Працівник при звільненні отримує компенсацію за невикористану відпустку. Як правильно оформити звільнення, строки виплати компенсації, щоб на цю суму не нараховувати та не сплачувати ЄСВ?
Відповідно до ст. 116 КЗпП, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Сума нарахованої грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки є базою для нарахування ЄСВ при виплаті роботодавцем таких сум у день звільнення працівника. Відповідного висновку доходить ДФС у Волинськiй областi в IПК від 08.08.2018 р. №3457/03-20-13-08-07/IПК (див. «ДК» №36/2018).
Це пояснюється тим, що базою нарахування ЄСВ роботодавцями є, зокрема, сума нарахованої кожній застрахованій особі зарплати за видами виплат, які включають основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі. При цьому суми грошових компенсацій у разі невикористання, зокрема, щорічних (основної та додаткових) відпусток у розмірах, передбачених законодавством, є складовою фонду додаткової зарплати як оплата за невідпрацьований час.
Водночас суми, нараховані після звільнення за невідпрацьований час, зокрема компенсація за невикористану відпустку, не є об'єктом для нарахування ЄСВ. Як зауважують податківці в листі ДФСУ від 11.02.2016 р. №2262/5/99-99-17-03-03-16, у разі нарахування та виплати роботодавцем сум грошових компенсацій за невикористані щорічні (основну і додаткові) відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань працівникові після його звільнення єдиний внесок на такі суми не нараховується, оскільки суми зазначених грошових компенсацій та допомоги не є платою за відпрацьований час, а роботодавець не має обов'язку страхувальника щодо звільненого працівника.
Отже, згідно з нормами КЗпП всі виплати, які належать працівнику, зокрема компенсація за невикористану відпустку, мають бути нараховані та виплачені в день звільнення. У такому разі компенсація є базою нарахування ЄСВ. Якщо компенсація за невикористану відпустку нараховується вже після звільнення працівника, ЄСВ на зазначену суму компенсації не нараховується. Проте в цьому випадку є відповідальність перед працівником за несвоєчасний розрахунок при звільненні відповідно до ст. 117 КЗпП, а також фінансова санкція за порушення інших вимог законодавства про працю відповідно до ст. 265 КЗпП у розмірі 1 мінімальної зарплати (у 2019 році — 4173 грн).
Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»