СКЛАДАЄМО І ПОДАЄМО ФОРМУ №1ДФ
Роботодавець, який виплачує доходи працівникам та іншим фізособам як податковий агент, має зазначити ці доходи та суми утриманих з них ПДФО та військового збору у формі №1ДФ. Наші поради щодо заповнення звіту читайте у цьому розділі.
Правила складання форми №1ДФ
Особи, які мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу (тобто протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу), податковий розрахунок за формою №1ДФ до контролюючого органу за місцем свого розташування.
Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.
Порядок заповнення та подання податковими агентами форми №1ДФ затверджено наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. №4.
Дія Порядку поширюється на податкових агентів, зокрема юросіб, які нараховують (виплачують, надають) доходи фізособі та/або зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО до бюджету від імені та за рахунок фізособи з доходів, що виплачуються такій особі, а також військовий збір.
Форма №1ДФ подається:
— звітна — подається у термін протягом 40 календарних днів, що настають за звітним періодом;
— нова звітна — подається податковим агентом у термін протягом 40 календарних днів, що настають за звітним періодом, у разі виявлення помилок, що містяться у раніше поданій формі №1ДФ для проведення коригування показників;
— уточнююча — подається податковим агентом за минулі звітні періоди, у разі виявлених помилок, що містяться у раніше поданій формі №1ДФ.
Форма №1ДФ формується у двох примірниках. Один примірник подається до контролюючого органу, а другий повертається (залишається) податковому агенту.
Подання зазначеної форми засобами електронного зв'язку в електронній формі здійснюється відповідно до порядку підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку.
Крім того, у разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, форму №1ДФ у вигляді окремої порції за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та надсилає копію цієї форми до контролюючого органу за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку. У порції, яка подається за відокремлений підрозділ, зазначаються відомості стосовно фізосіб (працюючих) цього підрозділу.
Складається форма №1ДФ таким чином.
У заголовній частині звіту зазначаються:
- код ЄДРПОУ або податковий номер або серія та номер паспорта самозайнятої фізичної особи (якщо така фізособа — податковий агент має у паспорті відмітку про відмову від податкового номера);
- відмітка про те, ким є податковий агент — юридичною чи фізичною особою;
- тип форми, яка подається (звітна, звітна нова, уточнююча);
- найменування або П. I. Б. податкового агента та його податкова адреса;
- найменування контролюючого органу, до якого подається звіт, і його податковий номер;
- звітний період (квартал певного року), за який подається звіт;
- «Працювало за трудовими договорами (контрактами)» — зазначаються дані про працевлаштованих за звітний період. Якщо протягом звітного періоду кількість працівників змінювалась у зв'язку із прийняттям та звільненням з місця роботи, то в цій графі слід зазначати максимальну кількість працівників, які фактично працювали за трудовими договорами протягом звітного кварталу. У разі подання юридичною особою податкового розрахунку за ф. №1ДФ у вигляді окремої порції за відокремлений структурний підрозділ, який не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати податок до бюджету, ця графа не заповнюється. При заповненні цієї графи враховується і кількість зовнішніх сумісників;
- «Працювало за цивільно-правовими договорами» — зазначаються дані про фізосіб, які працювали за договорами ЦПХ за звітний період. Ця графа заповнюється тільки в разі наявності у юридичної особи чи у самозайнятої фізичної особи такої категорії найманих працівників і тільки для першої порції форми №1ДФ. Але в цій графі не зазначаються ФОП, які виконували роботи за цивільно-правовими договорами;
- «Порція» — тут зазначається номер порції звіту. Нагадуємо, що форма №1ДФ подається податковими агентами зі штатною чисельністю працівників:
— до 1000 осіб — єдиним документом на всіх працюючих з обов'язковим заповненням їхніх податкових номерів або серії та номера паспорта — однією порцією;
— більше 1000 осіб — можливе подання Податкового розрахунку кількома порціями, кожна з яких є окремим звітом зі своїм номером порції.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, Податковий розрахунок у вигляді окремої порції за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до контролюючого органу за місцезнаходженням відокремленого підрозділу.
Строк подання останньої порції не повинен перевищувати встановленого строку подання податкового розрахунку за звітний період.
Далі форма №1ДФ ділиться на два розділи, кожен з яких має власні правила заповнення.
Відображення відомостей у розділі I «Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку»:
у графі 1 « № з/п» відображається порядковий номер кожного рядка, що заповнюється;
у графі 2 «Податковий номер або серія та номер паспорта» — реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта фізособи (для фізособи, яка має відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), про яку надається інформація у формі №1ДФ;
у графі 3а «Сума нарахованого доходу» — дохід за звітний квартал, нарахований фізособі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку №4.
Нарахований дохід відображається повністю, без вирахування податку на доходи фізосіб, суми податкової соціальної пільги за її наявності та військового збору (у періоді його справляння);
у графі 3 «Сума виплаченого доходу» відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом.
Заробітна плата, що виплачується у встановлені терміни в наступному місяці, відображається у формі №1ДФ за той період, у який входить попередній місяць, за який заробітну плату було нараховано.
Наприклад, до заробітної плати за IV квартал 2017 р. входить заробітна плата за жовтень (нарахована у жовтні та виплачена в листопаді), за листопад (нарахована у листопаді та виплачена в грудні), за грудень (нарахована в грудні та виплачена у січні);
у графі 4а «Сума нарахованого податку» відображається сума податку, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку згідно із законодавством;
у графі 4 «Сума перерахованого податку» відображається фактична сума перерахованого податку до бюджету.
Сума нарахованого та виплаченого доходу у графах 3а, 3, сума нарахованого, перерахованого до бюджету податку на доходи фізичних осіб у графах 4а, 4 відображаються у грошовій формі, вираженій у національній валюті (у грн з копійками);
у графі 5 «Ознака доходу» зазначається ознака доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку №4.
Стосовно кожної фізособи треба заповнювати стільки рядків, скільки ознак доходів вона має. Про кожну ознаку доходу фізособи слід заповнювати тільки один рядок з обов'язковим заповненням графи 2;
у графі 6 «Дата прийняття на роботу» проставляється дата (число, порядковий номер місяця, рік) прийняття фізособи на роботу, наприклад, якщо дата прийняття — 11 жовтня 2016 року, то у графі 6 треба зазначити «11.10.2016»;
у графі 7 «Дата звільнення з роботи» проставляється дата звільнення фізособи з роботи, наприклад треба зазначити «23.12.2017»;
у графі 8 «Ознака податкової соціальної пільги» відображається ознака податкової соціальної пільги згідно з довідником ознак податкових соціальних пільг за ознаками залежно від розміру пільги. За відсутності у фізособи пільг у звітному періоді у графі 8 ставиться прочерк.
Якщо фізособа, наприклад, мала право на дві ПСП (наявність різних пільг у кожному з трьох місяців кварталу), то у формі №1ДФ треба зазначити її наявність кількома рядками з однією ознакою доходу «101»;
у графі 9 «Ознака (0, 1)» відображається ознака «0», якщо рядок треба ввести, чи ознака «1», якщо рядок треба вилучити. Графа 9 заповнюється тільки для звітної нової та уточнюючої форми №1ДФ.
В останньому рядку розділу I зазначаються загальні суми нарахованого доходу за графою 3а, виплаченого доходу — за графою 3, нарахованого податку — за графою 4а, перерахованого податку — за графою 4.
Відображення відомостей у розділі II «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір»
Чи треба відображати у розділі II доходи, з яких не утримується військовий збір? Відповіді на це запитання були різні. Нам найбільше подобається позиція ДФС у м. Києві, наведена в листі від 10.11.2016 р. №7431/П/26-15-13-02-15. У ньому податківці наголошують, що у рядку «Військовий збір» зазначаються лише ті доходи, з яких утримувався військовий збір. Але оскільки прямої норми в Порядку №4, яка б дозволяла це зробити, немає, радимо отримати відповідну індивідуальну податкову консультацію щодо цього.
Порядок відображення відомостей у розділі II «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір» податкового розрахунку за ф. №1ДФ (далі — розділ II) визначено у п. 3.11 Порядку №4.
Так, у рядку «Військовий збір» має відображатися загальна сума:
— нарахованого доходу;
— виплаченого доходу;
— нарахованого військового збору;
— перерахованого до бюджету військового збору.
Ці суми зазначаються у грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях з копійками). Відомості про фізособу — платника податку, якій нараховані доходи, з яких утримується військовий збір, при цьому не зазначаються.
Але із загальних правил є винятки, про які в Порядку №4 нічого не сказано. Про них інформацію доводиться шукати у роз'ясненнях від ДФС. При цьому слід мати на увазі, що консультації, наведені в Загальнодоступному інформаційному ресурсі на сайті ДФСУ і навіть у листах органів ДФС, нормативної сили не мають. Це лише рекомендації, доведена до відома платників податків позиція того чи іншого контролюючого органу, і з часом вона може змінитися. Щоб убезпечитися під час перевірок, цього замало. Тому обережним податковим агентам радимо самостійно звернутися до податківців та отримати індивідуальну податкову консультацію. Саме така консультація, надана в письмовому або електронному вигляді, захистить від штрафів (згідно зі ст. 53 ПКУ).
Як у розділі II заповнюються графи 3, 3а та 4, 4а рядка «Військовий збір», якщо дохід нараховано в одному місяці, а виплачено в іншому (наприклад, за червень у липні)?
Згідно із роз'ясненням, наведеним у ЗIР, зазначені графи заповнюються аналогічно до відповідних граф розділу I форми №1ДФ (див. вище).
Але у розділі I є спеціальні правила відображення доходів у разі, якщо вони надаються у негрошовій формі. То яка сума нарахованого доходу відображається у рядку «Військовий збір» у разі надання платнику податку доходів у негрошовій формі — з урахуванням коефіцієнта чи без нього?
Податківці у ЗIР роз'яснюють: оскільки базою оподаткування військовим збором є вартість доходу у негрошовій формі, сума такого доходу відображається у рядку «Військовий збір» розділу II форми №1ДФ без урахування коефіцієнта, визначеного п. 164.5 ПКУ.
Чи треба у формі №1ДФ, яка подається за відокремлений підрозділ, не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податки до бюджету, відображати інформацію щодо військового збору?
Згідно із роз'ясненням, наведеним у ЗIР, у такій формі №1ДФ військовий збір не відображається! Така інформація (щодо всіх фізосіб, з яких утримувався військовий збір) зазначається юрособою у формі №1ДФ, поданій за її місцезнаходженням.
Якщо форма №1ДФ подається кількома порціями, що робити в такому разі із військовим збором? Адже, на відміну від ПДФО, військовий збір зазначається одним рядком, у якому наводяться загальні показники звітного періоду. Чи треба значення цього рядка ділити пропорційно до суми зазначених у кожній порції доходів?
ДФСУ у ЗIР наголошує, що ні, цього робити не слід. Якщо податковий агент має понад 1000 працюючих найманих працівників та подає декілька порцій податкового розрахунку за формою №1ДФ, то нарахований, виплачений дохід і нарахований, перерахований до бюджету з нього військовий збір відображаються загальними сумами лише один раз у розділі II першої порції форми №1ДФ.
Звітна нова форма №1ДФ: виправлення помилок без штрафу
Згідно з п. 50.1 ПКУ, якщо після подання податкової декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог п. 169.4 ПКУ, то штрафи за такі помилки до платника податків не застосовуються.
Як ця норма реалізована щодо податкового розрахунку за формою №1ДФ?
Порядок проведення коригувань у формі №1ДФ такий:
- якщо недостовірні відомості виявлено у звітності, яка сформована та подана за звітний квартал до закінчення граничного строку його подання, у реквізитах розрахунку позначається відповідна клітинка «Звітний новий»;
- якщо ж термін подання форми №1ДФ вже минув, у реквізитах позначаємо — «Уточнюючий».
Слід враховувати, що методика виправлення помилок у формі №1ДФ кардинально відрізняється від виправлення помилок в інших податкових деклараціях.
Для того щоб правильно виправити помилки за формою №1ДФ, треба пам'ятати головне правило: порядок заповнення звітного нового та уточнюючого податкових розрахунків є однаковим!
А це означає такі особливості складання:
- у звітній новій або в уточнюючій формі №1ДФ не потрібно наводити всі правильні показники за звітний період. Навпаки, у цих формах звіту треба наводити лише виправлення(!);
- але реквізити «Порція», «Працювало за трудовими договорами (контрактами)», «Працювало за цивільно-правовими договорами» у звітній новій формі №1ДФ повинні відповідати тим, що були зазначені у звіті, який коригується.
У розділі I форми №1ДФ слід навести інформацію лише за рядками й реквізитами, які уточнюються.
Отже, у разі виявлення помилки у попередній звітності дублюємо всі графи помилкового рядка та у графі 9 ставимо «1» — на його вилучення.
Щодо інформації, яку пропустили та не включили до попередньої звітності, — у рядку заповнюються всі графи та у графі 9 ставиться «0» — на введення рядка.
Тобто в оновленій звітності має бути наведена інформація лише за рядками, які виправляються чи забираються або ж додаються, — в одних рядках буде зазначено інформацію, яка виключає попередньо задекларовані дані, в інших — відображається правильна інформація. Рядки з достовірними даними з раніше поданої форми №1ДФ дублювати не треба, адже це призведе до подвоєння інформації.
Виправлення у розділі II (у якому наводиться інформація щодо військового збору) здійснюють таким чином.
Для вилучення помилкового рядка з попередньо введеної інформації у розділі II форми №1ДФ у рядку «Військовий збір — виключення****» треба повторити всі графи помилкового рядка.
Після цього в рядку «Військовий збір» звітної нової форми №1ДФ слід відобразити правильну інформацію (за наявності).
Відповідальність за порушення порядку заповнення або подання форми №1ДФ
Якщо дані, зокрема, камеральної перевірки свідчать про подання форми №1ДФ з недостовірними відомостями або з помилками, до податкового агента застосовуються такі штрафні (фінансові) санкції.
Згідно з п. 119.2 ПКУ, неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками форми №1ДФ, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень. За ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, — 1020 гривень.
Передбачені цим пунктом штрафи не застосовуються, якщо недостовірні відомості або помилки виникли у зв'язку з виконанням податковим агентом вимог п. 169.4 ПКУ та були виправлені відповідно до вимог ст. 50 ПКУ.
Крім того, згідно зі ст. 163-4 КУпАП, неповідомлення або несвоєчасне повідомлення ДПI відомостей про доходи громадян тягне за собою попередження або накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян-СПД у розмірі 2 — 3 н. м. д. г. За повторні дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адмінстягненню за те ж порушення, — від 3 до 5 н. м. д. г.
СКЛАДАЄМО ТА ПОДАЄМО ЗВІТ З ЄСВ
Цей звіт подається роботодавцями щомісячно. Втім, якщо наймана праця у певному місяці не застосовувалася (ані за трудовими, ані за цивільно-правовими договорами), цей звіт можна не подавати.
Порядок і форми подання Звіту щодо ЄСВ затверджено наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. №435. Зокрема, роботодавці подають щомісячний звіт за формою згідно з додатком 4 до Порядку №435.
Звіт щодо ЄСВ подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік як платника єдиного внеску в органах ДФС в один із таких способів:
— засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації ЕЦП відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством (у разі подання електронного звіту він надсилається не пізніше закінчення останньої години дня, в якому закінчується граничний строк подання Звіту, передбачений законом);
— на паперових носіях, завірений підписом керівника страхувальника та скріплений печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;
— на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не перевищує п'яти;
— поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення за умови, що у страхувальника кількість застрахованих осіб не перевищує п'яти.
У разі надсилання Звіту поштою страхувальник зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного органу доходів і зборів не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання Звіту. Така звітність вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення зі звітністю.
При цьому у разі втрати або зіпсуття поштового відправлення чи затримки його вручення органу доходів і зборів з вини оператора поштового зв'язку такий оператор відповідає згідно з законом. У такому разі платник єдиного внеску звільняється від будь-якої відповідальності за неподання або несвоєчасне подання такої звітності.
Платник єдиного внеску протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення про втрату або зіпсуття поштового відправлення зобов'язаний надіслати поштою або надати особисто (на його вибір) органу доходів і зборів другий примірник Звіту разом із копією повідомлення про втрату або зіпсуття поштового відправлення.
Роботодавці подають Звіт щодо ЄСВ за найманих працівників протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду. А звітним періодом для них є календарний місяць.
Порядок складання Звіту з ЄСВ
Звіт щодо ЄСВ повинен містити такі обов'язкові реквізити:
— тип форми («додаткова», «початкова», «ліквідаційна», «скасовуюча», «призначення пенсії»);
— звітний період, за який подається Звіт;
— повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) страхувальника згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, а також інші категорії страхувальників, на яких не поширюється дія Закону про держреєстрацію;
— код за ЄДРПОУ або податковий номер/серія та номер паспорта (для фізосіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта);
— код основного виду економічної діяльності;
— клас професійного ризику виробництва (у разі подання Звіту за період до 1 січня 2016 року);
— місцезнаходження (місце проживання) страхувальника;
— код органу доходів і зборів, до якого подається Звіт;
— дата подання Звіту;
— ініціали, прізвища, податкові номери або серії та номери паспортів посадових осіб страхувальника;
— середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період (за наявності);
— кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати (за наявності);
— штатна чисельність працівників (за наявності);
— кількість створених нових робочих місць у звітному періоді (за наявності);
— підписи страхувальника — фізичної особи та/або посадових осіб страхувальника, засвідчені печаткою страхувальника (за наявності).
Зазначені реквізити мають бути обов'язково заповнені в усіх таблицях додатків до Звіту, де вони передбачені.
Звіт щодо ЄСВ містить кілька таблиць. Грошові суми в таблицях Звіту зазначаються в гривнях з копійками.
Таблиця 1
Таблиця 1 заповнюється на основі даних з таблиці 6, тобто є прямий зв'язок між грошовими показниками цих таблиць
В основній частині таблиці 1 відображаються такі реквізити.
Реквізит 01. У ньому зазначається звітний період, за який заповнюється така таблиця.
Реквізит 02. У ньому зазначається код ЄДРПОУ для юридичних осіб або податковий номер/серія та номер паспорта для фізосіб-підприємців.
Реквізит 03. У разі якщо звіт подається правонаступником, то заповнюється код ЄДРПОУ або податковий номер/серія та номер паспорта ліквідованого страхувальника. Цей реквізит заповнюється лише у разі, якщо відомості подаються правонаступником, за осіб, що перебували зі страхувальником, який ліквідований та має правонаступника, в трудових відносинах чи відносинах цивільно-правового характеру. В інших випадках цей реквізит не заповнюється.
Реквізит 04. У ньому зазначається код основного виду економічної діяльності страхувальника.
Реквізити 05 — 07. Заповнюються шляхом проставляння позначки «Х» у відповідну клітинку, якщо платник:
- бюджетна установа;
- підприємство, організація громадської організації інвалідів, УТОГ, УТОС;
- підприємство, організація громадської організації інвалідів.
Реквізити 8 — 13. Наводиться інформація такого характеру:
- підпорядкованість платника (міністерство або інший центральний орган);
- місцезнаходження або місце проживання платника, телефон;
- організаційно-правова форма господарювання;
- номер реєстрації страхувальника за даними повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску або повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків в органі ПФУ;
- назва, МФО банку, номери поточних рахунків в установах банків.
