Підприємство здійснює транспортно-експедиторську діяльність і залучає для проведення перевезень фізосіб-підприємців — неплатників ПДВ. Як у такому випадку перевиставляти замовнику вартість міжнародних перевезень? Без ПДВ чи за нульовою ставкою?
У відповіді на запитання 1 УПК №6101 податківці роз'яснювали: «Якщо перевізник не є платником ПДВ, то вартість наданих таким перевізником послуг не збільшує базу оподаткування ПДВ у експедитора при наданні транспортно-експедиторських послуг замовнику».
1 Узагальнююча податкова консультація щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затверджена наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. №610.
Позаяк база оподаткування ПДВ не збільшується (тобто фактично об'єкта оподаткування ПДВ не виникає), то нульова ставка ПДВ щодо перевиставлених послуг перевізника не застосовується. На вартість перевиставлених послуг перевізника складати ПН не потрібно і відображати її у звіті щодо пільг також, бо така операція є не об'єктом оподаткування ПДВ, а не пільговою (такою, що оподатковується за нульовою ставкою чи звільняється від оподаткування).
Виставляти замовнику вартість міжнародних перевезень за нульовою ставкою і, відповідно, подавати звіт про пільги необхідно лише у разі, коли перевізником, що надає послуги з міжнародних перевезень, є платник ПДВ (див. роз'яснення податківців у «Віснику» №24/2019, с. 38).
А от щодо послуг експедитора слід зважати на таке: підпунктом «ж» п. 186.3 ПКУ визначено, що місцем постачання транспортно-експедиторських послуг (саме винагороди експедитора) вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або — за відсутності такого місця — місце постійного чи переважного його проживання.
Платою експедитору вважаються кошти, сплачені клієнтом експедитору за належне виконання договору транспортного експедирування.
До плати експедитору не включаються його витрати на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування, на сплату зборів (обов'язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування. Тому винагорода експедитора і визначається окремо (і в договорі, і в первинних документах), і оподатковується ПДВ окремо.
Якщо транспортно-експедиторські послуги надаються замовнику-резиденту, то такі послуги підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах за основною ставкою 20% (незалежно від того, резидент чи нерезидент надає такі послуги, і від того, що це міжнародні перевезення).
Якщо послуги надаються замовнику-нерезиденту, то операції з постачання таких послуг не підпадають під об'єкт оподаткування ПДВ, адже місце постачання поза межами України.
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»