Лист Мінсоцполітики від 27.08.2013 р. №372/13/116-13
Про підсумований облік робочого часу (витяг)
Суттєво. Особам, які працюють за трудовим договором у фізичних осіб, може встановлюватися підсумований облік робочого часу.
! Фізособам-роботодавцям
<...>
Відповідно до статті 3 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Наказом Мінпраці від 08.06.2001 р. №260 затверджено Форму трудового договору між працівником та фізичною особою і Порядок реєстрації такого договору.
У трудовому договорі між працівником та фізичною особою зазначається термін виконання роботи, характер роботи, розмір заробітної плати, час початку і закінчення робочого дня, вихідні дні, тривалість щорічної відпустки та час її надання тощо.
Позицією 4 вищезгаданої Форми трудового договору передбачено, що сторони мають право встановлювати підсумований облік робочого часу за певний період (місяць, квартал тощо). Тривалість робочого часу не повинна перевищувати в обраному періоді нормальну тривалість робочого часу з розрахунку 40 годин на тиждень.
Крім того, при вирішенні питань, не передбачених укладеним між сторонами трудовим договором, сторони керуються загальними нормами законодавства про працю України (пункт 7 вищезгаданої Форми трудового договору).
Виходячи з вищевикладеного, особам, які працюють за трудовим договором у фізичних осіб, може встановлюватися підсумований облік робочого часу.
Заступник директора Департаменту — начальник відділу Т. СТАШКIВ