Електронне повідомлення Національного банку України від 15.09.2014 р. №29-213/51623
Роз'яснення щодо зарахування на рахунки резидентів в уповноважених банках коштів у гривнях від продажу товарів за договорами з контрагентами з Автономної Республіки Крим та м. Севастополя
Суттєво. Уповноважений банк має право зарахувати на рахунок резидента-отримувача кошти в гривнях, що надійшли через коррахунки іноземних банків у гривнях, відкриті в уповноважених банках, на підставі договорів із контрагентами з АРК.
! Банкам, СГ, що мають контрагентів в АРК
Національний банк України у зв'язку з численними запитами уповноважених банків щодо можливості зарахування на користь резидента коштів у гривнях, що перераховані його контрагентом з Автономної Республіки Крим та м. Севастополя (далі — АР Крим) для завершення розрахунків за продукцію, роботи, послуги на підставі відповідних договорів через кореспондентські рахунки іноземних банків у гривнях, відкриті в уповноважених банках, повідомляє.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» дія Конституції та законів України поширюється на тимчасово окуповану територію АР Крим.
Статтею 99 Конституції України визначено, що грошовою одиницею України є гривня. Згідно зі статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» (далі — Декрет) валюта України є єдиним законним засобом платежу на території України, який приймається без обмежень для оплати будь-яких вимог та зобов'язань, якщо інше не передбачено цим Декретом або іншими актами валютного законодавства.
Валютне законодавство України не визначає особливостей проведення резидентами розрахунків за продукцію, роботи, послуги на підставі договорів із контрагентами з АР Крим.
З урахуванням статті 7 Декрету законодавство України дозволяє використовувати гривню за розрахунками резидентів за продукцію, роботи, послуги за договорами з резидентами та нерезидентами.
Відповідно до пункту 4.4 розділу 4 Положення про відкриття та функціонування в уповноважених банках України рахунків банків-кореспондентів в іноземній валюті та в гривнях1 режим кореспондентського рахунка банку-нерезидента в гривнях дозволяє здійснення операцій у гривнях, зокрема, «в інших випадках, передбачених законодавством України».
Керуючись вищезазначеним, а також враховуючи припинення діяльності українських банківських установ та їх відокремлених підрозділів на території АР Крим2, з метою забезпечення в умовах тимчасової окупації території АР Крим отримання резидентами належних їм коштів за продукцію, роботи, послуги за договорами з контрагентами з АР Крим уповноважений банк має право зарахувати на рахунок резидента-отримувача кошти в гривнях, що надійшли через кореспондентські рахунки іноземних банків (крім банків, що розташовані та/або здійснюють свою діяльність на території АР Крим) у гривнях, відкриті в уповноважених банках, за продукцію, роботи, послуги на підставі відповідних договорів із контрагентами з АР Крим. Уповноважений банк зобов'язаний перевіряти правомірність надходження коштів у гривнях на користь резидента від контрагента з АР Крим на підставі відповідного договору аналогічно до порядку, встановленого пунктом 4.2 та розділом 7 Положення про відкриття та функціонування в уповноважених банках України рахунків банків-кореспондентів в іноземній валюті та в гривнях3.
1 Затверджене постановою Правління Національного банку України від 26.03.98 р. №118.
2 Згідно з постановою Правління Національного банку України від 06.05.2014 р. №260 «Про відкликання та анулювання банківських ліцензій та генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій окремих банків і закриття банками відокремлених підрозділів, що розташовані на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя».
3 Затверджене постановою Правління Національного банку України від 26.03.98 р. №118.
Перший заступник голови Національного банку України О. ПИСАРУК