• Посилання скопійовано

Що нового

Що нового

Продаж валюти за паспортами закріплено на постійній основі

! Усім

Нацбанк затвердив нову редакцію Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України.

Зокрема, передбачено, що пункт обміну валюти має право розпочинати роботу після реєстрації РРО в територіальному органі Міндоходів та повідомлення територіального управління Нацбанку.

Повідомлення надсилається до Нацбанку за місцем розташування пункту обміну валюти за 15 днів до початку здійснення валютно-обмінних операцій.

Крім того, банкам, фінустановам дозволяється здійснювати операції з продажу готівкової інвалюти одній фізособі-резиденту в один робочий день у сумі, що не перевищує в еквіваленті 15000 грн.

Банк, фінансова установа мають право здійснювати операції з продажу фізособам-резидентам готівкової інвалюти за готівкові гривні за умови пред'явлення документа, що посвідчує особу та її резидентність, із зазначенням у квитанціях прізвища, імені, по батькові особи, яка здійснює валютно-обмінну операцію.

Працівник банку, фінустанови копіює сторінки відповідного документа, на підставі якого з'ясовано інформацію про клієнта, який здійснив валютно-обмінну операцію, та забезпечує їх зберігання в документах дня. Зазначені копії сторінок документа засвідчуються відбитком штампа каси банку, фінустанови.

Операції з купівлі у фізособи-резидента готівкової інвалюти за готівкові гривні на суму, яка менша в еквіваленті за 150000 грн, здійснюються без пред'явлення документа. Як і раніше, курс купівлі та продажу іноземних валют за гривні встановлюється головою правління банку до початку робочого дня згідно з наказом та залишається незмінним протягом операційного дня. Також діє заборона на встановлення обмеження щодо номіналу, ознак зношеності та року емісії платіжних банкнот.

Постанова Національного банку України від 30.04.2014 р. №249


Мінфін розглянув окремі положення бюджетного законодавства

! Бюджетним установам

Мінфін зазначив, що Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів передбачено умови, за яких платіжні доручення не приймаються до виконання органами Казначейства, та порядок їх повернення. При цьому за наявності простроченої кредиторської заборгованості із зарплати, стипендій, а також за спожиті комунальні послуги та енергоносії розпорядники бюджетних коштів не беруть бюджетні зобов'язання та не здійснюють платежі за іншими заходами, пов'язаними з функціонуванням бюджетних установ, до погашення такої заборгованості.

Водночас погашення кредиторської заборгованості за капітальними видатками розпорядників та одержувачів бюджетних коштів доручено здійснювати виключно після підтвердження обсягів такої заборгованості органами Держфінінспекції.

За порушення бюджетного законодавства в частині необґрунтованої відмови в реєстрації або несвоєчасної реєстрації бюджетних зобов'язань та безпідставної відмови у проведенні платежу до органів Казначейства можуть застосовуватися заходи впливу. Так, до керівників органів Казначейства у разі вчинення ними порушення бюджетного законодавства та невиконання вимог щодо казначейського обслуговування державного і місцевих бюджетів, установлених ПКУ, передбачено персональну відповідальність.

Лист Мінфіну від 23.04.2014 р. №31-05/60-10-10/9401


Встановлено середню вартість санаторно-курортної путівки

! Роботодавцям

Мінсоцполітики встановило середню вартість санаторно-курортної путівки для виплати грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування в межах обсягу бюджетних коштів, виділених відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік». Вартість установлено у сумі 360 гривень.

Наказ Мінсоцполітики від 08.04.2014 р. №203
набирає чинності з дня опублікування та застосовується з 01.01.2014 р.
(станом на 13.05.2014 р. не опублікований)


Готівкові кошти бюджетних установ: облік

! Бюджетним установам

Держказначейство України повідомило, що згідно з Інструкцією з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ готівка, одержана установами, повинна витрачатися суворо за цільовим призначенням відповідно до кошторисів бюджетних установ.

При казначейському обслуговуванні кошторисів уся виручка, що надходить готівкою до каси установи, повинна бути зарахована на рахунки, відкриті установі в органах Державного казначейства.

Використання виручки, що надходить готівкою без попереднього зарахування її на рахунки, забороняється.

Установа може мати в своїй касі готівку в межах установлених лімітів.

Власні надходження розпорядників бюджетних коштів зараховуються на відповідні рахунки, відкриті в органах Казначейства.

На спеціальні реєстраційні рахунки розпорядників бюджетних коштів, відкриті в органах Казначейства, зараховуються власні надходження з рахунків, призначених для зарахування до спеціального фонду державного бюджету власних надходжень бюджетних установ, а також кошти, які відносяться на відновлення касових видатків.

Суми коштів власних надходжень, що надходять готівкою до кас бюджетних установ, зараховуються на рахунки, призначені для зарахування до спеціального фонду державного бюджету власних надходжень бюджетних установ. Кошти, сплачені до кас на відновлення касових видатків, зараховуються на спеціальні реєстраційні рахунки.

Лист Держказначейства України від 21.03.2014 р. №17-08/276-6564


Працівник з дитиною до 6 років зараховується у квоту з працевлаштування

! Роботодавцям

Мінсоцполітики зазначило, що один з батьків або особа, яка їх замінює і має на утриманні дітей віком до 6 років, віднесені до категорії громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Підприємствам із кількістю штатних працівників понад 20 осіб встановлюється квота в розмірі 5% середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік.

Розрахунок квоти здійснюється роботодавцями відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 16.05.2013 р. №271. Згідно з цим Порядком один із батьків або особа, яка їх замінює і має на утриманні одну дитину або кількох дітей віком до 6 років, зараховується для виконання квоти роботодавцем за одним із батьків або особою, яка їх замінює.

Лист Мінсоцполітики України від 26.03.2014 р. №135/021/106-14


Порядок зміни процентної ставки має бути зазначено в кредитному договорі

! Банкам

Національний банк повідомляє: якщо банк отримав від позичальника кошти в інвалюті на погашення заборгованості за кредитом, майнові права за яким надані Нацбанку в забезпечення, банк перераховує Нацбанку кошти в сумі, визначеній Положенням про надання НБУ кредитів банкам України для збереження їх ліквідності, за офіційним курсом гривні до інвалюти на дату здійснення перерахування.

Крім того, Нацбанк нагадав, що процентна ставка за кредитом для збереження ліквідності банку встановлюється на рівні потрійної облікової ставки НБУ. У зв'язку з цим її розмір підлягає зміні у разі зміни розміру облікової ставки НБУ.

Порядок зміни процентної ставки має бути зазначено в кредитному договорі.

Лист Національного банку України від 04.04.2014 р. №40-111/14552


Українські банки в Криму закриваються

! Банкам, що розташовані в Криму

Нацбанк прийняв постанову про відкликання та анулювання банківських ліцензій та генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій окремих банків і закриття банками відокремлених підрозділів, що розташовані на території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя.

Так, постановою забороняється:

1) банкам, які уклали агентські договори з юридичними особами (комерційними агентами), надавати фінансові послуги своїм клієнтам на території АРК і м. Севастополя;

2) банкам України встановлювати кореспондентські відносини з банками України та/або іноземними банками, іншими кредитними або фінансовими установами, що розташовані та/або здійснюють свою діяльність на території АРК і м. Севастополя.

Банки України зобов'язані припинити кореспондентські відносини з банками України та/або іноземними банками, іншими кредитними або фінансовими установами, що розташовані та/або здійснюють свою діяльність на території АРК і м. Севастополя.

Банки після закриття кореспондентських рахунків в іноземній валюті та банківських металах повинні повернути територіальним управлінням Нацбанку оригінали виданих їм реєстраційних номерів;

3) банкам України відкривати відокремлені підрозділи на території АРК і м. Севастополя.

Постанова Національного банку України від 06.05.2014 р. №260 чинна з 06.05.2014 р.


Виправити помилку в декларації про валютні цінності неможливо

! СПД

Міндоходів нагадало, що валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню.

Форму декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і перебувають за її межами, затверджено наказом Мінфіну від 25.12.95 р. №207.

Декларування валютних цінностей, доходів та майна здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності за наведеною формою в регіональних відділеннях НБУ та в ДПІ за місцезнаходженням суб'єктів підприємницької діяльності.

При цьому податківці наголошують, що Наказом №207 не передбачено механізму подання суб'єктами підприємницької діяльності уточнюючої декларації про валютні цінності. У разі якщо резидент самостійно виявив помилку в уже поданій декларації, має місце порушення порядку декларування валютних цінностей, що тягне за собою накладення на резидента штрафних санкцій у розмірі 20 н. м. д. г.

Лист Міндоходів України від 27.09.2013 р. №12104/6/99-99-17-03-03-15


Нацбанк роз'яснив питання щодо погашення споживчого кредиту в інвалюті

! Банкам

Нацбанк надав роз'яснення щодо застосування норм законодавства при використанні коштів в іноземній валюті, що розміщені на вкладному (депозитному) рахунку фізособи для погашення заборгованості за споживчим кредитом в іноземній валюті, отриманим цією особою від уповноваженого банку.

Так, зазначено, що порядок використання коштів за вкладними (депозитними) рахунками в іноземній валюті фізосіб встановлений Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах.

У разі потреби виконання фізособою зобов'язань за кредитним договором в іноземній валюті, укладеним з уповноваженим банком, банк має право за дорученням клієнта перерахувати кошти з поточного рахунка в іноземній валюті цієї особи для погашення заборгованості за таким кредитом (у т. ч. проценти, комісійні, неустойку відповідно до законодавства України).

Лист Національного банку України від 06.05.2014 р. №29-209/21365


Міндоходів розглянуло окремі питання застосування спецрежиму ПДВ

! Сільгосппідприємствам — платникам ПДВ

Міндоходів нагадало, що застосовувати спеціальний режим оподаткування може сільськогосподарське підприємство, яке отримало Свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ та основною діяльністю якого є постачання сільськогосподарських товарів груп 1 — 24 та товарів товарних позицій 4101, 4102, 4103, 4301 УКТЗЕД чи сільськогосподарських послуг, вироблених на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах. При цьому питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг повинна становити не менш як 75% вартості всіх товарів/послуг, поставлених таким платником протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування, включаються до податкової декларації з позначкою «0121»/«0122»/«0123».

Наявність чи відсутність у платника місць зберігання власно вирощеної сільськогосподарської продукції не впливає на право застосування ним спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Лист Міндоходів України від 05.11.2013 р. №14675/6/99-99-19-04-02-15

Новини підготувала Світлана ЦАРУК, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру