• Посилання скопійовано

У разі виправлення помилки через УР окремий «уточнюючий» реєстр виданих та отриманих податкових накладних не подається

Як вчинити, якщо податкову накладну потрібно було виписати у вересні, але ми цього не зробили? Чи можна її виписати та включити до реєстру виданих та отриманих податкових накладних у жовтні, за фактом виявлення порушення?

Податкова накладна (далі — ПН) складається у день виникнення податкових зобов'язань платника ПДВ (п. 201.4 ПКУ та п. 3 Порядку №13791). Такий документ є податковим документом, відображається у реєстрі виданих податкових накладних продавця та у податкових зобов'язаннях (далі — ПЗ) декларації з ПДВ платника податку. Дата виникнення ПЗ платника ПДВ визнається за нормами ст. 187 ПКУ. У загальних випадках це правило першої події (п. 187.1 ПКУ).

Як діяти платнику ПДВ у разі несвоєчасного (у день виникнення ПЗ з ПДВ) складання ПН? За умовами запитання зрозуміло, що платник податку занизив ПЗ відповідного податкового періоду — вересня. Скласти ПН у жовтні за операцією, проведеною у вересні, не можна. Адже податкова накладна складається на дату виникнення ПЗ. Тому єдиний вихід для платника ПДВ — виправити помилку через уточнюючий розрахунок.

Внесення змін до податкової звітності за результатами самостійного виявлення помилок здійснюється у порядку, визначеному ст. 50 ПКУ. Одним із варіантів є подання самостійного уточнюючого розрахунку (далі — УР), внаслідок чого сплачуються сума недоплати ПЗ (якщо за результатом звітного періоду вересня з урахуванням виправлення виявиться сума недоплати податку до бюджету) та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання самого УР. Сума нарахованого штрафу відображається у графі 6 рядка 26 УР. Також не слід забувати про вимогу самостійного нарахування та сплати пені відповідно до пп. 129.1.2 ПКУ.

Згідно з вимогою п. 3 р. IV Порядку №14922, у разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації з ПДВ (у цьому випадку виправляється рядок 1 декларації з ПДВ), до яких повинні подаватися додатки, до УР, до якого включено уточнені показники, слід подати відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників. Відповідно разом з уточнюючим розрахунком буде подано «уточнюючий» додаток 5, де слід зазначити лише вартісні показники, які відображаються на суму уточнення. Це показник рядка 1 графи 6 УР — сума неврахованих ПЗ (докладніше про оформлення шапки УР, додатків та розрахунку пені див. у «ДК» №28/2013 та «ДК» №31/2013).

1 Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 01.11.2011 р. №1379.

2 Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 25.11.2011 р. №1492.

У разі виправлення помилки через УР окремий «уточнюючий» реєстр виданих та отриманих податкових накладних не подається. Адже всі виправлення, які здійснюються через УР, зазначаються у реєстрі поточного періоду, в якому подається уточнюючий розрахунок. Якщо УР буде подано у жовтні, виправлену суму заниження ПЗ буде відображено у реєстрі жовтня.

Що ж до відображення такої ситуації у реєстрі виданих податкових накладних продавця, то потрібно звернути увагу на такі моменти. Виходячи з умов запитання, на дату виникнення ПЗ податкову накладну не було виписано. Тому скласти ПН та видати її покупцю на дату виявлення такої ситуації не вдасться. На жаль, покупець втратив свій податковий кредит (можливість подати заяву зі скаргою тут не розглядаємо). Але виходячи з умов п. 2 р. V Порядку №13401: «Якщо виправлення помилки потребує подання платником податку уточнюючого розрахунку, то до виду документа додається літера «У» (наприклад: ПНПУ). Крім того, запис щодо включення показників такого документа до уточнюючого розрахунку зазначається окремим рядком у рядку «З них включено до уточнюючих розрахунків за звітний період» Реєстру». Оскільки платник ПДВ не має права скласти ПН (адже вона складається у день виникнення ПЗ продавця), йому доведеться відобразити враховані суми ПЗ у реєстрі на підставі документа бухобліку — складеної ним бухгалтерської довідки. У графі 4 розділу I реєстру зазначається вид документа «БОУ» — уточнюючий документ бухгалтерського обліку.

1 Порядок ведення Реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затверджений наказом Мінфіну від 17.12.2012 р. №1340.

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру