Зміна класу професійного ризику в середині року
У квітні 2014 р. підприємство пройшло планову перевірку ФСС НВВ. Виявилося, що у січні — березні 2014 року воно сплачувало ЄСВ за ставкою, що не відповідає його класу професійного ризику. Підприємство помилилося з визначенням виду основної діяльності під час подання річного звіту за 2013 р., на підставі якого було помилково визначено клас професійного ризику та застосовувалася відповідна ставка ЄСВ. Які будуть наслідки такого порушення?
Як сказано у ст. 47 Закону №11051, зміну класу професійного ризику здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві (далі — ФСС НВВ) у порядку, встановленому КМУ. Таким порядком є Порядок №2372. А в додатку до нього наведено розподіл видів економічної діяльності за класами професійного ризику виробництва (він стане у пригоді СГД і для того, щоб перевірити встановлений йому ФСС НВВ клас професійного ризику, і для того, щоб спрогнозувати, чи відбудеться зміна такого класу в разі зміни виду економічної діяльності).
Згідно з п. 3 Порядку №237, види економічної діяльності визначають згідно з Національним класифікатором України «Класифікація видів економічної діяльності». На сьогодні чинним є ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» (наказ Держспоживстандарту України від 11.10.2010 р. №457). Згідно з п. 4 Порядку №237, страхувальника відносять до класу професійного ризику виробництва за основним видом економічної діяльності, що визначається за найбільшою питомою вагою обсягу реалізованої продукції страхувальника та/або чисельністю зайнятих осіб за минулий календарний рік. Порядок такого віднесення встановлено Порядком №303.
1 Закон України від 23.09.99 р. 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
2 Порядок визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності, затверджений постановою КМУ від 08.02.2014 р. №237.
3 Порядок віднесення страхувальників до класу професійного ризику виробництва з урахуванням виду їх економічної діяльності та проведення перевірок достовірності поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності (у тому числі основний), затверджений постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30.11.2010 р. №30.
Згідно з п. 3.7 Порядку №30, зміну класу професійного ризику виробництва здійснює робочий орган виконавчої дирекції ФСС НВВ один раз на рік за результатами роботи страхувальника за минулий календарний рік. Новий клас професійного ризику виробництва встановлюється з початку поточного року. Тож коли страхувальники, згідно з п. 3.10 Порядку №30, один раз на рік до 25 січня року, наступного за звітним, подають до робочих органів виконавчої дирекції ФСС НВВ за своїм місцезнаходженням або місцем проживання (для страхувальників — ФОП та самозайнятих осіб) відомість розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності (далі — річний звіт) за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку, і відбувається зміна класу професійного ризику. Наголосимо, що відбувається вона не тоді, коли змінюється основний вид економічної діяльності порівняно з минулим звітним роком, а лише за умови, що такий новий вид основної діяльності належить до іншого класу професійного ризику згідно з додатком до Порядку №237.
Якщо страхувальник не згоден з установленим йому класом професійного ризику, він може звернутися до робочого органу виконавчої дирекції ФСС НВВ із проханням про перегляд установленого класу професійного ризику виробництва. Для цього страхувальник подає робочому органу виконавчої дирекції ФСС НВВ заяву про зміну класу професійного ризику виробництва та розміру єдиного внеску за формою згідно з додатком 2 до Порядку №30, у якій зазначає свій основний вид економічної діяльності.
Також можливою є ситуація, коли сам ФСС НВВ виявить недостовірність даних, зазначених страхувальником у річному звіті. Тоді теж можлива зміна професійного класу ризику (зокрема, згідно з п. 3.6 або п. 4.15 Порядку №30).
Згідно з п. 4.8 розділу IV Інструкції №4551, у разі зміни класу професійного ризику виробництва страхувальник за період з дати встановлення нового класу професійного ризику та розміру ЄСВ самостійно здійснює перерахунок єдиного внеску. Як уже було наголошено вище, клас професійного ризику змінюється з початку поточного року, тож у разі зміни класу професійного ризику доведеться або донарахувати, або сторнувати відповідну суму ЄСВ, що її роботодавець нараховує на фонд оплати праці. Самостійно обчислену суму внаслідок перерахунку (різниця між нарахованою сумою ЄСВ за розміром, установленим раніше, та нарахованою сумою ЄСВ за новим розміром) страхувальник відображає у звіті про нараховані суми єдиного внеску, який подається ним за звітний період. Тобто у разі зміни класу професійного ризику виробництва в середині року платник здійснює перерахунок ЄСВ за період з 1 січня поточного року до дати встановлення нового класу професійного ризику.
Відповідний перерахунок відображають у таблиці 1 Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (звіт за формою №Д4)2 за той місяць, в якому страхувальник отримав повідомлення про зміну класу професійного ризику (і ставки ЄСВ). У ситуації, наведеній у запитанні, таке повідомлення надається фахівцями ФСС НВВ згідно з п. 4.15 Порядку №30 за результатами перевірки, та на його підставі слід буде зробити перерахунок ЄСВ за період з початку року, наступного за роком, за підсумками якого було змінено клас професійного ризику. Отже, якщо повідомлення отримано в квітні 2014 р., перерахунок ЄСВ треба зробити у звіті за формою №Д4 за квітень 2014 р. І оскільки ставка ЄСВ за наслідками перевірки змінилася з 01.01.2014 р., то підприємство має донарахувати ЄСВ за період з 01.01.2014 р. до 31.03.2014 р. (відображений у раніше поданих звітах з ЄСВ за формою №Д4).
При цьому заповнюють рядок 6.2 «Донараховано єдиний внесок за попередні звітні періоди внаслідок збільшення класу професійного ризику виробництва» або рядок 7.2 «Зменшено суму єдиного внеску за попередні звітні періоди внаслідок зменшення класу професійного ризику виробництва» залежно від того, в який бік змінився клас професійного ризику. Далі значення рядка 6.2 або рядка 7.2 включають до розрахунку загальної суми ЄСВ до рядка 8 з деталізацією у рядку 8.14, в якому наводять різницю між показниками рядка 6.2 та рядка 7.2. У рядку 6.4 або у рядку 7.4 зазначають суму, на яку донараховано або зменшено зайво нараховану суму ЄСВ, а також наводять зміст помилки, наприклад «Донарахування суми ЄСВ в результаті зміни класу професійного ризику».
При цьому, якщо ставка ЄСВ збільшується і страхувальник самостійно донараховує ЄСВ за попередні звітні періоди, до нього застосовується штраф згідно з п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ3. А саме у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожен повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш ніж 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
1 Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. №455.
2 Додаток 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. №454.
3 Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»