Повернення помилково перерахованих коштів — це не дохід платника єдиного податку
Наше підприємство — платник єдиного податку сплатило рахунок постачальника за товари, але при цьому була допущена помилка в банківських реквізитах постачальника. Відповідно платіж не надійшов на поточний рахунок постачальника, а був повернений банком на рахунок підприємства. Чи буде ця сума доходом підприємства-«єдинника»?
Поняття доходу резидента України з джерелом його походження з України визначено в пп. 14.1.54 ПКУ. Це будь-який дохід, у тому числі дохід від будь-яких видів діяльності такого резидента на території України. Як бачимо, ключове поняття «дохід» тут не визначене, тому звернімося до п. 5 П(С)БО 151, згідно з яким дохід визнається у разі збільшення активів або зменшення зобов'язань, якщо при цьому відбувається збільшення власного капіталу.
1 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затверджене наказом Мінфіну від 29.11.99 р. №290.
У цьому випадку банк списав з рахунка підприємства кошти на оплату рахунка постачальника, що було відображено в бухгалтерському обліку платника ЄП проведенням Д-т 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» К-т 311 «Поточні рахунки в національній валюті».
У той момент, коли банк зробив повернення помилково списаних коштів, підприємству треба буде відобразити це сторнувальним проведенням Д-т 311 К-т 631. Підставою для такого проведення буде банківська виписка, в якій відображено надходження коштів на рахунок. Бухгалтерську довідку складати не треба, оскільки є первинний документ — виписка.
Очевидно, що при цьому не відбувається збільшення власного капіталу. Активи у вигляді коштів на рахунку збільшилися (гроші повернулися на рахунок), але при цьому анулюється і заборгованість постачальника, яка спочатку була відображена у момент списання грошей з рахунка. Тому таке надходження коштів, як повернення помилкового платежу, не може вважатися доходом платника єдиного податку.
Як додатковий аргумент можна використовувати норму пп. 5 п. 292.11 ПКУ, згідно з якою до доходу не включаються кошти, повернені постачальникові згідно з листом-заявою про повернення грошей. Оскільки в цьому випадку помилки припустилося саме підприємство, йому слід написати такого листа своєму обслуговуючому банку на підтвердження того, що ці кошти — не дохід, а повернення помилково перерахованих коштів.
Крім того, призначення платежу в банківській виписці при поверненні коштів міститиме приблизно такий текст: «Повернення коштів у зв'язку з неправильно зазначеними реквізитами, платіжне доручення №… від …, п. 2.32 інструкції НБУ від 21.01.2004 г. №221». Це формулювання також буде доказом того, що таке надходження коштів не є доходом платника ЄП.
1 Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою НБУ від 21.01.2004 р. №22.
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»