ТОВ (платник ЄП та ПДВ) надало безповоротну фіндопомогу ФОПу — платнику ЄП 2-ї групи. Чи потрібно ФОПу платити ПДФО 18% і військовий збір 1,5%, чи цю допомогу можна класифікувати як дохід, отриманий ФОП-ом від підприємницької діяльності?
Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ПКУ доходом платника єдиного податку є:
для фізособи-підприємця — дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її госпдіяльності.
Визнання безповоротної фіндопомоги підприємницьким або непідприємницьким доходом залежить від того, у якому статусі фізособа укладала договір про отримання такої фіндопомоги.
Якщо договір підписано фізособою у статусі ФОПа, то така фіндопомога включається до складу його підприємницького доходу і оподатковується єдиним податком за правилами 2-ї групи. Відповідно, сума фіндопомоги включається до загального річного обсягу доходу з метою дотримання вимог пп. 2 п. 291.4 ПКУ — річний обсяг доходу не повинен перевищувати 1,5 млн грн.
Фіндопомога, яку надано підприємцю, відображається в формі №1ДФ без зазначення суми ПДФО з ознакою доходу «157».
Якщо договір підписаний фізособою без застосування статусу ФОПа, то така фіндопомога включається до складу доходу фізособи на загальних підставах та оподатковується ПДФО та військовим збором за правилами, встановленими розділом IV ПКУ. А саме, ставка ПДФО становить 18% та ставка військового збору — 1,5%. ПДФО та військовий збір сплачуються одночасно з виплатою фіндопомоги фізособі. I податковим агентом у цьому випадку є ТОВ.
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»