Платник ПДВ помилково подав разом з декларацією та всіма додатками 19-го числа реєстр ПН з нульовими показниками. Але на підтвердження подання звітності отримав дві квитанції. Під час перевірки податківці виявили цю помилку і порадили здати знову заповнений реєстр та написати листа, щоб порожній реєстр вивели «до відома». У податковій сказали, що жодних штрафів за це не буде. Чи справді це може минути безкарно?
За нормою п. 201.15 ПКУ, платники ПДВ щомісяця протягом 20-ти календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного податкового місяця, подають до регіонального органу Міндоходів копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за такий період в електронному вигляді1. Отже, зведені щомісячні результати обліку з постачання та придбання товарів (робіт/послуг), які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування, відображаються в реєстрах виданих та отриманих податкових накладних2 сторін. Як наслідок, на підставі даних реєстру, який є основою для заповнення декларації з ПДВ, зведені результати відображаються у звітності.
До податкової звітності з ПДВ належать копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді (п. 10 р. I Порядку №14923). Яка суть подання платником податку разом із декларацією копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних? Контролюючі органи за даними реєстрів перевіряють податкові зобов'язання та податковий кредит продавця і покупця, які відображаються на підставі ПН. I якщо орган Міндоходів виявить розбіжності з даними контрагентів, про такий факт повідомляють платника податку. За нормою пп. 78.1.1 ПКУ, повідомлення від контролюючого органу про можливі порушення податкового законодавства платником повинні надходити у письмовій формі. На отриманий запит платник податків надає пояснення та їх документальні підтвердження протягом 10-ти робочих днів з дня отримання запиту. З іншого боку, якщо платник не надасть жодних пояснень, це може бути підставою для документальної позапланової перевірки. Вважаємо, саме на підставі цієї норми контролюючий орган запропонував платнику ПДВ подати в довільній формі заяву з поясненнями та коректну копію записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних.
1 Аналогічну вимогу щодо щомісячного подання копій реєстру визначено для платників ПДВ, яким встановлено звітний податковий період — квартал (п. 201.15 ПКУ).
2 Форму реєстру затверджено наказом Мінфіну від 17.12.2012 р. №1340.
3 Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 25.11.2011 р. №1492.
За умовами запитання платник податку разом із декларацією з ПДВ вчасно подав копію записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних, що підтверджують отримані квитанції. Відповідно податкову звітність з ПДВ було подано у повному обсязі, підстав для застосування штрафних санкцій немає.
Зазначимо, що лише невиконання вимог щодо ведення реєстру призведе до застосування адміністративного штрафу до посадових осіб підприємств згідно зі ст. 163-1 КпАП (від 5 до 10 н. м. д. г., тобто від 85,00 до 170,00 грн). Тому під час виявлення такого помилкового подання реєстру, справді, штрафів не передбачено, за умови уточнення (повторного подання) реєстру.
Отже, якщо всі ПЗ з ПДВ було включено до декларації з ПДВ, то факту заниження податкових зобов'язань немає, а помилка полягає лише у поданні порожньої копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних, і підстав для застосування штрафних санкцій немає. Порушень за статтями 1201 та 123 ПКУ немає. Якби платник не відобразив податкові накладні одночасно і в реєстрі, і в декларації з ПДВ, а податківці зіставили реєстр платника ПДВ з реєстром покупців і виявили, що особа не відобразила ПЗ, — тоді розвиток ситуації був би інший з відповідними наслідками.
1 Оскільки копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних було подано вчасно, хоча й з некоректними даними.
Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»