• Посилання скопійовано

Про розгляд листа

Лист Міністерства доходів і зборів України від 21.05.2013 р. №3127/6/99-99-22-01-03-15/508

Про розгляд листа

Суттєво. Міндоходів зазначає, що сліп, надрукований на платіжному терміналі, не є розрахунковим документом у розумінні Закону про РРО, оскільки не містить усіх обов'язкових реквізитів.

! СГ, які приймають спеціальні платіжні засоби

Міністерство доходів і зборів України розглянуло лист щодо використання спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їхнім використанням, який надійшов листом від Міністерства фінансів України від 16.04.2013 р. №31-08310-07-27/12209, і повідомляє.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України від 06.07.95 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон №265).

Відповідно до п. 3 ст. 3 Закону №265 суб'єкти господарювання, які здійснюють операції з розрахунків за готівку або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані застосовувати РРО, що включені до Державного реєстру РРО, з додержанням установленого порядку їх застосування.

Разом із тим статтею 9 Закону №265 визначені випадки, при яких застосування РРО та розрахункових книжок не є обов'язковим.

Згідно з пунктом 14.7 статті 14 Закону України від 05.04.2001 р. №2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (далі — Закон №2346) торгівці, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг та які відповідно до Закону №265 повинні використовувати реєстратори розрахункових операцій, зобов'язані забезпечити можливість здійснення держателями спеціальних платіжних засобів розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням цих спеціальних платіжних засобів (як мінімум трьох міжнародних та/або внутрішньодержавних платіжних систем).

Умови переведення торгівців на обов'язкове приймання спеціальних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги), винятки щодо виконання таких розрахунків окремими категоріями торгівців визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 2 Закону №265 розрахунковий документ — документ установленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій.

Відповідно до Положення про порядок емісії спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їхнім використанням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30.04.2010 р. №223, платіжний термінал — електронний пристрій, призначений для здійснення платіжних операцій, отримання довідкової інформації і друкування документа за операцією із застосуванням спеціального платіжного засобу. Надрукований на платіжному терміналі сліп — паперовий документ, який підтверджує здійснення операції з використанням платіжної картки і містить набір даних щодо цієї операції та реквізити платіжної картки.

Тобто сліп, надрукований на платіжному терміналі, не є розрахунковим документом у розумінні Закону №265.

У разі застосування при проведенні розрахунків з використанням платіжної картки платіжного термінала, з'єднаного або поєднаного з РРО, касовий чек повинен додатково містити обов'язкові реквізити, визначені у п. 3.6 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. №614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за №105/5296.

Отже, Законом №2346 встановлено вимоги щодо забезпечення можливості здійснення держателями спеціальних платіжних засобів розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням цих спеціальних платіжних засобів тих суб'єктів господарювання, які відповідно до Закону №265 зобов'язані використовувати реєстратори розрахункових операцій.

Заступник міністра А. IГНАТОВ

До змісту номеру