Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 21.06.2019 р. №2856/6/99-99-14-05-01-15/IПК
Щодо роздрукування чеків при оплаті у безготівковій формі
Суттєво. Якщо СГ прийняв у покупця для розрахунку в інтернет-магазині платіжну картку, він може оформити касовий чек та видати його покупцю разом із товаром незалежно від часу надходження коштів від покупця.
! СГ сфери торгівлі, громадського харчування та послуг
Державна фіскальна служба України розглянула запит щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) повідомляє.
Відповідно до звернення фізична особа — підприємець у своїй діяльності застосовує реєстратори розрахункових операцій (далі — РРО), та виникає питання щодо роздрукування чеків при оплаті у безготівковій формі.
Основним нормативно-правовим актом, що регулює розрахунки за готівку, є Закон України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон №265), який є спеціальним законом. Встановлення вимог щодо проведення розрахункових операцій за готівку іншими законами, крім Податкового кодексу України, заборонено.
Закон України від 3 вересня 2015 року №675-VIII «Про електронну комерцію» (далі — Закон №675) визначає засади діяльності у сфері електронної комерції, встановлює порядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем та визначає права і обов'язки учасників відносин у сфері електронної комерції.
Статтею 2 Закону №265 визначено, що розрахункова операція — це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) — оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Пунктом 2 ст. 3 Закону №265 передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Iнтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Окрім того, у чеку може зазначатись форма оплати «Картка», «Iнтернет-замовлення», «Передоплата», «Згідно із замовленням» тощо.
Тобто якщо суб'єкт господарювання прийняв у покупця для розрахунку в «Iнтернет-магазині» електронний платіжний засіб (банківську платіжну картку), то такий суб'єкт господарювання може оформити розрахунковий документ (касовий чек) та видати його покупцю разом із товаром незалежно від того, коли надійшли перераховані покупцем кошти на його розрахунковий рахунок.
Підпунктом 14 п. 1 ст. 3 Закону України від 3 вересня 2015 року №675-VIII «Про електронну комерцію» визначено, що реалізація товару дистанційним способом — укладення електронного договору на підставі ознайомлення покупця з описом товару, наданим продавцем у порядку, визначеному цим Законом, шляхом забезпечення доступу до каталогів, проспектів, буклетів, фотографій тощо з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, телевізійним, поштовим, радіозв'язком або в інший спосіб, що виключає можливість безпосереднього ознайомлення покупця з товаром або зі зразками товару під час укладення такого договору.
У разі якщо споживач, використовуючи мережу Iнтернет, замовив товар і розрахунок за нього було здійснено із застосуванням банківської платіжної картки, суб'єкт господарювання зобов'язаний видати розрахунковий документ встановленої форми (чек з РРО) та відповідним чином оформлений гарантійний талон.
Водночас повідомляємо, що питання зарахування коштів на рахунок Iнтернет-магазину та проведення такої операції через РРО Закон №265 не регулює.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.