• Посилання скопійовано

Щодо порядку заповнення листків непрацездатності та призначення допомоги за ними (витяг)

Лист Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 21.11.2016 р. №2.4-16-2028

Щодо порядку заповнення листків непрацездатності та призначення допомоги за ними (витяг)

Суттєво. Усі лікарняні, видані медзакладами на тимчасово неконтрольованих територіях після 01.12.2014 р., не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах за рахунок ФСС з ТВП.

! Роботодавцям

<...>

Згідно із законодавством (частина 1 статті 31 Закону України від 23.09.99 р. №1105 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон)) єдиною підставою для призначення і наступної виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності (далі — ЛН), здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Листом від 21.04.2015 р. №3.14-19/637-15/12618 Міністерство охорони здоров'я України повідомило Виконавчу дирекцію Фонду про те, що, як орган державної влади, не має можливості контролювати якість надання медичної допомоги, у тому числі порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, у медичних закладах, що залишилися на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Таким чином, усі ЛН, які були видані закладами охорони здоров'я на тимчасово неконтрольованих територіях після 01.12.2014 р., не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду.

Згідно з Iнструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 р. №532/274/136-ос/1406 (далі — Iнструкція №532), лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником із медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.

При виявленні недоліків при заповненні ЛН вони мають бути повернені в заклади охорони здоров'я за місцем їх видачі для оформлення належним чином.

Пунктом 3.3 Iнструкції №532 чітко визначений порядок заповнення графи «Причина непрацездатності:» — обов'язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи. Пункти 2, 4 виправленню не підлягають.

Це також передбачено пунктом 5.1.6 Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.04.2008 р. №189, — у разі звернення хворого з приводу нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві без направлення підприємства в медичній карті амбулаторного (стаціонарного) хворого лікуючий лікар зазначає дату та час звернення хворого; дату, час, місце та обставини травми; вид травми (виробнича чи побутова) зі слів хворого, які надалі не можуть виправлятись або змінюватись.

Після отримання ЛН, в якому зазначено «Причина непрацездатності: нещасний випадок на виробництві та його наслідки — 4», відповідно до вимог Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 р. №1232, на підприємстві створюється комісія для розслідування нещасного випадку. За результатами розслідування при визнанні нещасного випадку таким, що не пов'язаний із виробництвом, складається акт за формою Н-5.

Абзацом другим частини третьої статті 30 Закону №1105 визначено, що комісія із соціального страхування підприємства здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.

Таким чином, лише за наявності належним чином складеного акта за формою Н-5 і виданого у встановленому порядку листка непрацездатності комісія із соціального страхування підприємства може прийняти рішення про призначення матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Що стосується заповнення розділу «Призначена допомога» зворотного боку листка непрацездатності, то слід зазначити таке.

Так, розділ «Призначена допомога» зворотного боку листка непрацездатності заповнюється комісією із соціального страхування або уповноваженою особою, на яку покладено призначення допомоги. Справді, Iнструкцією №532 не визначено порядок здійснення записів у розділі «Призначена допомога» зворотного боку листка непрацездатності, про що було наголошено у листі Міністерства соціальної політики України від 12.03.2015 р. №170/18/99-15. Одночасно Мінсоцполітики зазначає, що при заповненні листка непрацездатності у розділі «Призначена допомога» зворотного боку листка непрацездатності необхідно зазначити відсоток середньої заробітної плати, який компенсується у вигляді матеріального забезпечення, визначений відповідно до страхового стажу застрахованої особи (на підставі статті 24 Закону №1105), а також відповідну кількість робочих (календарних) днів тимчасової непрацездатності.

Заступник директора Т. НАГОРНА

До змісту номеру