щоб «фіксована» індексація не виникала, оклад у липні 2019 р. з урахуванням попереднього підвищення окладу у січні 2019 р. має бути підвищено не менше ніж на 62,22 грн.
Якщо відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), то у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру, незважаючи на те що розмір постійної премії змінився у бік зменшення.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у п. 1-1 Порядку №1078.
Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»