Реквізит 14. Кількість створених нових робочих місць у звітному періоді — зазначається один раз і лише тоді, коли на підприємстві створено нове робоче місце у зв'язку зі створенням нового суб'єкта господарювання або збільшенням штатної чисельності працівників.
Реквізит 15. Середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 до 30 або 31 числа (для лютого — до 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця. Визначається відповідно до Iнструкції №286;
- у т. ч. працівників, яким на підставі чинного законодавства встановлена інвалідність. Заповнюється згідно з наказом Мінпраці від 10.02.2007 р. №42;
- працівників, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Заповнюється відповідно до ст. 14 Закону про зайнятість;
- штатна чисельність працівників. Установлений на перше число звітного періоду роботодавцем склад працівників (персонал), із якими укладено трудовий договір відповідно до затвердженого роботодавцем переліку посад (з урахуванням вакантних), у якому зазначено розмір окладу для конкретної посади;
- кількість осіб, які виконували роботи за договорами цивільно-правового характеру;
- кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати, у т. ч. окремо чоловіків і жінок.
Рядки табличної частини таблиці 1 заповнюються таким чином.
Рядок 1. Заповнюється загальна сума нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами й оплати лікарняних, допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами. Ці виплати довідково зазначаються у службових рядках 1.1 — 1.5.
Рядок 2. Заповнюється інформація про виплати, наведені у рядку 1, але з урахуванням максимальної величини, на яку нараховується ЄСВ. У цьому самому рядку зазначається і сума додаткової бази нарахування ЄСВ (у разі доплати до мінімального страхового внеску).
Рядок 3. «Нараховано єдиного внеску всього». У цьому рядку наводяться як загальна сума нарахованого ЄСВ, так і (у службових рядках 3.1 — 3.5) окремо суми ЄСВ, нараховані за видами виплат (доходів).
Рядок 4. Заповнюється сума донарахованого та/або доутриманого єдиного внеску у зв'язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах.
Рядок 5. Заповнюється сума зменшеного єдиного внеску у зв'язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах.
Рядок 6. Фіксуємо суму ЄСВ, що визначається шляхом додавання даних, зазначених у рядках 3 та 4, від яких віднімаються дані рядка 5.
Заповнення таблиці 5 Звіту з ЄСВ
Таблицю 5 заповнюють, тільки якщо протягом звітного періоду:
- укладено або розірвано трудовий договір (цивільно-правовий договір) із застрахованою особою;
- укладено або розірвано трудовий договір із застрахованою особою, яка працевлаштована на нове робоче місце;
- особі надано відпустку по догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку;
- особі надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- особі надано відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами.
У разі коли за даними страхувальника протягом звітного періоду не було зафіксовано фактів укладання та розірвання трудових угод (цивільно-правового договору), надання відповідної відпустки, таблиця 5 не формується та не подається.
Якщо протягом звітного періоду страхувальником із застрахованою особою було розірвано трудовий договір, а потім знову укладено, на таку застраховану особу робиться два записи в таблиці 5 додатка 4: перший запис із зазначенням дати припинення трудових відносин; другий — із зазначенням дати початку трудових відносин.
У разі коли особі надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку або відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, у звітному місяці зазначається дата початку відпустки. У разі коли в особи закінчилась відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку або відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, у звітному місяці зазначається дата закінчення відпустки. Дату початку або закінчення відпустки по вагітності і пологах, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку зазначають один раз у звітному місяці, у якому почалась або закінчилась відповідна відпустка.
Якщо протягом звітного періоду страхувальником із застрахованою особою було укладено та розірвано трудовий або цивільно-правовий договір, на таку застраховану особу запис про дату початку та дату припинення трудових або цивільно-правових відносин здійснюється в одному рядку.
Відомості в таблиці 5 про початок та закінчення цивільно-правових відносин у межах договору підряду (виконання робіт) заносяться відповідно до строків, зазначених у самому договорі, а в межах договору надання послуг — відповідно до акта про їх надання.
Формування реквізитів таблиці 5 додатка 4 здійснюється за такими правилами.
Реквізит 01. Код ЄДРПОУ для юридичних осіб або податковий номер для фізосіб-підприємців.
Реквізит 02. У разі якщо звіт подається правонаступником, то заповнюється код ЄДРПОУ або податковий номер ліквідованого страхувальника. Цей реквізит заповнюється лише у разі, якщо відомості подаються правонаступником за осіб, що перебували зі страхувальником, який ліквідований та має правонаступника, в трудових відносинах чи відносинах цивільно-правового характеру. В інших випадках цей реквізит не заповнюється.
Реквізит 03. Зазначається звітний місяць (дві цифри) та рік (чотири цифри), за який подаються дані щодо трудових відносин;
Реквізит 04. Тип — позначка «Х»: вноситься у клітинку відповідного варіанта: початковий документ, скасовуючий документ чи додатковий документ.
У разі якщо страхувальник подає за один і той же звітний період таблиці зі статусом «скасовуюча» та «додаткова», вони подаються з окремими титульними аркушами (як два окремі звіти).
Реквізит 06. Громадянин України (1 — так; 0 — ні): для застрахованих осіб, які є громадянами України, ставиться позначка «1», а для застрахованих осіб із числа іноземців — «0».
Реквізит 07. Категорія особи — зазначається обов'язково відповідна категорія:
1 — наймані працівники з трудовою книжкою;
2 — наймані працівники (без трудової книжки);
3 — особи, які виконують роботи за договорами цивільно-правового характеру;
4 — особи, яким надано відпустку по догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку;
5 — особи, яким надано відпустку по вагітності і пологах;
6 — особи, яким надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Реквізит 08. Договір ЦПХ за основним місцем роботи або за сумісництвом (1 — так, 0 — ні). Цей реквізит заповнюється «1» для осіб з категорією особи «3» лише у випадку, якщо відносини між страхувальником і застрахованою особою визначаються одночасно на підставі трудового договору (застрахована особа є основним працівником або сумісником) та на підставі цивільно-правового договору.
Реквізит 09. Податковий номер або серія та номер паспорта осіб, податковий номер — реєстраційний номер облікової картки платника податків — для фізосіб, крім осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Реквізит 10. Прізвище, ім'я, по батькові ЗО: вносяться повністю прізвище, ім'я та по батькові відповідно до україномовної сторінки паспорта застрахованої особи, а для застрахованих осіб із числа іноземців — відповідно до засвідченого у встановленому законодавством України порядку перекладу українською мовою паспортного документа.
Реквізити 11. Зазначається період трудових відносин, відносин за договорами цивільно-правового характеру та відпусток. Трудові відносини, відносини за договорами цивільно-правового характеру: дата початку та дата припинення; наводиться у відповідній графі день прийняття на роботу або дата початку терміну дії угоди ЦПХ, якщо застрахована особа розпочала трудову діяльність у звітному місяці та, відповідно, день звільнення з роботи або дата закінчення терміну дії угоди ЦПХ, якщо застрахована особа припинила трудову діяльність у звітному місяці. А також ставиться дата початку та дата закінчення періоду відпусток по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, по догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку, та відпусток по вагітності і пологах.
Реквізит 12. Дата створення нового робочого місця (штатної одиниці), на яке у звітному періоді працевлаштований цей працівник, — заповнюється у разі працевлаштування особи на нове робоче місце, яке створене у зв'язку зі створенням нового суб'єкта господарювання (крім того, який створений шляхом припинення) або збільшенням штатної чисельності працівників за умови відсутності скорочення (зменшення) середньомісячної чисельності за попередні 12 місяців, а також створене шляхом модернізації або зміни технології виробництва, що потребують нових знань та вмінь працівника. Дата (число місяць та рік) створення може не збігатися з датою початку трудових відносин.
Реквізит 13. Підстава припинення трудових відносин — зазначається обов'язково при звільненні особи з категорією 1 та 2. Причина звільнення — стаття звільнення вибирається автоматично з довідника, розробленого згідно з Кодексом законів про працю України, у разі якщо в довіднику не наведено статтю звільнення, проставляється — інше.
Реквізит 14. Вноситься дата заповнення таблиці.
Реквізит 15. Зазначається кількість заповнених записів на аркуші, тобто кількість застрахованих осіб, щодо яких внесено дані про трудові відносини.
Реквізит 16. Зазначаються код, прізвище та підпис керівника, для фізосіб-підприємців — код, прізвище та підпис фізособи-підприємця.
Реквізит 17. Зазначаються код, прізвище та підпис бухгалтера; фізособи-підприємці це поле не заповнюють.
Особливості виправлення помилок в таблиці 5 додатка 4
Якщо треба повністю скасувати відомості, зазначені в таблиці 5 додатка 4, подаються тільки скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних відомостей про застраховану особу.
Якщо в таблиці 5 додатка 4 страхувальник не зазначив будь-якої дії щодо застрахованої особи, він подає Звіт за попередній період, який містить: титульний аркуш (перелік таблиць Звіту) з позначкою «додаткова» та таблицю 5 зі статусом «додаткова», яка містить дані на цю застраховану особу. Звіт з позначкою «додаткова» не повинен містити таблиць 1 — 4 додатка 4.
Якщо страхувальником до закінчення терміну подання Звіту подається окрема таблиця 5 за поточний звітний період Звіту зі статусом «скасовуюча», «додаткова», цей Звіт не вважається Звітом і вважається таким, що не подавався.
У разі якщо страхувальник подає за один і той самий звітний період таблиці зі статусами «скасовуюча» та «додаткова», вони подаються з окремими титульними аркушами (як два окремі Звіти).
Заповнення таблиці 6 Звіту з ЄСВ
Таблиця 6 призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці, які вносяться до персональних облікових карток застрахованих осіб Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Реквізит 01. Код ЄДРПОУ для юридичних осіб або податковий номер для фізосіб-підприємців.
Реквізит 02. У разі якщо звіт подається правонаступником, то заповнюється код ЄДРПОУ або податковий номер ліквідованого страхувальника. Цей реквізит заповнюється лише у разі, якщо відомості подаються правонаступником за осіб, що перебували з страхувальником, який ліквідований та має правонаступника, в трудових відносинах чи відносинах цивільно-правового характеру. В інших випадках цей реквізит не заповнюється.
Реквізит 03. Зазначається звітний місяць (дві цифри) та рік (чотири цифри), за який подаються відомості про нарахування заробітної плати;
Реквізит 04. Тип — позначка «Х»: вноситься у клітинку відповідного варіанта: початковий документ, скасовуючий документ чи додатковий документ. Для таблиці 6 скасовуюча форма не може застосовуватися без одночасного подання початкової відомості.
Реквізит 06. Громадянин України (1 — так; 0 — ні): для застрахованих осіб, які є громадянами України, ставиться позначка «1», а для застрахованих осіб із числа іноземців — «0».
Реквізит 07. Чоловік — Ч, жінка — Ж: для застрахованих осіб чоловічої статі зазначається літера Ч, а для застрахованих осіб жіночої статі — літера Ж.
Реквізит 08. Податковий номер або серія та номер паспорта осіб, податковий номер — реєстраційний номер облікової картки платника податків — для фізосіб, крім осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Реквізит 09. Код категорії ЗО: зазначається код відповідно до Таблиці відповідності кодів категорії застрахованої особи. Вибраний із цієї таблиці код категорії застрахованої особи має відповідати фактичному статусу застрахованої особи у відносинах зі страхувальником. (Для застрахованої особи, яка є найманим працівником на загальних підставах — 1; для застрахованої особи, яка є працюючим інвалідом на підприємстві — 2.) Якщо застрахованій особі протягом звітного періоду нараховувалася допомога по тимчасовій непрацездатності, то ця допомога відображається за окремим кодом категорії ЗО — це код 29: особи, яким у звітному періоді нараховано допомогу по тимчасовій непрацездатності.
Реквізит 10. Зазначається відповідний код типу нарахувань від одиниці «1» до тринадцяти «13» або поле залишається порожнім.
Суми, нараховані за дні щорічних та додаткових відпусток, вносяться до графи «Загальна сума нарахованої заробітної плати (доходу) (усього з початку звітного місяця)» із зазначенням відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на дні відпустки у цьому місяці, з кодом типу нарахувань 10. Суми, що припадають на дні відпустки наступних місяців, включаються до поля наступних місяців і відображаються в окремих рядках за першим рядком з кодом типу нарахувань 10.
Iз кодом типу нарахувань 13 зазначається сума різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою заробітною платою за звітний місяць.
Реквізит 11. Місяць та рік, за який проведено нарахування, — реквізит обов'язково повинен бути заповнений та заповнюється значенням місяця та року, за які проведено нарахування.
Реквізит 12. Вносяться повністю прізвище, ім'я та по батькові відповідно до україномовної сторінки паспорта застрахованої особи, а для застрахованих осіб із числа іноземців — відповідно до засвідченого у встановленому законодавством України порядку перекладу українською мовою паспортного документа.
Реквізит 13. Зазначається кількість календарних днів з тимчасової непрацездатності (на підставі листка непрацездатності) окремо за кожний відповідний місяць, що припадає на дні тимчасової непрацездатності.
Реквізит 14. Зазначається кількість календарних днів відпустки, в якій перебувала особа за власний рахунок (відповідно до наказу про надання відпустки).
Реквізит 15. Зазначається кількість днів перебування у трудових/ЦП відносинах протягом календарного звітного місяця. Показник відповідає кількості календарних днів від 1-го до 31 (28, 29, 30), залежно від кількості календарних днів у місяці. Якщо початок трудових відносин збігається з першим числом місяця та немає факту звільнення застрахованої особи у звітному періоді (закінчення цивільно-правових відносин), значення реквізиту 15 завжди дорівнює кількості календарних днів у місяці. У разі наявності факту звільнення показник відповідає кількості календарних днів тривалості трудових відносин у звітному місяці з урахуванням дня звільнення. Для осіб, у яких відносини з роботодавцем визначаються умовами трудового договору, значення реквізиту 15 залежить лише від дати початку трудових відносин та від дати закінчення трудових відносин.
Реквізит 16. Зазначається кількість днів перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами у відповідному місяці. Заповнюється для кодів категорій ЗО — 42, 43, 44, 45, де відображаються кількість календарних днів допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, окремо за кожний відповідний місяць, що припадає на дні відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Реквізит 17. Загальна фактична сума нарахованої заробітної плати/доходу (усього з початку звітного місяця) (чисельник): вносяться суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату (крім відпусткових — вони відображаються окремим рядком з типом нарахування 10), інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці, та суми винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами; оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності та суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, що нараховані застрахованій особі у звітному періоді. Нарахування відображаються за календарний місяць (з першого до останнього числа місяця). Суми виплат відображаються в окремих рядках у полі відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на такий місяць.
Внесення від'ємних значень сум нарахованої заробітної плати (доходу) допускається лише:
- при відображенні сум перерахунків заробітку (доходу), пов'язаного з уточненням кількості відпрацьованого часу у зв'язку з відпусткою, тимчасовою непрацездатністю, та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, нарахованих у попередніх періодах;
- при відображенні сторнованих сум відпусткових та допомоги з тимчасової непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.
Реквізит 18. Вносяться суми у межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, на які нараховується єдиний внесок.
Реквізит 19. Зазначається сума різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованої заробітної плати. Різниця зазначається лише у випадках, якщо фактична сума заробітної плати є меншою ніж розмір мінімальної заробітної плати. Якщо фактичний розмір заробітної плати перевищує мінімальний розмір заробітної плати, різниця не зазначається. Сума різниці наводиться в окремому рядку із застосуванням коду типу нарахувань — 13, а в разі здійснення перерахунку суми різниці за минулі періоди — з типами нарахувань «2» та/або «3».
Реквізит 20. Суми проставляються тільки в разі уточнень за ті періоди, коли ЄСВ ще утримувався з доходів фізосіб.
Реквізит 21. Відображається загальна сума нарахованого єдиного внеску за звітний місяць (на заробітну плату/дохід).
Реквізит 22. Ознака наявності трудової книжки (чисельник): поставляється 1 — якщо трудова книжка зберігається у роботодавця, який подає звіт, 0 — якщо ні.
Реквізит 23. Ознака наявності спецстажу (знаменник): позначка 1 вноситься у випадку наявності в застрахованої особи підстав відповідно до чинного законодавства для обліку спеціального стажу чи права на використання пільг щодо пенсійного забезпечення. Якщо спецстажу у застрахованої особи немає, проставляється 0.
Реквізит 24. Ознака неповного робочого часу (1 — так, 0 — ні). Ознака «неповного робочого часу» згідно зі ст. 56 КЗпП встановлюється угодою сторін як при прийнятті на роботу, так і в період роботи. Ознака «неповний робочий час» ставиться в разі, якщо особа:
- працює неповний робочий день (тобто зменшення тривалості щоденної роботи на обумовлену кількість годин);
- працює неповний робочий тиждень (при якому зберігається нормальна тривалість робочого дня, але зменшується кількість робочих днів на тиждень);
- поєднує неповний робочий день і неповний робочий тиждень (наприклад, тривалість робочого дня 5 годин при 4 робочих днях на тиждень). Для відносин згідно із цивільно-правовим договором реквізит 24 не заповнюється.
Реквізит 25. Ознака нового робочого місця: позначка 1 заповнюється в разі працевлаштування особи на нове робоче місце, 0 — якщо ні.
Реквізит 26. Вноситься дата заповнення таблиці.
Реквізит 27. Зазначається податковий номер/серія та номер паспорта, прізвище та підпис керівника, для фізосіб-підприємців — податковий номер/серія та номер паспорта, прізвище та підпис фізособи-підприємця.
Реквізит 28. Зазначається податковий номер/серія та номер паспорта, прізвище та підпис бухгалтера, для фізичних осіб — підприємців це поле не заповнюється.
I ще раз про виправлення помилок
Вище ми вже зазначали, які реквізити треба заповнювати для виправлення помилок у певних таблицях Звіту. Наведемо їх окремо ще раз для зручності.
Пунктом 2 розд. V Порядку №435 визначено, що у разі виявлення страхувальником у звіті після закінчення звітного періоду помилки в реквізитах (крім сум), що стосується страхувальника або застрахованої особи, подаються скасовуючі документи. Тобто страхувальник повинен сформувати та подати звіт за попередній період, який містить:
- перелік таблиць звіту;
- відповідну таблицю зі статусом «скасовуюча» з відомостями, які були помилкові, на одну або декількох застрахованих осіб;
- відповідну таблицю зі статусом «початкова» із зазначеними правильними відомостями на одну або декількох застрахованих осіб. При цьому таблиця 6 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованим особам» додатка 4 повинна містити дані за кожною застрахованою особою окремо.
Звіт, сформований для виправлення помилок за попередні звітні періоди, не повинен містити таблиць 1 — 4 додатка 4 до звіту з ЄСВ. При цьому внесення змін до сум нарахованої заробітної плати або доходу та у зв'язку з цим донарахованих сум єдиного внеску за звітний місяць при формуванні і поданні скасовуючих документів не допускається.
Таблиці 5 та 7
Згідно з абзацом першим п. 4 розд. V Порядку №435, якщо в таблиці 5 «Відомості про трудові відносини осіб» додатка 4 страхувальник не зазначив будь-якої дії щодо застрахованої особи з тих, що передбачені у п. 8 розд. IV Порядку №4351, він подає звіт за попередній період, який містить:
- титульний аркуш (перелік таблиць Звіту) з позначкою «додаткова»;
- таблицю 5 зі статусом «додаткова», яка містить дані на цю застраховану особу.
1 Укладення або розірвання трудового договору із застрахованою особою, яка працевлаштована на нове робоче місце; надання особі відпустки по догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку тощо.
Звіт з позначкою «додаткова» не повинен містити таблиць 1 — 4 додатка 4.
Аналогічно подається таблиця 7 «Наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства» додатка 4.
Якщо треба повністю скасувати відомості, зазначені в таблицях 5 та 7 додатка 4, подаються тільки скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних відомостей про застраховану особу.
У разі якщо страхувальник подає за один і той самий звітний період таблиці зі статусами «скасовуюча» та «додаткова», вони подаються з окремими титульними аркушами (як два окремі Звіти) (п. 6 розд. V Порядку №435).
Таблиця 6
Помилки, які можна виправити в таблиці 6, діляться за порядком виправлення на:
- помилки, допущені при зазначенні сум доходу та ЄСВ. Ці помилки треба виправляти у таблиці 6 звіту з ЄСВ за той звітний період, у якому такі помилки були знайдені та виправлені, окремим рядком з кодом типу нарахувань у графі 10 «2» або «3»;
- помилки не в числових показниках. Такі помилки можна виправляти шляхом подання скасовуючих та початкових таблиць. Але такі таблиці повинні містити дані щодо кожної застрахованої особи окремо (п. 2 розд. V Порядку №435).
Зверніть увагу! Якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема, у зв'язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування, та відображаються у таблиці 6 Звіту з ЄСВ у загальній сумі доходу працівника.
Відповідальність за порушення порядку подання Звіту з ЄСВ
Відповідно до п. 7 частини одинадцятої ст. 25 Закону про ЄСВ, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою Звіту щодо ЄСВ орган ДФС накладає штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою. На сьогодні такий штраф становить 170 грн.
Ті самі дії, вчинені платником єдиного внеску, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом. Отже, в разі повторного штрафування протягом року штраф стає в 6 разів більшим — 1020 грн.
Згідно з частиною першою ст. 165-1 КУпАП, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску, — тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу — підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 грн до 680 грн).
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із правопорушень, зазначених у частині першій цієї статті, — тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу — підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від сорока до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 680 грн до 850 грн).
ЯКА ЗВІТНІСТЬ ПОДАЄТЬСЯ ДО ФСС
Попри те що роботодавці більше не сплачують внесків до ФСС, вони отримують із Фонду фінансування. Про отримані та використані суми фінансування, а також стан розрахунків із фондами (за наявності боргів) страхувальник повинен звітувати. Як саме, розповімо далі.
Звітність до ФСС з ТВП
Порядок формування та подання страхувальниками звітності за коштами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затверджено постановою правління Фонду від 18.01.2011 р. №4, зі змінами і доповненнями, внесеними постановами правління Фонду від 16.11.2011 р. №56, від 17.09.2012 р. №54, від 20.12.2013 р. №62 (далі — Порядок).
Звіти за формою №Ф4-ФСС з ТВП подаються до органів Фонду страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття його на облік в органі Фонду або за місцем обліку, зазначеному у Державному реєстрі (для зареєстрованих після 01.01.2011 р.) (далі — місце обліку).
Звіт подається на вибір страхувальника в один зі способів:
- в електронній формі;
- на паперових носіях;
- поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.
У разі надсилання звітів поштою страхувальник зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу органу Фонду не пізніше ніж за десять днів до закінчення строку подання звітів.
Звіти на паперових носіях завіряються підписами керівника, головного бухгалтера (за наявності такої посади у страхувальника) та скріплюються печаткою (за наявності).
Електронна форма звітів повинна відповідати звітам на паперових носіях.
У разі недотримання правил формування та подання звітів, затверджених Порядком, звіти не приймаються.
Страхувальники зобов'язані формувати та подавати до органів Фонду звітність щодо коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витрат, зумовлених похованням, не пізніше 20 числа наступного за звітним періодом місяця.
Базовим звітним періодом є квартал.
Звіт за формою №Ф4-ФСС з ТВП не подається у разі:
- відсутності у страхувальника зобов'язання перед Фондом за субрахунками, на яких ведеться облік розрахунків з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на початок кожного звітного кварталу, та оборотів за субрахунками у звітному кварталі;
- наявності зобов'язання Фонду перед страхувальником на початок року та відсутності оборотів за субрахунками, на яких ведеться облік розрахунків з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у звітному кварталі.
У разі якщо страхувальник у звітному періоді змінює місцезнаходження або місце проживання (для фізосіб) (за межами територіального обслуговування органу Фонду, в якому він перебував на обліку), звіти за цей звітний період подаються до органу Фонду за новим місцем взяття на облік.
Порядок складання звіту
Звіт складається із головної частини та двох таблиць. У звіті проставляються дані за всіма передбаченими звітом показниками за звітний квартал та наростаючим підсумком з початку звітного року.
У головній частині звіту зазначаються:
- період, за який складено звіт;
- найменування страхувальника (прізвище та ініціали фізособи-страхувальника);
- реєстраційний номер страхувальника в органі Фонду або його номер у Державному реєстрі (для зареєстрованих після 01.01.2011 р.);
- код ЄДРПОУ — для юридичних осіб, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
- банківські реквізити (МФО, номер поточного рахунку страхувальника, найменування банку);
- місцезнаходження та телефон.
Таблиця I «Розрахунки по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування» заповнюється у гривнях з копійками.
У рядку 1 «Зобов'язання страхувальника на початок року» відображається сума зобов'язання страхувальника перед Фондом, яка відповідає сумі зобов'язання страхувальника на кінець звітного періоду, відображеній у звіті за минулий рік. Протягом поточного року дані в рядку 1 залишаються без змін.
Рядок 2 «Зобов'язання страхувальника згідно з актами приймання-передавання» заповнюється у разі, якщо страхувальник змінив місцезнаходження (фізична особа — місце проживання) та має зобов'язання за попереднім місцем обліку.
У рядку 3 «Виправлення помилок минулих років» відображаються суми самостійно донарахованих або зменшених страхувальником (за період до 01.01.2011 р.) страхових внесків та суми зайво нарахованої допомоги.
У рядку 4 «Підлягає перерахуванню за результатами перевірок» відображаються суми донарахованих страхових внесків за період діяльності страхувальника до 01.01.2011, пені та штрафів, нарахованих спеціалістами органу Фонду за результатами перевірки страхувальника, за винятком адміністративних стягнень, застосованих до страхувальника відповідно до чинного законодавства, а також суми неправомірно витрачених страхових коштів.
У рядку 5 «Отримано від часткової сплати за путівки» зазначається сума, яка була отримана як часткова сплата вартості путівок у звітному періоді (з початку року) до каси страхувальника за основним місцем роботи застрахованої особи.
У рядку 6 «Отримано від Фонду з початку року, у т. ч.:» відображається загальна сума коштів, отриманих від Фонду з початку року.
У рядку 7 «для погашення заборгованості за Фондом станом на 01.01.2011» відображається сума коштів, отриманих від Фонду для погашення заборгованості за Фондом, що мала місце на 01.01.2011 р.
У рядку 8 «Списано згідно із законодавством» відображаються зобов'язання страхувальника перед Фондом, списані органами Фонду згідно з чинним законодавством, та суми внесків, штрафів, пені та неправомірно витрачених страхових коштів за скасованими у встановленому порядку рішеннями органів Фонду.
У рядку 9 «ВСЬОГО (р. 1 + …+ р. 7 - р. 8)» відображається сума даних рядків 1 — 7 за мінусом даних рядка 8.
У рядку 10 «Зобов'язання Фонду на кінець звітного періоду (р. 12 + р. 13 + р. 21 - р. 6), у т. ч.:» наводяться дані про загальну суму зобов'язань за страховими коштами, яка не перерахована Фондом на кінець звітного періоду.
У рядку 11 «непогашена частина заборгованості, що мала місце станом на 01.01.2011» наводяться дані про непогашену на кінець звітного періоду частину заборгованості, яка виникла до 01.01.2011 р.
У рядку 12 «Зобов'язання Фонду на початок року» відображається сума зобов'язання Фонду перед страхувальником, яка відповідає сумі зобов'язання Фонду на кінець звітного періоду, відображеній у звіті за минулий рік. Протягом поточного року дані в рядку 12 залишаються без змін.
Рядок 13 «Зобов'язання Фонду згідно з актами приймання-передавання» заповнюється у разі, якщо страхувальник змінив місцезнаходження (фізособа — місце проживання) та залишаються невідшкодовані зобов'язання за Фондом.
У рядку 14 «Перераховано з початку року, у т. ч.:» відображається загальна сума перерахованих на рахунок органу Фонду страхових коштів з початку року з розшифруванням, наведеним у рядках 15 — 20 звіту.
Сума даних рядків 15 — 20 може не відповідати загальній сумі перерахованих коштів (р. 14 таблиці I) на суму повернутих страхувальником невикористаних страхових коштів.
У рядку 15 «заборгованість минулих років та донараховані внески» відображаються суми перерахованих страхових внесків, донараховані страхувальником самостійно (за період до 01.01.2011 р.) та за результатами перевірок, а також сума заборгованості, яка мала місце на початок року.
У рядку 16 «суми помилок минулих років» відображаються перераховані суми помилок, які самостійно виявлені страхувальником як переплата на допомогу у минулих роках (після 01.01.2011 р.).
У рядку 17 «пені» відображаються суми перерахованої пені, нарахованої спеціалістами органу Фонду за результатами перевірки та нарахованої страхувальником самостійно за період до 01.01.2011 р.
У рядку 18 «штрафів» відображаються суми перерахованих штрафів, нарахованих спеціалістами органу Фонду за результатами перевірки страхувальника.
У рядку 19 «неправомірно витрачених коштів» відображається перерахована сума неправомірно витрачених страхувальником коштів, виявлених спеціалістами органу Фонду за результатами перевірки.
У рядку 20 «часткову сплату за путівки» відображається перерахована сума часткової сплати за путівки.
У рядку 21 «Витрати з початку року» відображається загальна сума нарахованих страхувальником у звітному періоді витрат за рахунок коштів Фонду на матеріальне забезпечення та часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення.
Розшифрування даних рядка 21 таблиці I за видами витрат надається у таблиці II «Розшифровка витрат за рахунок страхових коштів Фонду».
Показник рядка 21 таблиці I має дорівнювати показнику рядка 8 таблиці II звіту.
У рядку 22 «ВСЬОГО (р. 12 + р. 13 + р. 14 + р. 21)» відображається загальна сума даних рядків 12, 13, 14 та 21 Звіту.
У рядку 23 «Зобов'язання страхувальника на кінець звітного періоду (р. 1 + …+ р. 5 - р. 8 - р. 14), у т. ч.:» наводяться дані про загальну суму зобов'язань за страховими коштами, яка не перерахована страхувальником на кінець звітного періоду.
У рядку 24 «непогашена частина заборгованості, що мала місце станом на 01.01.2011» наводяться дані про непогашену на кінець звітного періоду частину заборгованості, яка виникла до 01.01.2011 р.
У таблиці II «Розшифровка витрат за рахунок страхових коштів» наводиться інформація про витрати, проведені страхувальником на матеріальне забезпечення за їх видами. Iнформація у цій таблиці заповнюється у гривнях з копійками.
Рядок 1 «По тимчасовій непрацездатності (за винятком допомоги по догляду за хворою дитиною або хворим членом сім'ї)». До нього вносяться дані про кількість робочих днів, втрачених працівниками внаслідок тимчасової непрацездатності (колонка 3), за винятком днів тимчасової непрацездатності, оплачених за рахунок коштів підприємства, установи, організації або фізичної особи — страхувальника, та сума нарахованої допомоги за рахунок коштів Фонду (тобто нарахована починаючи з шостого календарного дня непрацездатності) у звітному періоді (колонка 4).
Рядок 2 «По тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною або хворим членом сім'ї». Тут проставляються дані про кількість робочих днів, втрачених працівниками внаслідок необхідності догляду за хворою дитиною або хворим членом сім'ї (колонка 3), та сума нарахованої допомоги за рахунок коштів Фонду (колонка 4). Слід враховувати, що допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною або хворим членом сім'ї виплачується за рахунок коштів Фонду з першого дня непрацездатності.
Рядок 3 «По вагітності та пологах». У ньому проставляються дані щодо кількості календарних днів відпустки по вагітності та пологах відповідно до листка непрацездатності (колонка 3) та сума нарахованої допомоги по вагітності та пологах, що надається за рахунок коштів Фонду (колонка 4).
У колонках 5 та 6 таблиці «У тому числі пільги по допомогах постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначаються кількість днів, допомога за які виплачена на пільгових умовах, та суми цих витрат.
Рядок 4 «На поховання». В цьому рядку проставляються дані про суми виплаченої допомоги на поховання. У колонці 3 — дані про кількість виплат, у колонці 4 — дані про загальну суму виплат з початку року. Сума повинна відповідати розмірам, встановленим правлінням Фонду, з урахуванням кількості виплат.
Рядок 5 «ВСЬОГО (р. 1 + р. 2 + р. 3 + р. 4)» — тут проставляються підсумовані дані про суми нарахованої суми допомоги за рахунок коштів Фонду: в колонці 4 — сума всього, в колонці 6 — суми допомоги, наданої постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, понад встановлену законодавством межу для виплат на загальних підставах, в колонці 7 — суми заборгованості з виплати допомоги (які виникли до 01.01.2011 р.) на кінець звітного періоду.
Рядок 6 «Часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення (кількість путівок, сума)». У цьому рядку наводяться дані про витрати на часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення. У колонці 3 проставляються дані про кількість придбаних путівок, у колонці 4 — сума витрат на зазначені цілі. Фінансування оздоровлення дітей, які є членами сімей застрахованих осіб, у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду здійснюється Фондом у порядку, встановленому правлінням Фонду.
Рядок 7 «Iнші витрати (якщо є — додати пояснювальну записку)». Заповнюється у разі зміни законодавчих актів або при проведенні витрат страхувальником, пов'язаних із соціальним страхуванням, на підставі рішень правління Фонду.
У рядку 8 «РАЗОМ ВИТРАТ (р. 5 + р. 6 + р. 7) (р. 21 табл. I)» проставляється загальна сума витрат страхувальника за рахунок коштів Фонду, проведених у звітному періоді (з початку року). Дані рядка 8 таблиці II відповідають даним рядка 21 таблиці I звіту.
Виправлення помилок
У разі виявлення помилки у звітах за формою №Ф4-ФСС з ТВП страхувальник має право до кінцевого терміну подання цієї звітності повторно сформувати та подати звіт до органу Фонду за місцем обліку.
Чинним вважається останній електронний або паперовий звіт, поданий страхувальником до закінчення терміну подання звітності, визначеного Порядком.
Письмове повідомлення про факт виявлення помилки складається у двох примірниках і повинно містити таку інформацію:
- найменування страхувальника;
- реєстраційний код страхувальника в органі Фонду або його номер у Державному реєстрі (для зареєстрованих після 01.01.2011 р.) та ідентифікаційний код за ЄДРПОУ;
- період виявлення помилки;
- зміст помилки з посиланням на чинне законодавство, згідно з яким робляться виправлення;
- суму відкоригованих внесків або витрат;
- суму донарахованої пені;
- дату складання повідомлення.
Письмове повідомлення надсилається за підписом керівника та головного бухгалтера або фізособи — суб'єкта підприємницької діяльності і зберігається у страхувальника (копія) та в органі Фонду разом зі звітом страхувальника за той квартал, в якому це повідомлення отримане.
Страхувальник при поданні звітності до органу Фонду повинен відобразити помилки минулих кварталів звітного року шляхом коригування відповідних показників звітності.
Помилки минулих років, що стосуються фінансових показників (про донараховані або нараховані помилково суми страхових внесків, страхові внески, донараховані внаслідок зайво нарахованих раніше сум допомоги), відображаються в рядку 3 таблиці I звіту за формою №Ф4-ФСС з ТВП.
Додатково нараховані суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, у тому числі по догляду за хворим членом сім'ї, по вагітності та пологах, а також збільшення кількості днів за листками непрацездатності, що оплачені в минулих роках, відображаються в рядках 1, 2, 3 таблиці II звіту за формою №Ф4-ФСС з ТВП.
Відповідальність за порушення порядку подання
За несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності за коштами Фонду, подання недостовірної звітності щодо використання страхових коштів на посадових осіб підприємств, установ, організацій, фізосіб, які використовують найману працю, накладається штраф в розмірі та порядку, що передбачені чинним законодавством.
Так, відповідно до статті 165-5 КУпАП, зокрема, за несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, подання недостовірної звітності щодо використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 136 грн до 255 грн) у разі вчинення правопорушення вперше, штрафу від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 грн до 340 грн) у разі повторного вчинення протягом року одного і того самого правопорушення.
Звітність до ФСС НВВ
Звіт щодо сплати заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі — Звіт) складається за формою, визначеною пунктом 2.2 Постанови правління Фонду від 30.11.2010 р. №31 «Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України».
Це квартальний звіт, який подається страхувальниками, які станом на звітну дату мають заборгованість зі сплати коштів до Фонду, що утворилась до 01.01.2011 р.
Звіт подається до робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (тепер — до органів ФСС) за місцем обліку страхувальників у такі строки: до 20 квітня; 20 липня; 20 жовтня; 25 січня.
Порядок складання Звіту
У заголовній частині Звіту відображаються:
— код ЄДРПОУ — для юридичних осіб страхувальника, ідентифікаційний номер — це номер платника податків для фізосіб (за наявності);
— № страхового свідоцтва страхувальника у Фонді;
— повна назва страхувальника (відповідно до установчих документів);
— фактична адреса;
— контактний номер телефону;
— назва Звіту та період, за який його складено;
— встановлені страхувальником строки отримання працівниками заробітної плати.
Таблиця 1
При її заповненні виконується загальне правило: значення графи 2 має дорівнювати сумі граф 3, 4, 5.
Рядок «Залишок заборгованості на початок звітного кварталу»
Тут зазначається сума заборгованості зі сплати страхових коштів на початок звітного кварталу, що виникла у минулих роках до 01.01.2011 р. У тому числі враховується виявлена робочими органами виконавчої дирекції Фонду під час перевірки після 01.01.2011 р. заборгованість зі сплати страхових внесків та нарахована пеня, які не сплачено на початок звітного кварталу. Також у графі «пеня» відображається самостійно нарахована пеня, не сплачена на початок звітного кварталу.
Рядок «Сплачено заборгованість на рахунок Фонду у звітному кварталі»
Зазначаються перераховані у звітному кварталі на дохідний рахунок Фонду суми сплаченої заборгованості зі сплати страхових коштів.
Рядок «Списано заборгованість до Фонду у звітному кварталі»
Зазначається сума заборгованості зі сплати страхових внесків та пені, яка була списана у звітному кварталі.
Списання несплачених страхових коштів здійснюється робочими органами виконавчої дирекції Фонду відповідно до Порядку списання Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України безнадійного боргу зі сплати страхових коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, нарахованих відповідно до законодавства, що діяло до 1 січня 2011 року, затвердженого постановою правління Фонду від 30.11.2010 р. №29, та Порядку списання заборгованості зі сплати фінансових санкцій (пені) у разі погашення до 1 січня 2011 року заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виникла до 1 липня 2010 року, затвердженого постановою правління Фонду від 30.11.2010 р. №32.
Рядок «Залишок заборгованості до Фонду на кінець звітного кварталу»
Зазначається сума заборгованості зі сплати страхових внесків на кінець звітного кварталу з урахуванням виявленої робочими органами виконавчої дирекції Фонду під час перевірки у звітному кварталі заборгованості зі сплати страхових внесків, яка утворилась у минулих роках до 01.01.2011 р., та нарахованої пені, що не сплачені у звітному кварталі.
Також у графі «пеня» відображається самостійно нарахована та не сплачена пеня у звітному кварталі.
У разі погашення всієї заборгованості зі сплати страхових коштів або сплати суми, яка перевищує заборгованість зі сплати страхових коштів до Фонду, Звіт не подається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду.
Таблиця 2
Ця таблиця заповнюється у разі наявності заборгованості зі сплати страхових внесків, пов'язаної із заборгованістю з виплати заробітної плати (графа 5 рядка «Залишок заборгованості на початок звітного кварталу» таблиці 1).
Графа 1 — зазначаються всі місяці починаючи з 01.04.2001 р. до 01.01.2011 р., за які не виплачено заробітну плату, через що виникла заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду.
Графа 2 — зазначається сума нарахованої та не виплаченої заробітної плати відповідного місяця, яка включає всі нарахування у грошовій та натуральній формі з фонду оплати праці.
Графа 3 — зазначаються місяці, за які виплачено у звітному кварталі заробітну плату, заборговану за період з 01.04.2001 р. до 01.01.2011 року.
Графа 4 — зазначається сума виплаченої заробітної плати відповідного місяця, заборгованої за період з 01.04.2001 р. до 01.01.2011 р. і яка включає всі нарахування у грошовій та натуральній формі з фонду оплати праці.
Графа 5 — зазначається сума страхових внесків, нарахованих за страховим тарифом за місяцями, за які виплачено заробітну плату, заборговану за період з 01.04.2001 р. до 01.01.2011 р.
Графи 1 — 5 рядків відповідних місяців, за які у звітному кварталі повністю погашено заборгованість з виплати заробітної плати та сплачено заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду, в наступних звітах не відображаються.
Відповідальність за порушення порядку подання Звіту
За порушення порядку складання та/або подання цього Звіту передбачено адміністративну відповідальність за ст. 165-4 КУпАП.
Несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, подання недостовірної звітності щодо страхових коштів тягнуть за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 136 грн до 255 грн).
А якщо порушення буде вчинене повторно особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, це тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 грн до 340 грн).
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПРИ ОБЧИСЛЕННІ ТА СПЛАТІ ЄСВ, ПДФО ТА ВІЙСЬКОВОГО ЗБОРУ
Визначені ПКУ та Законом про ЄСВ платники зобов'язані своєчасно та у повному обсязі обчислювати, нараховувати і сплачувати ЄСВ, ПДФО та військовий збір. Альтернатива — притягнення до відповідальності. Щоб запобігти неприємним наслідкам, слід знати як загальні, так і особливі випадки притягнення до відповідальності, а також розміри штрафних санкцій, порядок їх застосування тощо.
Які види відповідальності загрожують платникам ЄСВ?
Спершу з'ясуймо, яка відповідальність загрожуватиме платникові єдиного соціального внеску у разі допущення порушень законодавства щодо нарахування та сплати ЄСВ.
Отож за порушення законодавства про ЄСВ чинне законодавство передбачає три види юридичної відповідальності:
- фінансову;
- адміністративну;
- кримінальну.
З'ясуймо, у яких випадках, за яких підстав та в якому порядку платників єдиного соціального внеску притягуватимуть до кожного з видів відповідальності, наведених вище.
Фінансова відповідальність
Відповідно до ст. 25 Закону про ЄСВ до страхувальника можуть бути застосовані такі фінансові санкції (див. таблицю 1).
Таблиця 1
Штрафи за порушення законодавства про ЄСВ
Зміст порушення
|
Розмір штрафу
|
Норма Закону про ЄСВ
|
Ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платниками ЄСВ, на яких не поширюється дія Закону про держреєстрацію | 10 н. м. д. г. (170 грн) | |
Несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ | 20% своєчасно не сплачених сум | |
Несвоєчасне нарахування ЄСВ (при донарахуванні органом ПФУ або самостійно платником) | 10% зазначеної суми за кожен повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більше 50% суми донарахованого ЄСВ | |
Неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності | 10 н. м. д. г. (170 грн), при повторному порушенні протягом року 60 н. м. д. г. (1020 грн) |
|
Неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховують ЄСВ | Від 8 до 15 н. м. д. г. (від 136 грн до 255 грн) | |
Несплата, неповна сплата чи несвоєчасна сплата суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховують ЄСВ (авансові платежі) | 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум |
Крім цього, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу ДФС або позову до суду.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених Законом про ЄСВ, посадова особа органу ДФС приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Штрафи та пеня повинні сплачуватися платником єдиного соціального внеску протягом 10 робочих днів після надходження відповідного рішення або можуть бути оскаржені у цей самий строк до органу ДФС вищого рівня чи до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це органу ДФС, який застосував санкції до страхувальника.
У разі якщо платник єдиного соціального внеску не сплатить у відведений термін зазначених у рішенні сум та не повідомить орган ДФС про його оскарження, таке рішення передають до державної виконавчої служби.
Адміністративна відповідальність
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону про ЄСВ, посадові особи платників ЄСВ несуть адмінвідповідальність за:
1) порушення порядку нарахування, обчислення та строків сплати ЄСВ;
2) неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо ЄСВ;
3) подання недостовірних відомостей, що використовуються у Державному реєстрі, інших відомостей, передбачених Законом про ЄСВ.
Відповідно до ч. 1 — 5 ст. 165-1 КУпАП за порушення порядку нарахування ЄСВ, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізособу-підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 — 680 грн).
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із вищезазначених правопорушень, тягнуть за собою накладення штрафу від сорока до п'ятдесяти н. м. д. г. (680 — 850 грн).
Несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн), тягне за собою накладення від сорока до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 — 1360 грн). Якщо не сплачено ЄСВ у сумі, яка перевищує 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, — штраф від вісімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1360 — 2040 грн). У разі повторного протягом року порушення — штраф від ста п'ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2550 — 5100 грн).
Кримінальна відповідальність
Кримінальну відповідальність за порушення у сфері нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску передбачено ст. 212-1 ККУ (див. таблицю 2).
Таблиця 2
Кримінальна відповідальність за порушення у сфері нарахування, обчислення та сплати ЄСВ
№
з/п |
Суть злочину
|
Умови застосування
|
Можливі санкції
|
1.
|
Умисне ухилення від сплати єдиного внеску чи страхових внесків на пенсійне страхування, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форми власності або особою, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, чи будь-якою іншою особою, котра зобов'язана його сплачувати | Діяння призвело до фактичного ненадходження коштів у значних* розмірах | 1) Штраф від 1000 до 2000 н. м. д. г. (від 17000 грн до 34000 грн); 2) позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років |
Діяння вчинено за попередньою змовою групою осіб або якщо воно призвело до фактичного ненадходження до фондів коштів у великих** розмірах | 1) Штраф від 2000 до 3000 н. м. д. г. (від 34000 грн до 51000 грн); 2) позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років |
||
2.
|
Діяння, названі у графах 1 та 2 п. 1 таблиці (з умовами) | Злочин вчинено особою, раніше судимою за ухилення від сплати єдиного внеску чи страхових внесків на державне пенсійне страхування, або якщо він призвів до фактичного ненадходження до фондів коштів в особливо великих*** розмірах | 1) Штраф від 15000 до 25000 н. м. д. г. (від 255000 грн до 425000 грн); 2) позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна |
* Під значним розміром розуміють суми ЄСВ, які в 1000 і більше разів перевищують установлений законом н. м. д. г. (у 2017 р. — 800000 грн). ** Під великим розміром розуміють суми, які у 3000 і більше разів перевищують установлений законом показник н. м. д. г. (понад 2400000 грн у 2017 році). *** Особливо великий розмір — сума, яка у 5000 і більше разів перевищує показник н. м. д. г. (понад 4000000 грн у 2017 році). |
Увага! Для кваліфікації злочину за показник неоподатковуваного мінімуму доходів громадян беруть суму, що дорівнює базовій податковій соціальній пільзі (п. 5 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ). У 2017 році вона дорівнює 800 грн. Проте для визначення суми штрафу беремо 17 грн.
Звільнення від відповідальності: особа, яка вперше вчинила діяння, передбачене у п. 1 і 2 таблиці 2, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до такої відповідальності сплатила ЄСВ, а також відшкодувала шкоду, завдану фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування його несвоєчасною сплатою (штрафні санкції, пеня).
Таблиця 3
Види фінансової відповідальності за порушення щодо ПДФО та військового збору
Зміст порушення
|
Розмір штрафу
|
Норма ПКУ
|
Неподання, подання з порушенням установлених строків, подання не в повному обсязі, із недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань та/або до зміни платника податків | 510 грн, а при повторному правопорушенні протягом року — у розмірі 1020 грн | |
Оформлення документів, що містять інформацію про об'єкти оподаткування фізосіб або про сплату податків без зазначення реєстраційного номера облікової картки платника податків або з використанням недостовірного реєстраційного номера, крім випадків, визначених у п. 119.2 ПКУ | 170 грн | |
Самостійне визначення контролюючим органом податкового зобов'язання платнику податків | 25% суми визначеного податкового зобов'язання, а при повторному визначенні контролюючим органом податкового зобов'язання із цього податку протягом 1095 днів — у розмірі 50% зазначеної суми | |
Несплата узгодженої суми грошового зобов'язання в строки, установлені ПКУ | До 30 календарних днів включно, що настають за останнім днем сплати грошового зобов'язання, — у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу; більше 30 календарних днів — у розмірі 20% такої суми |
|
Ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків податковим агентом* | 25% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету; 50% зазначеної суми — при повторному вчиненні правопорушення протягом 1095 днів; 75% зазначеної суми — при вчиненні аналогічного правопорушення протягом 1095 днів утретє і більше | |
* Штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) ПДФО самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 ПКУ, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами ПКУ. |
Відповідальність за порушення щодо ПДФО та військового збору
За порушення, допущені при нарахуванні та сплаті ПДФО і військового збору, до платника податків (податкового агента) теж можуть бути застосовані три види відповідальності:
— фінансова;
— адміністративна;
— кримінальна.
Крім цього, на суму недоїмки з ПДФО та військового збору нараховується пеня відповідно до ст. 129 ПКУ.
Адміністративна відповідальність
Згідно із ст. 164-3 КУпАП, неутримання або неперерахування до бюджету сум ПДФО при виплаті фізособі доходів, перерахування ПДФО за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян тягнуть за собою попередження або накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян — суб'єктів підприємницької діяльності у розмірі від двох до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 грн до 51 грн).
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 грн до 85 грн).
Крім цього, згідно із ст. 163-2 КУпАП, неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 грн до 170 грн).
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 грн до 255 грн).
Згідно із роз'ясненням, наведеним на сайті ДФСУ у ЗIР, саме таку адміністративну відповідальність податківці бажають застосовувати до податкових агентів і щодо ПДФО, і щодо військового збору.
Таблиця 4
Кримінальна відповідальність за порушення нарахування, обчислення та сплати ПДФО та військового збору
№
з/п |
Суть злочину
|
Умови застосування
|
Можливі санкції
|
1.
|
Ухилення від сплати податків у значних* розмірах | Винна лише одна особа | 1) Штраф від 1000 до 2000 н. м. д. г. (від 17000 грн до 34000 грн); 2) позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років |
Діяння вчинено за попередньою змовою групою осіб або якщо воно призвело до фактичного ненадходження до фондів коштів у великих** розмірах | 1) Штраф від 2000 до 3000 н. м. д. г. (від 34000 грн до 51000 грн); 2) позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років |
||
2.
|
Діяння, названі у графах 1 та 2 п. 1 таблиці (з умовами) | Злочин вчинено особою, раніше судимою за ухилення від сплати єдиного внеску чи страхових внесків на державне пенсійне страхування, або якщо він призвів до фактичного ненадходження до фондів коштів в особливо великих*** розмірах | 1) Штраф від 15000 до 25000 н. м. д. г. (від 255000 грн до 425000 грн); 2) позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна |
* Під значним розміром розуміють суми ЄСВ, які в 1000 і більше разів перевищують установлений законом н. м. д. г. (у 2017 р. — 800000 грн). ** Під великим розміром розуміють суми, які у 3000 і більше разів перевищують установлений законом показник н. м. д. г. (понад 2400000 грн у 2017 році). *** Особливо великий розмір — сума, яка у 5000 і більше разів перевищує показник н. м. д. г. (понад 4000000 грн у 2017 році). |
Кримінальна відповідальність
Кримінальну відповідальність за порушення нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску передбачено ст. 212 ККУ (див. таблицю 4).
Увага! Для кваліфікації злочину за показник неоподатковуваного мінімуму доходів громадян беруть суму, що дорівнює базовій податковій соціальній пільзі (п. 5 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ). У 2017 році вона дорівнює 800 грн. Проте для визначення суми штрафу беремо 17 грн.
Звільнення від відповідальності: особа, яка вперше вчинила діяння, передбачене у п. 1 і 2 таблиці 4, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до такої відповідальності сплатила ПДФО та/або військовий збір, а також відшкодувала шкоду, завдану державі несвоєчасною сплатою (штрафні санкції, пеня).
Офіційна думка
Лист Виконавчої дирекції ФСС НВВ від 22.03.2017 р. №56-01-3
ЩОДО ВИТРАТ НА МЕДИЧНУ ТА СОЦІАЛЬНУ ДОПОМОГУ
Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі — виконавча дирекція Фонду) розглянуто запит та повідомляється таке.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі — Фонд), здійснюючи соціальний захист, що включає матеріальне забезпечення потерпілих на виробництві та соціальні послуги у разі настання страхового випадку, охорону життя та здоров'я громадян в процесі їх трудової діяльності, керується законодавством про страхування від нещасного випадку, що визначено статтею 2 Закону України від 23.09.99 р. №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон №1105).
Законом №1105 визначено, що Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням, кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням.
Законом України від 14.10.92 р. №2694-XII «Про охорону праці» (далі — Закон №2694) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Статтею 17 Закону №2694 передбачено, що роботодавець зобов'язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. За результатами періодичних медичних оглядів у разі потреби роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів. Медичні огляди проводяться відповідними закладами охорони здоров'я, працівники яких несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров'я працівника. Порядок проведення медичних оглядів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я від 21.05.2007 р. №246 (далі — Порядок), розроблений на виконання статті 17 Закону №2694 та визначає процедуру проведення попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічному обов'язковому медичному огляді осіб віком до 21 року.
Таким чином, обов'язки із забезпечення відповідних оздоровчих заходів працівникам, потребу в яких визначено у Заключному акті, відповідно до вимог чинного законодавства покладено на роботодавців.
Відповідно до статті 16 Закону №1105 застраховані особи мають право на отримання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом, послуги медичної, професійної реабілітації тощо у разі настання страхового випадку.
При цьому страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасних випадків — це нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання (у тому числі встановлене чи виявлене в період, коли потерпілий не перебував у трудових відносинах з підприємством, на якому він захворів), що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму; нещасний випадок або професійне захворювання, яке сталося внаслідок порушення застрахованим нормативних актів про охорону праці, а застрахована особа — фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок (стаття 1 Закону №1105).
Відповідно до статті 42 Закону №1105 Фонд фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, медичну реабілітацію, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації інваліда (у разі її складення).
Потерпілому, який став інвалідом, періодично, але не рідше одного разу на три роки, а інвалідам I групи щорічно безоплатно за медичним висновком надається путівка для санаторно-курортного лікування; у разі самостійного придбання путівки її вартість компенсує Фонд у розмірі, встановленому правлінням Фонду.
Організація санаторно-курортного лікування інвалідів, які перебувають на обліку в робочих органах виконавчої дирекції Фонду, проводиться відповідно до вимог Положення про забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання санаторно-курортним лікуванням, затвердженого постановою правління Фонду від 31.10.2007 р. №49 (зі змінами) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 26.12.2007 р. за №1400/14667 (далі — Положення №49).
Механізм організації цілеспрямованого, своєчасного та ефективного лікування потерпілих виконавчою дирекцією Фонду та її робочими органами визначається Положенням про організацію лікування, медичної реабілітації та забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання лікарськими засобами та виробами медичного призначення, затвердженим постановою правління Фонду від 09.06.2010 р. №18 (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2010 р. за №489/17784 (далі — Положення №18).
Згідно з вимогами пункту 2 розділу I та пункту 3 розділу III Положення №18 лікування потерпілих здійснюється за прямими наслідками страхового випадку виконавчою дирекцією Фонду та її робочими органами.
Порядок забезпечення додатковим харчуванням потерпілих виконавчою дирекцією Фонду та її робочими органами визначається Положенням про забезпечення додатковим харчуванням потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою правління Фонду від 03.11.2011 р. №42, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12.01.2012 р. за №31/20344 (далі — Положення №42).
Відповідно до вимог пунктів 1.3 та 1.4 Положення №42 додаткове харчування призначається потерпілим за прямими наслідками ушкодження здоров'я в результаті нещасних випадків (травм) на виробництві або професійних захворювань з метою забезпечення підвищеної потреби організму потерпілого у харчових речовинах, попередження виникнення недостатності незамінних харчових речовин, використання лікувально-профілактичних властивостей окремих харчових продуктів, які попереджують прогресування деяких професійних захворювань та наслідків нещасних випадків на виробництві, на конкретно визначений строк за раціоном, який складає дієтолог чи лікуючий лікар та затверджує МСЕК.
Слід зазначити, що дієтичне харчування згідно із законодавством про охорону праці та додаткове харчування згідно із законодавством в сфері соціального страхування від нещасних випадків є абсолютно різними поняттями.
Наголошуємо, що Звіт про страхову діяльність Фонду містить дані щодо потерпілих на виробництві, які реалізували своє право на отримання необхідних додаткових видів допомоги, потребу в яких визначено МСЕК.
Член комісії з припинення, заступник директора П. СЛИВКІН
Лист ДФСУ від 21.09.2016 р. №20544/6/99-99-13-01-01-15
ЩОДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА НЕЗАПОВНЕННЯ У ФОРМІ №1ДФ ДАНИХ ПРО ВИПЛАТУ ПІДПРИЄМЦЮ (ВИТЯГ)
<...>
Пунктом 3.2 розділу III Порядку встановлено, що у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається (за звітний квартал) дохід, який нарахований фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до цього Порядку.
У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов'язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні.
Довідником ознак доходів встановлено, що дохід, нарахований (виплачений) самозайнятій особі, відображається в податковому розрахунку за формою №1ДФ з ознакою доходу «157».
Водночас, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (п. 50.1 ст. 50 ПКУ).
Відповідно до п. 119.2 ст. 119 ПКУ неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень.
Отже, неподання податковим агентом податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, зокрема фізичної особи — підприємця, є порушенням порядку подання інформації про фізичних осіб — платників податків, і до такого податкового агента застосовуються штрафні санкції, передбачені п. 119.2 ст. 119 ПКУ.
Голова Р. НАСІРОВ