• Посилання скопійовано

Як відмовитися від застосування податкових різниць, якщо річний дохід був більшим за 20 млн, а став меншим?

Підприємство до 2018 р. отримувало річний дохід більше 20 млн грн, звітувало з податку на прибуток щокварталу та застосовувало податкові різниці. З 2018 року дохід став менший за 20 млн і надалі також буде меншим. Як та коли відмовитися від застосування податкових різниць?

Відповідно до п. 134.1 ПКУ для платників податку на прибуток, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку за останній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 млн грн, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінрезультату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розділу III ПКУ.

Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку за останній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 млн грн, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розділу III ПКУ, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років, у кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу.

Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік у такій безперервній сукупності років. У подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).

Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період, перевищує 20 млн грн, такий платник визначає об'єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень розділу III ПКУ.

Для цілей п. 134.1 ПКУ до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухобліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Отже, підприємство вже з 2018 року мало право відмовитися від застосування різниць. Також воно може зробити це і після такого періоду, наприклад під час подання декларації з податку на прибуток за 2019 рік. Для цього у декларації за 2019 рік слід зробити відповідну позначку про прийняття рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на всі різниці.

До речі, за 2019 рік вже можна звітувати за річний звітний період.

Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру