• Посилання скопійовано

Як впливають на дохід юрособи-«єдинника» курсові різниці?

Юрособа — платник ЄП за ставкою 5% отримує дохід в іноземній валюті. Як у такому випадку визначати оподатковуваний дохід? Чи потрібно у подальшому враховувати курсові різниці у складі доходу?

Насамперед згадаємо порядок оподаткування ЄП валютної виручки «єдинника» (як юрособи, так і підприємця). Згідно з п. 292.5 ПКУ дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу. Зверніть увагу, що дохід необхідно визнавати саме на дату надходження валюти на валютний рахунок такого суб'єкта господарювання. При цьому на дату надходження коштів на розподільчий рахунок банку дохід визнавати не потрібно.

Також нагадаємо, що було скасовано обов'язковий продаж валюти (докладно про наслідки цього «ДК» писав у №30/2019). Тож тепер дохід від надходження валюти у суб'єкта господарювання — «єдинника» визнається лише однією сумою за курсом на дату надходження коштів на валютний рахунок СГ (а не окремо у гривнях від обов'язкового продажу й окремо у валюті на дату надходження залишку на валютний рахунок).

Якщо продаж валюти відбувається за бажанням ЮО на єдиному податку, то наслідки, за роз'ясненнями податківців, такі:

— у разі продажу іноземної валюти після дати звітного балансу у складі доходу враховується додатна різниця між доходом, отриманим від продажу цієї валюти, та доходом, отриманим від здійснення перерахунку такої іноземної валюти у гривні на дату закінчення попереднього звітного кварталу;

— від'ємні курсові різниці, що виникають при продажу іноземної валюти та її перерахунку, не зменшують базу оподаткування єдиним податком.

Щодо впливу на об'єкт оподаткування єдиним податком курсових різниць (які, безумовно, виникають у бухгалтерському обліку юридичної особи) податківці у своїх роз'ясненнях (зокрема, у «Віснику» №48/2018, с. 41) зазначали: юрособа — платник ЄП визначає курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції згідно з вимогами П(С)БО.

Для визначення курсових різниць на дату балансу застосовується валютний курс на кінець дня дати балансу. При визначенні курсових різниць на дату здійснення господарської операції застосовується валютний курс на початок дня дати здійснення операції.

Підприємство може провести перерахунок залишків на кінець дня за монетарними статтями в іноземній валюті, за якими протягом дня здійснювалися господарські операції із застосуванням валютного курсу, встановленого на кінець цього дня (п. 8 П(С)БО 21).

При цьому:

— додатне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти включається до складу доходів такого платника податку;

— а от від'ємне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти не зменшує базу оподаткування єдиним податком, бо у податковій декларації юридичної особи відображення витрат не передбачено.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру