ФОП на 3-й групі ЄП має намір узяти на роботу інваліда III групи на півставки. Яким чином організувати його графік роботи?
Порушень трудового законодавства щодо визначення графіка роботи при прийнятті працівника на 0,5 ставки не буде, якщо робочий час не перевищуватиме 0,5 встановленої законом максимальної тривалості робочого часу (тобто 0,5 від 40 годин на тиждень, що дорівнює 20 годинам на тиждень). Законодавство не обмежує сторони трудового договору у визначенні графіка роботи, з яким працівник має бути ознайомлений до початку роботи під підпис (це випливає з положень ст. 29 КЗпП). Достатнім є зазначення режиму роботи в наказі про призначення на роботу (та, в разі потреби, в письмовому трудовому договорі).
Щодо конкретного розроблення графіка роботи, то якщо працівник мусить працювати щодня, то це може бути, наприклад, 4 години на день при 5-денній роботі, 3 год. 20 хв. на день при 6-денній тижневій роботі або робота лише у визначені дні тижня (наприклад, понеділок, середа по 8 годин, п'ятниця 4 години). У разі якщо робоча зміна працівника триває 11,5 години, то можливим є графік «день через два» (один день працівник працює 11,5 години, потім два дні відпочиває). Можливі й інші варіанти.
При розробленні графіка змінності (змінній роботі) слід виходити з того, що працівник, який працює позмінно, крім міжзмінного відпочинку, має також і вихідні дні. При цьому якщо працівник працюватиме позмінно (а охоронці саме так і працюють, як правило), то виконання норми тривалості робочого часу (20 годин на тиждень) для нього відбувається особливим шляхом. Облік відпрацьованих працівником годин відбуватиметься підсумовано, а тому при розробленні графіка його роботи слід користуватися Методичними рекомендаціями, затвердженими наказом Мінпраці від 19.04.2006 р. №138.
Так, при підсумованому обліку робочого часу графіки роботи (змінності) розробляються таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормальної кількості робочих годин, передбаченої ст. 50 та 51 КЗпП. Але слід врахувати такі нюанси:
— тривалість роботи протягом дня за підсумованим обліком робочого часу може бути встановлено до 12 годин робочого часу на зміну;
— щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена графіком, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді. Обліковим періодом при підсумованому обліку робочого часу, як правило, є місяць. В окремих випадках застосовуються інші облікові періоди — декада (10 календарних днів місяця), квартал, півріччя, рік тощо.
Тобто якщо працівник працюватиме позмінно, йому можна встановити тривалість зміни понад 4 години на добу. Але за загальним підсумком за встановлений підприємством обліковий період (місяць, квартал, півріччя, рік) кількість відпрацьованих працівником годин не повинна перевищувати вищезазначений норматив 20 годин з розрахунку на тиждень.
При розробленні такого графіка, як зазначено вище, не слід забувати і про періоди відпочинку працівника. Адже тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою від подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи перерву на обід) (частина перша ст. 59 КЗпП), тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не меншою, ніж сорок дві години (ст. 70 КЗпП). А призначення працівника на роботу протягом двох змін поспіль забороняється (частина друга ст. 59 КЗпП).
Олексій КРАВЧУК, д. ю. н., доцент, аудитор