• Посилання скопійовано

Оподаткування ПДФО суми компенсації вартості комунальних послуг

Оподаткування ПДФО суми компенсації вартості комунальних послуг

ФОП на загальній системі оподаткування орендує приміщення для ведення підприємницької діяльності у фізособи. За договором оренди ФОП виплачує фізособі вартість оренди з утриманням ПДФО. Крім того, ФОП окремою виплатою відшкодовує фізособі вартість сплачених комунальних платежів, платежів за телефонний зв'язок, Інтернет, а також за інші послуги, пов'язані з функціонуванням приміщення, на підставі копій чеків та квитанцій, за якими ця фізособа оплачувала відповідні послуги. Чи утримується з таких сум ПДФО?

Згідно з нормами глави 58 ЦКУ1, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Відповідно до ст. 762 глави 58 ЦКУ, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно з пп. 170.1.1 та пп. 170.1.2 ПКУ податковим агентом платника податку — орендодавця щодо доходу, отриманого від надання в оренду нерухомого майна, є орендар, якщо такий орендар є юридичною особою або приватним підприємцем.

У пп. 170.1.2 ПКУ також визначено, що об'єктом оподаткування ПДФО є орендна плата в розмірі, визначеному в договорі оренди. При цьому об'єкт оподаткування у вигляді орендної плати не може бути меншим за мінімальну суму орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальна сума орендного платежу визначається за методикою, що затверджується КМУ2, виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості.

1 Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. №435-IV.

2 Методика визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб, затверджена постановою КМУ від 29.12.2010 р. №1253.

Сума витрат на оплату комунальних та інших послуг може включатися до орендної плати за користування приміщенням, а може компенсуватися окремо, як у запитанні. Але незалежно від цього оподаткування ПДФО здійснюється за одним і тим самим правилом: загальна місячна сума орендної плати та компенсації витрат на оплату комунальних послуг оподатковується ПДФО за ставкою 15%, або 17%, якщо вона більша ніж 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на 1 січня звітного податкового року (п. 167.1 ПКУ). У 2014 році така межа — 12180 грн.

Відповідно до пп. «а» п. 176.2 ПКУ особи, які згідно з ПКУ мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку й оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Тож податковий агент при виплаті доходу фізособі-орендодавцю у вигляді сум комунальних платежів зобов'язаний нарахувати, утримати та сплатити (перерахувати) ПДФО за ставками, визначеними п. 167.1 ПКУ (15%, та в разі якщо загальна сума доходу у звітному податковому місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становить 17 відсотків суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за ставкою 15 відсотків).

У звіті за формою №1ДФ суму орендної плати (і компенсації комунальних послуг, послуг зв'язку тощо, якщо вони за договором є складовими орендної плати) відображають з ознакою 106. Якщо ж сума компенсацій виплачується окремо і не є складовою орендної плати, її показують у формі №1ДФ з ознакою доходу 126, адже суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з р. IV ПКУ, визнаються за пп. «г» пп. 164.2.17 ПКУ додатковим благом фізособи.

Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру