Тепер оскарження рішень податкових органів коштуватиме майже 5000 грн!
! СГД
Президент підписав Закон, яким запроваджується судовий збір у справах про адміністративні правопорушення.
Так, при оскарженні постанов про адмінправопорушення слід сплатити судовий збір за ставкою 34,41 грн у разі ухвалення судом постанови про накладання адмінстягнення. Ці нововведення починають діяти для позовів, що подаються після 23.10.2013 р.
Значно зросли ставки судового збору за подання до суду деяких позовних заяв. Наприклад, удвічі збільшено ставки за подання позовних заяв на розірвання шлюбу та позовних заяв немайнового характеру при зверненні до місцевого суду.
У спорах з податковими органами ставки зросли більш відчутно: при оскарженні податкових повідомлень-рішень до кінця 2013 року тепер доведеться сплатити 2% від оскаржуваної суми, але не менше 1720,50 грн та не більше 4588 грн (раніше ставка становила 1% від оскаржуваної суми та не менше 114,70 грн і не більше 2294 грн). При оскарженні дій посадових осіб суб'єктів владних повноважень розмір судового збору становить 68,82 грн (раніше — 34,41 грн).
Увага! Слід врахувати, що Законом запроваджено новий порядок сплати судового збору за подання майнових позовів до адміністративних судів: так, подання позовної заяви про оскарження податкового повідомлення-рішення коштуватиме платникові податків лише 10% від зазначених вище розмірів судового збору. Решту суми буде стягнуто з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Закон України від 19.09.2013 р. №590-VII чинний з 23.10.2013 р.
Передача комунальних будинків у власність ОСББ: оподаткування
! ОСББ
Міндоходів розглянуло питання щодо оподаткування операцій з передачі багатоквартирних будинків з балансу комунального підприємства на баланс об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Так, для підприємств, які передають з балансу основні засоби, сума перевищення доходів від такої передачі над балансовою вартістю об'єктів основних засобів включається до доходів платника податку, а сума перевищення балансової вартості над доходами від такої передачі включається до витрат платника податку.
При цьому дохід від відчуження основних засобів визначається з урахуванням звичайних цін на такі об'єкти.
Доходи об'єднання співвласників багатоквартирних будинків у вигляді основних засобів, переданих з комунальної власності на баланс такого об'єднання, не підлягають оподаткуванню податком на прибуток за умови, що таке об'єднання внесено до Реєстру неприбуткових організацій та установ та використовує це майно для забезпечення потреб основної діяльності.
Лист Міндоходів від 27.09.2013 р. №13548/5/99-99-19-03-02-16
Компенсація ПДФО з виплат військовослужбовців у формі №1ДФ не відображається
! Податковим агентам з ПДФО
Міндоходів зазначило, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума грошового або майнового утримання чи забезпечення військовослужбовців строкової служби, у тому числі осіб, що проходять альтернативну службу, яка виплачується з бюджету чи бюджетною установою. Такі виплати відображаються у формі №1ДФ за ознакою 137. Доходи військовослужбовців, що виплачуються з бюджету чи бюджетною установою на інших підставах, включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника і відображаються у формі №1ДФ за ознакою 127.
Грошова допомога, що надається членам сімей військовослужбовців чи осіб командного і рядового складу правоохоронних органів, які загинули при виконанні службових обов'язків, а також грошова компенсація, що виплачується військовослужбовцям за житло, теж звільняються від ПДФО і відображаються у формі №1ДФ за ознакою 128.
Отже, грошова компенсація податку з доходів фізичних осіб, що утримується з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат військовослужбовців, не відображається в Податковому розрахунку ф. №1ДФ, оскільки не є об'єктом оподаткування.
Лист Міндоходів від 17.06.2013 р. №5074/6/99-99-17-02-01-15
Виконання небезпечних робіт дозволяється на підставі декларації відповідності
! Роботодавцям
Держпідприємництво повідомило, що набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці.
Перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації відповідності, міститься у додатку 7 до постанови КМУ від 26.10.2011 р. №1107.
Лист Держпідприємництва від 22.07.2013 р. №6492
Податківці розглянули питання подання звітності з РРО
! СГ, які використовують РРО
Міндоходів розглянуло питання стосовно необхідності подання паперового звіту за формою №ЗВР-1 у період переходу на електронне звітування.
Так, зазначено, що суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій та подають до Міністерства доходів і зборів України дротовими або бездротовими каналами зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, паперовий звіт за формою №ЗВР-1 не подають.
Разом з тим звіт за формою №ЗВР-1 до органів Міндоходів подають суб'єкти господарювання, які у випадках, визначених Законом про РРО, не застосовують реєстратори розрахункових операцій та проводять розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки.
Лист Міндоходів від 27.09.2013 р. №12061/6/99-99-22-61-03-15/1187
Оновлено тарифи за касове обслуговування банків
! Банкам
Національний банк України повідомляє, що Постановою №356 внесено зміни до тарифу за операцією під номером 13, а саме: підкріплення кас установ банків банкнотами (обіговими монетами) у національній валюті України номіналами 1 — 50 грн здійснюється за тарифом 0,2% від суми виданих банкнот (обігових монет), а банкнотами номіналами 100 — 500 грн — за тарифом 0,3% від суми виданих банкнот.
У зв'язку з цим вносяться відповідні зміни до алгоритму розрахунку плати за касове обслуговування в програмному комплексі «Автоматизація оброблення заявок банків на підкріплення готівкою, вивезення її надлишків та непридатних до обігу банкнот і монет».
Лист НБУ від 18.10.2013 р. №11-213/18355
За несвоєчасну сплату єдиного соцвнеску передбачена відповідальність
! Платникам ЄСВ
У разі несвоєчасної (або не в повному обсязі) сплати ЄСВ до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку ЄСВ, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
При цьому суми ЄСВ, своєчасно не нараховані та/або не сплачені у строки, встановлені законом, є недоїмкою.
За несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми ЄСВ накладається штраф у розмірі 10 відсотків несплачених або несвоєчасно сплачених сум ЄСВ, а на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення.
Крім того, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати ЄСВ посадові особи платників ЄСВ несуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу:
— за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн), — від двадцяти п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 425 до 850 грн). За повторне за рік вчинення таких дій — від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 5100 грн);
— за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ, у тому числі авансових платежів, у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн) — від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн). За повторне за рік вчинення таких дій — від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 5100 грн).
За матеріалами Міндоходів у м. Києві
Посилено відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності
! Забудовникам
КМУ вніс зміни до Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Так, у разі вчинення одним суб'єктом містобудування двох або більше правопорушень у сфері містобудівної діяльності штраф накладається за кожне правопорушення окремо.
Штраф може бути накладено протягом 6 місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через 3 роки з дня його вчинення.
Днем виявлення правопорушення є день складення акта перевірки відповідного суб'єкта містобудування.
Провадження у справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності не може бути розпочате, а розпочате провадження підлягає закриттю в разі:
1) відсутності події та складу правопорушення у сфері містобудівної діяльності;
2) втрати чинності відповідним положенням Закону, яке передбачає відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності;
3) закінчення на момент розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності строків;
4) наявності за тим самим фактом вчиненого правопорушення щодо суб'єкта містобудування, який притягається до відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення штрафу або нескасованої постанови про закриття справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності;
5) наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців відомостей про перебування юридичної особи у стані припинення шляхом ліквідації.
Відомості про час і місце розгляду справи повідомляються суб'єкту містобудування, який притягається до відповідальності, та іншим особам, які беруть участь у розгляді справи, не пізніше як за 3 доби до дня розгляду справи. Неприбуття суб'єкта містобудування у визначений час і місце не перешкоджає розгляду справи.
Постанова КМУ від 02.10.2013 р. №735
набере чинності з дня опублікування (станом на 22.10.2013 р. не опублікована)
Виплати у грошовій формі за рахунок роботодавців — у переліку
! Роботодавцям
Міндоходів надало перелік виплат, які здійснюються у грошовій формі за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний соцвнесок.
Отож, до переліку, зокрема, входять такі виплати:
1. Соціальні допомоги та виплати, встановлені колективним договором.
2. Одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами, військовослужбовцям при звільненні з військової служби.
3. Надбавки та доплати до державних пенсій працюючим пенсіонерам.
4. Вихідна допомога у разі припинення трудового договору.
5. Відшкодування, нараховані працівникам за час затримки розрахунку при звільненні.
6. Витрати на відрядження, а саме: добові (у повному обсязі), вартість проїзду, витрати на наймання житлового приміщення.
7. Компенсація моральної шкоди працівникам, що виплачується за рішенням суду.
8. Компенсація працівникам за використання для потреб виробництва власного інструмента та особистого транспорту.
9. Позики, видані працівникам для поліпшення житлових умов, на індивідуальне будівництво, заведення домашнього господарства.
10. Матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання.
11. Допомога, що виплачується молодим спеціалістам під час відпустки після закінчення навчального закладу.
Роз'яснення Міндоходів від 22.10.2013 р.
Страховий випадок настав у перший робочий день: розраховуємо середню зарплату
! Роботодавцям
ФСС з ТВП роз'яснює: якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку з поважних причин або якщо страховий випадок настав у перший день роботи, середня зарплата для розрахунку страхових виплат та оплати перших 5 днів непрацездатності за рахунок коштів роботодавця визначається виходячи з місячної тарифної ставки, встановленої працівникові на момент настання страхового випадку.
Своєю чергою, середньоденна зарплата за один календарний день визначається шляхом ділення тарифної ставки або її частини на середньомісячну кількість календарних днів (30, 44), а за один робочий день (годину) — на середньомісячну кількість робочих днів (годин), установлену на підприємстві.
Отже, для розрахунку середньоденної зарплати при визначенні розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності у таких у випадках необхідно місячну тарифну ставку розділити на середньомісячну кількість робочих днів (годин), установлену на підприємстві.
Середньомісячну кількість робочих днів визначають шляхом ділення балансу робочого часу підприємства за календарний рік, у якому настав страховий випадок, на 12 місяців.
Роз'яснення ФСС з ТВП
Критерії відбору суб'єктів ЗЕД, які експортують товари невласного виробництва
! Експортерам
Міндоходів назвало критерії відбору суб'єктів ЗЕД, які здійснюють експорт товарів невласного виробництва та не властивих їх основному виду діяльності. До таких критеріїв включено:
1) код ЄДРПОУ суб'єкта ЗЕД (зазначений у гр. 2 або в гр. 9 митної декларації) міститься в переліках суб'єктів господарювання, що здійснили експортні операції з товарами (послугами), не властивими їх основному виду діяльності, доведених до відома наказами Міндоходів про індикативні показники доходів або у межах наказу Міндоходів від 05.07.2013 р. №245/ДСК «Про базову систему оперативного реагування та подолання проявів тіньової економіки»;
2) зазначеними суб'єктами ЗЕД здійснюється експорт товарів, не властивих основному виду діяльності суб'єкта ЗЕД;
3) обсяги зазначених не властивих товарів за митною декларацією — не менше 3000 кг або не менше 30000 дол. США;
4) при цьому товар невласного виробництва, про що свідчить відсутність в гр. 44 митної декларації коду типу контракту 4104 або в митній декларації є інформація про виробника товару, відмінного від зазначеного у гр. 2 або в гр. 9 митної декларації.
Лист Міндоходів від 07.08.2013 р. №14219/7/99-99-24-05-17
Роз'яснено умови провадження валютних переказів фізособами
! Фізособам
Нацбанк роз'яснив деякі питання застосування окремих вимог постанови від 16.09.2013 р. №365.
Так, вимоги вищезазначеної постанови не поширюються на операції з розрахунків дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав в Україні та представництв міжнародних організацій на території України з власними працівниками, якщо останні не є громадянами України або не проживають в ній постійно та акредитовані у МЗС України.
Зарахування надходжень в іноземній валюті в межах України на поточний рахунок фізичної особи (резидента або нерезидента) в іноземній валюті здійснюється лише за договором дарування валютних цінностей, посвідченим нотаріально.
Представник за довіреністю, яку посвідчено нотаріально, має право вносити готівкову іноземну валюту на поточний рахунок в іноземній валюті фізичної особи (резидента або нерезидента), яку він представляє.
Лист НБУ від 16.10.2013 р. №29-209/17998
Новини підготувала Світлана ЦАРУК, «Дебет-Кредит»