Підприємство придбало для працівників офісу кавомашину вартістю 11000 грн (з ПДВ). Чи матиме підприємство право на ПК? Чи враховується амортизація у складі витрат підприємства? Які наслідки з податку на прибуток?
Податковий кредит
Право на податковий кредит підприємство за п. 198.3 ПКУ отримує незалежно від того, чи використовуватимуться такі ОЗ у госпдіяльності, чи ні. Проте за вимогою п. 198.5 ПКУ у разі придбання необоротних активів з ПДВ для їх використання не в госпдіяльності платника податку він зобов'язаний нарахувати ПЗ з ПДВ, а також скласти і відповідним чином зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН (з типом причини «13»).
У графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки: 1. У таких зведених податкових накладних у графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П. I. Б.), у рядку «Iндивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний IПН «600000000000».
У бухобліку суму нарахованих ПЗ з ПДВ (бухгалтерський запис Д-т 643 К-т 641) буде віднесено до вартості такого необоротного активу бухгалтерським записом Д-т 152 К-т 643 (п. 11 Iнструкції №1411).
1 Інструкція з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затверджена наказом Мінфіну від 01.07.97 р. №141.
Витрати
У бухобліку не передбачено розподілу основних засобів на виробничі та невиробничі. Відповідно сума нарахованої амортизації (у т. ч. й ОЗ, що використовуються з соціально-культурною метою) враховується у складі витрат підприємства. Зокрема, амортизацію кавомашини для працівників офісу доцільно обліковувати на бухгалтерському рахунку 92 «Адміністративні витрати» (п. 18 П(С)БО 16).
Податок на прибуток
Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об'єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.
Якщо підприємство не застосовує податкові різниці (за приписами абз. 3 пп. 134.1.1 ПКУ), то, як було зазначено вище, амортизація ОЗ негосподарського призначення включається до складу витрат без жодного коригування фінрезультату на таку суму.
А от у випадку, коли підприємство застосовує податкові різниці, ситуація із коригуванням фінрезультату така:
— фінрезультат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (п. 138.1 ПКУ);
— фінрезультат до оподаткування зменшується на суму розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до пп. 138.3 ПКУ.
Річ у тім, що за визначенням, наведеним у П(С)БО 7, основні засоби — матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва (діяльності) або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).
А от за пп. 14.1.138 ПКУ основні засоби обов'язково мають призначатися для використання у госпдіяльності платника податку і їх вартість повинна перевищувати 6000 грн.
Господарська діяльність — це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.136 ПКУ).
Таким чином, збільшити фінансовий результат до оподаткування доведеться на нараховану амортизацію всіх ОЗ, а от зменшити можна буде лише на суму розрахованої амортизації основних засобів, які відповідають вимогам пп. 14.1.36 ПКУ.
Відповідно, на суму нарахованої амортизації невиробничих ОЗ (у цьому випадку — кавомашини) фінансовий результат до оподаткування збільшиться, але зменшенню на цю суму не підлягатиме.
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»